https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d2f1351ffa0c9ee18013c865b_o.jpg
TikTok yeniyetmələrin müdafiə mexanizmlərini və valideyn nəzarətini təkmilləşdirməyə davam edir. Platforma, gənclər üçün təhlükəsiz rəqəmsal mühit yaratmaq və valideynlərə övladlarının tətbiqdən istifadəsini idarə etməyə kömək məqsədilə yeni funksiyanın istifadəyə verildiyini elan edib. Xüsusilə TikTok "Ailə ayarları" bölməsində yeniyetmələrin müəyyən vaxt aralıqlarında tətbiqə girişini məhdudlaşdırmağa imkan verən funksiyanı işə salır. Həmçinin, platforma yeni bir funksiyanı istifadəyə verir ki, bu da yeniyetmələrin saat 22:00-dan sonra TikTok istifadə etdikdə diqqətlərini yayındırmağa və istirahət etmələrinə kömək edəcək.
Genişləndirilmiş “Ailə ayarları” funksiyaları
TikTok-un valideyn nəzarəti sisteminin bir hissəsi olan "Ailə ayarları" alətinin istifadəyə verilməsindən artıq beş il keçib. Bu müddət ərzində platforma mütəxəssislərin tövsiyələrini və valideynlərin rəyini nəzərə alaraq dəfələrlə yeni funksiyalar əlavə edib. Bu dəfə TikTok tərtibatçıları yeniyetmələrin müəyyən vaxt aralıqlarında tətbiqə girişini məhdudlaşdırmağa imkan verən yeni "Qeyri-aktiv vaxt" ayarını yaradıb.
İndi valideynlər:
• Övladları üçün TikTok-a giriş məhdudiyyəti təyin edə bilərlər – məsələn, dərs saatlarında və ya gecə vaxtı.
• Rəqəmsal detoksun rahat tənzimlənməsi üçün təkrarlanan cədvəl yarada bilərlər.
• Daha əvvəl tətbiq olunmuş məhdudiyyət dövründə övladlarının tətbiqdən istifadə üçün göndərdiyi sorğuları təsdiq edə bilərlər.
Bundan əlavə, "Ailə ayarları"nın yeni funksionallığı valideynlərə övladlarının hesabları barədə daha geniş məlumat əldə etməyə imkan verir. İndi onlar aşağıdakıları görə biləcəklər:
• Övladlarının TikTok-da kimi izlədiyini və onun hesabına kimlərin abunə olduğunu.
• Yeniyetmənin hansı istifadəçiləri blokladığını.
Yaxın aylarda TikTok, valideyn nəzarəti aktiv edilməsə belə, yeniyetmələrin platformanın İcma Təlimatlarını potensial olaraq pozan məzmun barədə valideynlərinə məlumat verməsinə imkan yaradan funksiyanı da əlavə edəcək.
Sağlam rəqəmsal vərdişlərin dəstəklənməsi
TikTok, gənc istifadəçiləri daha şüurlu olmağa və gecə saatlarında tətbiqdən fasilə götürməyə təşviq edən yeni funksiyasını təqdim edir. Əgər 16 yaşdan kiçik yeniyetmə saat 22:00-dan sonra TikTok-u açarsa, onun tövsiyə lentində rahatladıcı musiqi ilə tam ekran bildirişi görünəcək və bu, ona istirahət etməyi xatırladacaq.
Əgər yeniyetmə ilk xatırlatmadan sonra TikTok-dan istifadə etməyə davam edərsə, o, daha israrlı tam ekran siqnalı alacaq. Əvvəlki kimi TikTok yeniyetmələrə gecə vaxtı push bildirişləri göndərmir və bu ayarı dəyişdirmək mümkün deyil.
Bu funksiyanın sınaqdan keçirildiyi ölkələrdə yeniyetmələrin əksəriyyəti bu bildirişi saxlamağı qərara alıb. Yaxın zamanda TikTok meditasiya məşqlərini test etməyi də planlaşdırır, çünki tədqiqatlar göstərir ki, bu cür şüurlu təcrübələr yuxu keyfiyyətini yaxşılaşdırır.
