https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_0884344357c49370211b8415f_o.jpg
Heydər Əliyev Fondunun və “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) növbəti birgə irimiqyaslı korporativ sosial məsuliyyət layihəsi çərçivəsində Daşkəsən rayonunun “Çovdar” yatağının yaxınlığında, dağətəyi Quşçu qəsəbəsində yerləşən Səlmixan İsgəndərov adına tam orta məktəbin yeni inşa edilmiş modul tipli binası istifadəyə verilib.
Yeni tədris ilində təşkil edilən tədbirdə Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev, QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Oqtay Məmmədov, Heydər Əliyev Fondunun nümayəndəsi Şamil Əzizov, Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Daşkəsən rayonu üzrə təhsil sektorunun müdiri Elmir Cəfərov, məktəbin direktoru Elmira Cəlilova və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbirdə 2022-2023-cü tədris ilinin başlanması münasibətilə dövlət himni səsləndirilib. Daha sonra 13-14 sentyabr tarixlərində baş verən növbəti düşmən təxribatlarının qarşısını alarkən şəhid olmuş hərbçilərin, eləcə də ölkəmizin müdafiəsi uğrunda həlak olmuş bütün vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Çıxış edən Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev yeni məktəb binasında müəllimlərin tədris prosesini həyata keçirməsi, şagird və tələbələrin yüksək səviyyədə təhsil almaları üçün zəruri şəraitin yaradıldığını qeyd edib. Əhəd Abıyev gələcəyimiz olan yeniyetmə və gənclərin onlar üçün yaradılan bu imkanlardan maksimum faydalanmalarını tövsiyyə edib, layiqli vətəndaş və ixtisaslı kadr kimi yetişərək, gələcəkdə öz bilik və bacarıqlarını ölkəmizin bütün sahələrdə davamlı uğurları üçün səfərbər etmələrini arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Oqtay Məmmədov yeni istifadəyə verilən məktəb binasının müasir təhsil standartlarına cavab verdiyini bildirib. Sədr müavini çıxışında əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan milli təhsil siyasətinin bu gün cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Bunun bariz təzahürü olaraq son illər təhsil sahəsində mühüm islahatların həyata keçirildiyi, paytaxt Bakı və regionlarda yeni məktəb binaları və digər təhsil təyinatlı obyektlərin inşa və əsaslı təmir olunduğu diqqətə çatdırılıb. O.Məmmədov QSC adından sözügedən yeni məktəb binasının tikintisinə və çoxsaylı sosial layihələrin icrasına göstərdiyi təşəbbüs və dəstəyə görə Heydər Əliyev Fonduna minnətdarlıq edib.
Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə konseptual təhsil strategiyasının həyata keçirilməsinə töhfələr verdiyini qeyd edən Şamil Əzizov Fondun yeni məktəblərin tikintisi, əsaslı təmir olunması, maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, zəruri avadanlıqlarla təchiz olunması istiqamətində reallaşdırdığı layihələrdən danışıb, Fond tərəfindən hazırda da bu istiqamətində intensiv fəaliyyət aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Gəncə-Daşkəsən Regional Təhsil İdarəsinin Daşkəsən rayonu üzrə təhsil sektorunun müdiri Elmir Cəfərov yeni tədris binasında yaradılmış şəraitin təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına öz töhfəsini verəcəyinə əmin olduğunu qeyd edib.
Təşəbbüsə və dəstəyə görə Heydər Əliyev Fondu və “AzerGold” QSC-yə təşəkkür edən təhsil ocağının direktoru Elmira Cəlilova hər cür inventar və avadanlıqlarla təmin olunan məktəbdə şagirdlərin yüksək səviyyədə bilik alması üçün bütün imkanlardan səmərəli istifadə ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Sonda çıxış edən Bəhlul İsgəndərov qardaşı şəhid Səlmixan İsgəndərovun adını daşıyan orta məktəbin yeni binasının istifadəyə verilməsinin təhsilin inkişafına böyük töhfə olmaqla yanaşı, qardaşının ruhuna hörmət və ehtiramın ifadəsi olduğunu bildirib.
