https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d0f6b3cc2e62724e21f54be4e_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Codelandia” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti (MMC) arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU rektoru Elçin Babayev və “Codelandia” MMC-nin direktoru Günel Cənnətova imzalayıblar.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev BDU-nun 5 əsas prioritetindən birinin kompüter elmləri və riyaziyyat olduğunu deyib. O bildirib ki, BDU-nun çox güclü riyaziyyat məktəbi, tətbiqi riyaziyyat və kibernetika istiqamətində böyük uğurları var. Digər tərəfdən kompüter elmlərinin öyrənilməsi, innovasiya yönümlü layihələrin həyata keçirilməsi günün tələbidir. Rektor bu baxımdan “Codelandia” MMC ilə birgə əməkdaşlığın uğurlu olacağına əminliyini bildirib: ”Codelandia” ilə birgə BDU-da informasiya texnologiyaları üzrə ustad dərsləri, simulyasiyalar, olimpiadalar, konfranslar keçirilə, kibertəhlükəsizlik sahəsində təlimlər təşkil oluna bilər”.
“Codelandia” MMC-nin direktoru Günel Cənnətova rəhbərlik etdiyi qurumun ölkəmizin innovativ yönümlü tədris bazarında özünəməxsus yeri olduğunu qeyd edib. O diqqətə çatdırıb ki, həm ölkə daxilində, həm də dünyanın texnologiya liderləri ilə qurulan tərəfdaşlıqlar əsasında yüksək səviyyəli tədris və təcrübə proqramı formalaşdırmağa nail olunub. O, proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, süni intellekt sahələrində BDU ilə birgə əməkdaşlığın ölkədə bu sahədə mütəxəssis hazırlığına mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, memoranduma əsasən, tərəflər kibertəhlükəsizlik, süni intellekt, informasiya texnologiyaları, data analitika və digər sahələrdə birgə tədqiqatlar və layihələr həyata keçirəcək. Tədris proqramlarının yenilənməsi və təkmilləşdirilməsi, yeni ixtisaslar və ixtisasartırma proqramları üzrə müasir təhsil metodlarının tətbiqi, texnologiya üzrə birgə beynəlxalq və regional elmi konfransların, elmi-texniki sahələrdə mütəxəssis hazırlığı üzrə kursların və peşəkar inkişaf proqramlarının təşkili edilməsi, müasir laboratoriyaların və tədqiqat mərkəzlərinin yaradılması da memorandumda əks olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d0f6b3cc2e62724e21f54be4e_o.jpg
Подписан меморандум взаимопонимания по сотрудничеству между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Обществом с ограниченной ответственностью «Codelandia» (ООО).
Меморандум подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и директор ООО «Codelandia» Гюнель Дженнетова.
Выступая на церемонии, ректор Эльчин Бабаев сказал, что одним из пяти основных приоритетов БГУ является компьютерные науки и математика. По его словам, в БГУ очень сильная математическая школа и вуз имеет большие достижения в прикладной математике и кибернетике. С другой стороны, изучение компьютерных наук и реализация инновационных проектов являются требованиями дня. В этой связи ректор выразил уверенность в том, что совместное сотрудничество с ООО «Codelandia» будет успешным: «Совместно с «Codelandia» БГУ может проводить мастер-классы, симуляции, олимпиады, конференции по информационным технологиям, организовывать тренинги в области кибербезопасности».
Директор ООО «Codelandia» Гюнель Дженнетова отметила, что возглавляемая ею организация занимает уникальное место на рынке инновационной учебы страны. Она отметила, что на основе партнерских отношений с лидерами в области технологий как внутри страны, так и по всему миру сформирована программа обучения и стажировок высокого уровня. По ее словам, совместное сотрудничество с БГУ в области программирования, кибербезопасности и искусственного интеллекта внесет значительный вклад в подготовку специалистов в этих областях.
Отметим, что согласно меморандуму стороны будут осуществлять совместные исследования и проекты в области кибербезопасности, искусственного интеллекта, информационных технологий, аналитики данных и других направлений. Меморандум также предусматривает обновление и совершенствование учебных программ, внедрение методов образования по новым специальностям и программам повышения квалификации, организацию совместных конференций по технологиям, курсов подготовки специалистов и программ повышения квалификации, создание лабораторий и исследовательских центров.