TikTok öz icmasından gələn rəylərə əsaslanmağa davam edir və buna görə də platforma dünya üzrə valideynlər və yeniyetmələrlə araşdırma aparır ki, istifadəçilərə sağlam onlayn vərdişləri inkişaf etdirməkdə necə kömək edə biləcəyini anlaya bilsin.
Təhlükəsiz mühit
Hazırda valideynlər yeniyetmə övladlarının hesablarında təhlükəsizlik, rifah və məxfiliklə bağlı 15-dən çox ayara giriş əldə edə bilirlər. Bunlara aşağıdakılar daxildir:
• Fərdi ekran vaxtı məhdudiyyətlərinin təyin edilməsi. Məsələn, valideynlər iş günlərində TikTok-dan istifadəyə 30 dəqiqə məhdudiyyət qoya və həftəsonları tətbiqdən daha uzun müddət istifadə etməyə icazə verə bilərlər. Müddət bitdikdə, yeniyetmə yalnız valideyn parolu daxil edildikdən sonra tətbiqdən istifadəni davam etdirə bilər. Əgər valideynlər məhdudiyyətləri əl ilə tənzimləməsə, 18 yaşdan kiçik bütün istifadəçilər üçün standart günlük limit 60 dəqiqə olaraq təyin edilir.
• Yeniyetmənin hesabının avtomatik şəxsi rejimə keçirilməsi, əgər o, öncədən profilini açıq etmişdirsə.
TikTok, valideynlərə yeni rahat nəzarət alətləri təqdim etməklə və gənc istifadəçilərə şüurlu rəqəmsal vərdişlər qazandırmağa kömək etməklə, yeniyetmələr üçün təhlükəsiz və müsbət bir mühit yaratmağa çalışır.
Yaşın təsdiqi üçün sənaye və vətəndaş cəmiyyəti ilə tərəfdaşlıq
Yaşın təsdiqi onlayn platformalar və tənzimləyici orqanlar üçün ən mürəkkəb sahələrdən biridir. TikTok, 13 yaşdan kiçik istifadəçilərin platformaya daxil olmasına icazə verilməyən yaş siyasətini təmin etməyə davam edir və platformamızdan istifadə edənlərin yaşını təsdiq etmək üçün əlavə üsullar təqdim edir. Bu iş çərçivəsində TikTok, 13 yaşdan kiçik şəxslərin platformamıza daxil olmaması və yeniyetmələr üçün uyğun təcrübə təmin etmək məqsədilə maşın öyrənməsi kimi inkişaf etmiş texnologiyalardan istifadə etməyə davam edir. Bundan əlavə, TikTok, insanların mobil operatorlarından yaş məlumatlarını istifadə edərək yaşlarını necə təsdiq edə biləcəklərini anlamaq üçün Telefónica ilə əməkdaşlıq edir. TikTok, həmçinin WeProtect Qlobal Alyansı və İnformasiya Siyasəti Liderliyi Mərkəzi tərəfindən təşkil edilən Yaşın Təsdiqi Üzrə Çoxşaxəli Dialoq təşəbbüsünü dəstəkləyir. Bu təşəbbüs onlayn platformaları, tənzimləyici orqanları, qərar qəbul edən şəxsləri, məxfilik və uşaq hüquqlarını müdafiə edən təşkilatları bir araya gətirərək, yaşın təsdiqi ilə bağlı sənaye yanaşmalarını müzakirə edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_d2f1351ffa0c9ee18013c865b_o.jpg
TikTok продолжает совершенствовать механизмы защиты подростков и обеспечения родительского контроля. Платформа объявила о запуске нового функционала, направленного на создание безопасной цифровой среды для молодежи и помощь родителям в управлении активностью их детей в приложении. В частности, TikTok запускает функцию в "Семейных настройках", которая позволяет родителям ограничивать доступ подростков к TikTok в заданные периоды времени. Также платформа запускает новую функцию, которая призвана помочь подросткам отвлечься и отдохнуть, если они используют TikTok после 22 часов.