Daha sonra qonaqlar modul tipli məktəb binası ilə tanış olub, tədrisin ilk günündə siniflərdə keçirilən dərs prosesini izləyiblər. Qeyd edilib ki, Quşçu qəsəbəsində müəllim və şagirdlərinin istifadəsinə verilən yeni məktəb binası 80 şagird yerlik tədris ocağında 10 sinif otağı, 1 müəllimlər otağı, 1 kitabxana və sanitar qovşaq mövcuddur. Tədris prosesi üçün zəruri avadanlıqlar, internet şəbəkəsi, kompüter, mebel və digər inventarlarla təchiz olunan məktəbdə 55 şagird təhsilini davam etdirəcək.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC fəaliyyətə başladığı dövrdən etibarən aktiv hasilat həyata keçirdiyi “Çodar” qızıl mədəninin yaxınlığında yerləşən qəsəbə və kəndlərdə mütəmadi olaraq sosial layihələr reallaşdırır. Bölgədə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, sağlamlıq və s. istiqamətlər üzrə çoxsaylı layihələr icra edilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_0884344357c49370211b8415f_o.jpg
В рамках очередного совместного крупномасштабного проекта корпоративной социальной ответственности Фонда Гейдара Алиева и Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» в предгорном поселке Гушчу, недалеко от золотоносного месторождения «Човдар» Дашкесанского района сдано в эксплуатцию модульное здание средней школы имени Салмихана Искандарова.
На церемонии открытия, организованной 15 сентября в День знаний, приняли участие глава Исполнительной Власти Дашкесанского района Ахад Абиев, член правления, заместитель председателя ЗАО “AzerGold” Огтай Мамедов, представитель Фонда Гейдара Алиева Шамиль Азизов, глава сектора образования Дашкесанского района Гянджа-Дашкесанского районного отдела образования Эльмир Джафаров, директор школы Эльмира Джалилова и представители общественности.
В начале мероприятия по случаю открытия учебного 2022-2023 года произвучал национальный гимн страны. Далее, минутой молчания была почтена память шехидов, погибших 13-14 сентября при отражении очередной вражеской провокации, а также память всех погибших за защиту нашей родины.
Выступивший в начале мероприятия Глава Исполнительной Власти Дашкесанского района Ахад Абиев, подчеркнувший созданные необходимые условия для осуществления учебного процесса на высоком уровне, обратился к ученикам максимально использовать созданные для них возможности, вырасти достойными гражданами своей страны и квалифицированными кадрами, пожелал им мобилизовать свои знания и умения для развития нашей родины в будущем во всех направлениях.
Огтай Мамедов сообщил, что сданное в эксплуатацию модульное здание школы соответствует всем требуемым современным образовательным стандартам. О.Мамедов отметил, что национальная политика в области образования, заложенная общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно продолжена господином президентом Ильхамом Алиевым. В качестве яркого проявления этого он подчеркнул проведенные за последние годы важные реформы в сфере образования, строительсво и ремонт школьных и других учебных заведений в столице Баку и регионах. От имени ЗАО О.Мамедов поблагодарил Фонд Гейдара Алиева за инициативу и поддержку строительства отмеченного школьного здания в поселке Гушчу и реализации многочисленных социальных проектов в данной области.
Шамиль Азизов в своей речи отметил, что Фонд Гейдара Алиева под руководством Президента Ильхама Алиева внес вклад в реализацию концептуальной образовательной стратегии в Азербайджане, рассказал о реализуемых Фондом проектах в направлении капитального ремонта и строительства новых школ, укрепления материально-технической базы, оснащения их необходимым оборудованием.
Заведующий сектором образования Гянджа-Дашкасанского регионального управления образования Дашкесанского района Эльмир Джафаров выразил уверенность в том, что условия, созданные в новом учебном корпусе способствуют повышению качества образования.
Выразившая благодарность за эту инициативу Фонду Гейдара Алиева и ЗАО “AzerGold”, директор учебного заведения Эльмира Джалилова отметила, что в школе будут эффективно использованы все возможности для получения учащимися знаний на высоком уровне.
Выступивший в заключении Бахлул Искендеров сообщил, что сдача в эксплуатацию нового корпуса средней школы имени его брата, Салмихана Искендерова, наряду с большим вкладом в развитие образования в данном регионе является также выражением уважения и почтения памяти шехида.
Далее гости ознакомились со зданием модульной школы, пронаблюдали за учебным процессом в классах в первый день обучения. Отметим, что школьное здание вместительностью в 80 учащихся, имеет 10 классных комнат, 1 учительскую, 1 библиотеку и санитарный узел. 55 учеников продолжат обучение в школе, оснащенной необходимым оборудованием для учебного процесса, интернет-сетью, компьютером, мебелью и другим инвентарем.
Следует отметить, что ЗАО “AzerGold” регулярно реализует социальные проекты в поселках и селах, расположенных вблизи золотодобывающего предприятия «Човдар». При поддержке Фонда Гейдара Алиева реализуются многочисленные проекты в направлениях охраны окружающей среды, образования, здравоохранения и др.