https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_3e8569c4182ca12917ba60170_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsi və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Bir marşın uzun hekayəsi – Mehmet Akif Ersoy və İstiqlal Marşı” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir Türkiyə Cümhuriyyətinin müstəqillik simvolu olan İstiqlal Marşının qəbul edilməsinin ildönümü və marşın müəllifi Mehmet Akif Ərsoyun anım günü münasibətilə təşkil edilib.
Əvvəlcə Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun prorektoru, professor Fərda İmanov Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin qardaşlıq və dostluq prinsiplərinə əsaslandığını vurğulayıb. O, iki ölkənin tarixi, mədəni və elmi sahələrdə bir-birinə yaxın olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin dünya üçün nümunə olduğunu bildirib: “Bizi dilimiz, dinimiz və tariximiz birləşdirir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamı, Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın sevinci sevincimiz, kədəri kədərimizdir’’ sözləri bu birliyin əsasını təşkil edir. Türkiyə Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyan ilk dövlət olub. 2020-ci ildə Vətən müharibəsi zamanı qardaş Türkiyənin siyasi və mənəvi dəstəyini tam gücü ilə hiss etdik. 2021-ci ildə Şuşada imzalanan Şuşa Bəyannaməsi bu münasibətləri daha da möhkəmləndirdi. BDU hazırda dünyanın 100-dən çox universiteti ilə əməkdaşlıq edir, onların əksəriyyəti Türkiyə universitetləridir”.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun Azərbaycanda 10 ildən artıqdır fəaliyyət göstərdiyini və bu müddət ərzində fakültə ilə birgə müxtəlif mədəni tədbirlərin təşkilini diqqətə çatdırıb. O, Mehmet Akif Ərsoyun ədəbi mirasının önəmini vurğulayıb: “Hər bir yazıçı özündən sonra əsərləri ilə yaşayır. Mehmet Akif Ərsoy da İstiqlal Marşı ilə daim xatırlanır. Onun ifadələri Azərbaycanın Dövlət himni ilə də səsləşir. Bu, iki xalqın duyğularının bənzərliyini göstərir. Azərbaycan və Türkiyə eyni dili və mədəniyyəti paylaşan xalqlar olaraq qırılmaz bağlarla bir-birinə bağlıdır”.
Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun rəhbəri Güvən Çolak iki dövlət arasındakı sıx münasibətlərin əhəmiyyətindən söhbət açıb: “Sərhədlərə baxmayaraq, könül dostluğu həmişə qalır. Buna görə də hər iki ölkənin insanları bir-birinə “qardaş” deyə xitab edir”.
Türkiyəli yazıçı Bəşir Ayvazoğlu, türkoloq, professor Elman Quliyev və tarixçi Telman Nüsrətoğlu İstiqlal Marşının tarixi, bədii və siyasi əhəmiyyətindən danışaraq, onun istiqlal mübarizəsini əks etdirən dəyərli əsər olduğunu söyləyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_3e8569c4182ca12917ba60170_o.jpg
Состоялось мероприятие под названием «Долгая история одного марша – Мехмет Акиф Эрсой и Марш независимости», организованное совместно факультетом востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) и Бакинским институтом имени Юнуса Эмре.
Мероприятие приурочено годовщине принятия гимна Турции - Марша независимости и дня памяти его автора Мехмета Акифа Эрсоя.
Выступая на мероприятии, проректор БГУ Фарда Иманов подчеркнул, что азербайджано-турецкие отношения основаны на принципах братства и дружбы. Он отметил, что две страны близки друг другу в исторической, культурной и научной сферах, и сказал, что азербайджано-турецкие отношения являются примером для всего мира: «Турция была первой страной, признавшей независимость Азербайджана. В 2020 году мы ощутили всю силу поддержки братской Турции в Отечественной войне. Шушинская декларация еще больше укрепила эти отношения. БГУ сотрудничает с более чем 100 университетами по всему миру, большинство из которых — вузы Турции», - резюмировал Фарда Иманов.
Декан факультета востоковедения Айдан Хандан отметила, что Бакинский институт имени Юнуса Эмре действует в Азербайджане уже более 10 лет и совместно с факультетом организует различные культурные мероприятия. Она подчеркнула важность литературного наследия Мехмета Акифа Эрсоя: «Его всегда вспоминают при звучании Марша независимости, слова которого перекликаются с гимном Азербайджана. Это показывает сходство чувств двух народов. Азербайджан и Турция связаны друг с другом неразрывными узами, ибо у нас общий язык и культура».
Руководитель Бакинского института имени Юнуса Эмре Гювен Чолак говорил о важности тесных отношений между двумя государствами: «Границы не помещают дружбе сердец. Вот почему люди обеих стран называют друг друга «братьями».
На мероприятии также выступили турецкий писатель Башир Айвазоглу, тюрколог Эльман Гулиев и историк Тельман Нусретоглу.