Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin rəhbərliyi və bir qrup tələbəsi Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyində (AZƏRTAC) olub.
AZƏRTAC-ın İdarə Heyətinin sədri Vüqar Əliyevlə görüşdə qonaqlara agentliyin tarixi, keçdiyi inkişaf yolu və fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib. Bir neçə gün əvvəl AZƏRTAC-ın 105 illik yubileyinin keçirildiyini bildirib: “1920-ci il martın 1-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökuməti tərəfindən əsası qoyulan ilk milli xəbər agentliyi mürəkkəb, çətin və şərəfli yol keçib. Təəssüf ki, Cümhuriyyət dövrünün yadigarı olan AZƏRTAC müstəqil xəbər mənbəyi kimi cəmi 58 gün yaşaya bilib. AXC-nin süqutundan sonra agentliyin 70 illik sovet dövründə adı 7 dəfə dəyişdirilib, xəbər yayımında ciddi məhdudiyyətlərlə üzləşib. Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa edəndən sonra agentliyin tarixi adı qaytarılıb. AZƏRTAC-ın əsl inkişaf dövrü Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanda hakimiyyəti illərində olub. Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il fevralın 26-da imzaladığı Sərəncamla isə Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) adlandırılıb”.
İdarə Heyətinin sədri qeyd edib ki, son illərdə AZƏRTAC 50-dən artıq xarici ölkənin xəbər agentliyi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb, 5 qitədə fəaliyyət göstərən agentliklərlə informasiya mübadiləsi aparır. Diqqətə çatdırılıb ki, son illər AZƏRTAC-ın xəbər yayımı keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlib. Gün ərzində agentliyin xəbər lentində 8 dildə (Azərbaycan, rus, ingilis, alman, fransız, ərəb, Çin və ispan) 500-dən artıq informasiya yerləşdirilir, eləcə də beş dildə videoxəbərlər yayılır. Eyni zamanda, AZƏRTAC-ın dünyanın 25-ə yaxın ölkəsində xarici müxbir məntəqələri fəaliyyət göstərir. Agentlik Azərbaycan həqiqətlərini planetin demək olar, bütün guşələrinə çatdırır, dünya miqyasında dürüst və qərəzsiz xəbər mənbəyi kimi qəbul edilir.
Həmçinin bildirilib ki, bu gün AZƏRTAC gənc jurnalistlər üçün əsl təcrübə məktəbinə çevrilib.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent Vüqar Əliyev BDU-nun Medianın İnkişafı Agentliyi, Audiovizual Şura, Mətbuat Şurası da daxil olmaqla, müxtəlif media qurumları ilə səmərəli əməkdaşlığından söz açıb. O, Jurnalistika fakültəsində yaradılan media otaqlarının tələbə jurnalistlər üçün nəzəri biliklərin praktikada tətbiqi baxımından mühüm rolunun olduğunu vurğulayıb. Eyni zamanda, Jurnalistika fakültəsinin tələbələrinin ölkəmizin mötəbər media qurumlarında təcrübə keçdikləri diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı AZƏRTAC-ın BDU-da yaradılacaq xüsusi otağı barədə də danışılıb, bunun gənc jurnalistlər üçün təcrübə mübadiləsi baxımından önəmi qeyd olunub.
Müzakirələrlə davam edən görüşdən sonra BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin nümayəndə heyəti AZƏRTAC-ın binasında yaradılan şəraitlə tanış olub.

Руководство факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) и группа студентов посетили Азербайджанское государственное информационное агентство (АЗЕРТАДЖ).
На встрече с председателем Правления АЗЕРТАДЖ Вугаром Алиевым гостям была предоставлена подробная информация об истории агентства, пути его развития и направлениях деятельности. Отметив, что несколько дней назад был отмечен 105-летний юбилей АЗЕРТАДЖ, Вугар Алиев сказал, что первое информационное агентство, основанное правительством Азербайджанской Демократической Республики 1 марта 1920 года, прошло сложный, трудный и славный путь. К сожалению, АЗЕРТАДЖ, являющийся детищем АДР, сумел просуществовать как независимый источник новостей всего 58 дней. После падения АДР за 70-летний советский период название агентства менялось 7 раз, и оно столкнулось с серьезными ограничениями в выпуске новостей. После восстановления Азербайджаном государственной независимости было возвращено историческое название агентства. Эпоха подлинного развития АЗЕРТАДЖ пришлась на период правления великого лидера Гейдара Алиева. Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 26 февраля 2015 года оно было названо Азербайджанским государственным информационным агентством (АЗЕРТАДЖ).
Председатель Правления отметил, что за последние годы АЗЕРТАДЖ подписал соглашения о сотрудничестве с информационными агентствами более чем 50 зарубежных стран и осуществляет обмен информацией с агентствами, работающими на 5 континентах. Было доведено до сведения, что качество новостного вещания АЗЕРТАДЖ за последние годы вышло на новый уровень. В течение дня на ленте новостей агентства размещается более 500 информационных материалов на 8 языках (азербайджанском, русском, английском, немецком, французском, арабском, китайском и испанском), а также видеоновости на пяти языках. АЗЕРТАДЖ имеет зарубежные корреспондентские пункты примерно в 25 странах мира. Агентство доносит информацию об азербайджанских реалиях практически во все уголки планеты и признано во всем мире честным и беспристрастным источником новостей.
Было также отмечено, что сегодня АЗЕРТАДЖ стал настоящей школой практики для молодых журналистов.
Декан факультета журналистики, доцент Вугар Алиев рассказал об эффективном сотрудничестве БГУ с различными медиаструктурами, включая Агентство развития медиа, Аудиовизуальный совет, Совет прессы и др. Он подчеркнул важную роль кабинетов медиа, созданных на факультете для студентов-журналистов с точки зрения внедрения в практике теоретических знаний. Было доведено до сведения, что студенты факультета проходят практику в авторитетных медиаструктурах страны.
В ходе беседы также говорилось о создании в БГУ специальной комнаты АЗЕРТАДЖ и была отмечена ее значимость в плане проведения обмена опытом для молодых журналистов.
После встречи, продолжившейся обсуждениями, делегация БГУ ознакомилась с условиями, созданными в здании АЗЕРТАДЖ.