https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_51af542c88a3dc492d9f9d7be_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) təşəbbüsü ilə Xalq şairi Fikrət Qocanın 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Filologiya fakültəsinin sosial məsələlər və tələbələrlə iş üzrə dekan müavini Anar Fərəcov görkəmli şairin mənalı ömür yolundan və zəngin ədəbi-bədii yaradıcılığından danışıb. O, şairin şeirlərində Vətənə məhəbbətin, vətənpərvərlik duyğularının saf təcəssümünün öz əksini tapdığını bildirib.
Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Yeganə Xanlarova Fikrət Qocanın həyatı və fəaliyyəti barəsində geniş məlumat verib, onu ötən əsrin 60-cılar nəslinin poetik axtarışları və novatorluğu ilə seçilən nümayəndəsi, fədakar ziyalı, fəlsəfi-intellektual təfəkkürə malik, milli, çağdaş ruhlu şair kimi xarakterizə edib.
Fakültənin TGT sədri Hümbət Bədəlov Fikrət Qocanın yaradıcılığına dair “Qalacaq” adlı məruzə edib. Tələbələrin ifasında şairin şeirləri və sözlərinə yazılmış musiqilər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_51af542c88a3dc492d9f9d7be_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 90-летию народного поэта Фикрета Годжи.
Заместитель декана филологического факультета Анар Фараджов рассказал о жизненном пути выдающегося поэта и его богатом литературно-художественном творчестве. Он сказал, что в стихах поэта отражается любовь к Родине и патриотические чувства.
Преподаватель кафедры истории азербайджанской литературы Егяна Ханларова рассказала о жизни и творчестве Фикрета Годжи. Она описала его как представителя поколения шестидесятников прошлого века, отличавшегося поэтическими поисками и новаторством, преданного представителя интеллигенции, поэта с философским и интеллектуальным складом ума, национальным и современным духом.
Председатель Студенческой молодежной организации факультета Гумбат Бадалов выступил с докладом под названием «Останется» о творчестве Фикрета Годжи.
В заключение мероприятия в исполнении студентов прозвучали стихи поэта, показан тематический видеоролик.