https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f302c99f1966f9a7d1ea86fcf_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Elmi sessiya Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyasının müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Ramin Rzayev tərəfindən “Süni intellekt: carı vəziyyəti və gələcəkdə istifadəsindən sinergetik effekt” mövzusunda aparılıb.
Ramin Rzayev çıxışında süni intellektin qlobal iqtisadiyyatın inkişafına təsir imkanlarından və sahib olduğu böyük potensialdan söz açıb. Bildirib ki, süni intellekt “Internet of Things”, “Big Data Analytics” və ya “Blockchain” kimi əsas texnologiyalarla birləşdirildikdə iqtisadi inkişafın əsasına çevrilə, bununla da rəqabət qabiliyyəti təmin edilə, yüksək texnologiyalı iş yerləri yaradıla bilər. Məruzəçi süni intellekt texnologiyalarının rəqəmsal iqtisadiyyata perspektiv təsirinin öyrənilməsinin vacib və aktual olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, süni intellekt insanı tam əvəz edə bilməsə də, onun bir çox funksiyasını mənimsəyir, enerji resurslarından istifadənin səmərəliliyini artırır, büdcə vəsaitlərinə qənaət edir. Professor süni intellekt sahəsində fundamental tətbiqi tədqiqatların aparılması, yüksəkixtisaslı elmi kadrların və mütəxəssislərin hazırlanması, yeni təhsil proqramlarının yaradılması, süni intellekt texnologiyalarının inkişafını dəstəkləyən qanunların, standartların və etik qaydaların işlənməsi və tətbiqinin zəruri olduğunu qeyd edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f302c99f1966f9a7d1ea86fcf_o.jpg
На факультете прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета (БГУ) прошла научная сессия, посвященная 27 марта - Дню науки.
Занятие на тему «Искусственный интеллект: современное состояние и синергетический эффект будущего использования» провел Рамин Рзаев - заведующий лабораторией Института систем управления Министерства науки и образования.
В своем выступлении Рамин Рзаев рассказал о возможностях искусственного интеллекта влиять на развитие мировой экономики и его огромном потенциале. Он заявил, что искусственный интеллект в сочетании с такими технологиями, как «Internet of Things», «Big Data Analytics» или «Blockchain», может стать основой развития, тем самым обеспечивая конкурентоспособность и создавая высокотехнологичные рабочие места. Спикер подчеркнул важность и актуальность изучения перспективного влияния искусственного интеллекта на цифровую экономику. Ученый отметил, что хотя искусственный интеллект не может полностью заменить человека, но может взять на себя многие его функции, повысить эффективность использования энергоресурсов и сэкономить бюджетные средства. Докладчик говорил о необходимости проведения исследований в области искусственного интеллекта, подготовки научных кадров и специалистов, создания новых образовательных программ, внедрения законов, стандартов и этических правил, поддерживающих развитие технологий искусственного интеллекта.