Расширенные функции «Семейных настроек»
С момента запуска инструмента «Семейные настройки», являющегося частью системы родительского контроля TikTok, прошло уже пять лет. За это время платформа неоднократно добавляла новые функции, ориентируясь на рекомендации экспертов и обратную связь от родителей. В этот раз разработчики TikTok создали новую настройку "Неактивное время", при помощи которой можно ограничивать доступ подростков к приложению в определенные периоды времени.
Теперь родители могут:
- Устанавливать для своих детей периоды ограничения доступа к TikTok, например, во время учебы или в ночное время.
- Создавать повторяющееся расписание для удобной настройки цифрового детокса.
- Одобрять запросы подростка на использование приложения в период ранее наложенного ограничения доступа.
Кроме того, новый функционал «Семейных настроек» предоставляет родителям расширенный доступ к информации об аккаунтах их детей. Теперь они смогут видеть:
- Кого их ребенок отслеживает в TikTok и кто подписан на его аккаунт.
- Какие пользователи были заблокированы подростком.
В ближайшие месяцы TikTok также добавит функцию, позволяющую подросткам сообщать родителям о контенте, который потенциально может нарушать правила сообщества платформы, даже если родительский контроль не был активирован.
Поддержка здоровых цифровых привычек
TikTok внедряет новую функцию, которая побуждает юных пользователей быть более осознанными и отдыхать от приложения в ночное время. Если подросток младше 16 лет откроет TikTok после 22:00, в его ленте рекомендаций TikTok откроется полноэкранное уведомление с успокаивающей музыкой, напоминающее о необходимости отдохнуть.
Если подросток продолжит использовать TikTok после первого напоминания, он получит более настойчивый повторный полноэкранный сигнал. Как и ранее, TikTok не отправляет подросткам пуш-уведомления в ночное время, и эту настройку невозможно поменять.
В странах, где была протестирована эта функция, бОльшая часть подростков приняла решение оставить это уведомление. В ближайшее время TikTok также планирует протестировать медитационные упражнения, так как исследования показывают, что осознанные практики улучшают качество сна.
TikTok продолжает опираться на обратную связь от своего сообщества, и поэтому платформа проводит исследование с родителями и тинейджерами по всему миру для того чтобы понять, как платформа может помочь пользователям развивать здоровые онлайн-привычки.
Безопасная среда
На сегодняшний день родители имеют доступ к более чем 15 настройкам безопасности, благополучия и конфиденциальности в аккаунтах своих детей подросткового возраста, включая:
- Установку индивидуальных лимитов экранного времени. Например, родители могут ограничить использование TikTok 30 минутами в будние дни и разрешить им проводить больше времени в приложении по выходным. По достижении лимита подросток сможет продолжить пользоваться приложением только после ввода родительского пароля. Если родители не настраивают ограничения вручную, по умолчанию для всех пользователей младше 18 лет установлен дневной лимит в 60 минут.
- Переключение аккаунта подростка в приватный, если он ранее сделал его общедоступным.
TikTok стремится создавать безопасную и позитивную среду для подростков, предоставляя родителям новые удобные инструменты контроля и помогая молодым пользователям развивать осознанные цифровые привычки.
Партнерство с индустрией и гражданским сообществом для подтверждения возраста
Подтверждение возраста — одна из самых сложных областей, с которой сталкиваются онлайн-платформы и регулирующие органы. TikTok продолжает обеспечивать соблюдение возрастной политики, в рамках которой пользователи младше 13 лет не допускаются на платформу, и добавляет дополнительные способы подтверждения возраста людей, которые используют нашу платформу. В рамках этой работы TikTok продолжает использовать продвинутые технологии, такие как машинное обучение, чтобы не допускать на нашу платформу лиц младше 13 лет и обеспечивать соответствующий возрасту опыт для подростков. Кроме того, TikTok сотрудничает с Telefónica, чтобы понять, как люди могут использовать информацию о возрасте от своего оператора мобильной связи для подтверждения своего возраста. TikTok также поддерживает Многосторонний диалог по гарантии возраста, инициативу, организованную Центром лидерства в информационной политике и Глобальным альянсом WeProtect, которая объединяет онлайн-платформы, регулирующие органы, лиц, принимающих решения, организации по защите конфиденциальности и прав детей для обсуждения общеотраслевых подходов к подтверждению возраста.