https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f84505fb14c4c628adfa941c8_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika, Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültələrinin birgə təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr edilmiş silsilə seminarlar çərçivəsində iqtisadi fizikanın problemlərinə dair elmi seminar keçirilib.
Əvvəlcə Fizika fakültəsinin dekanı Bəxtiyar Paşayev və Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Laçın Abışlı təqdim olunan mövzunun aktuallığı, fakültələrarası birgə fəaliyyətin əhəmiyyəti barədə danışıblar.
Sonra Fizika fakültəsinin Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrasının müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Maarif Cəfərov “İqtisadi fizikanın bu günü və gələcəyi” mövzusunda məruzə edib. Məruzəçi bildirib ki, müasir dövrdə fənlərarası inteqrasiya xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Xüsusilə fizikaya aid biliklərin və fizika qanunlarının digər elm sahələrində tətbiqi yeni istiqamətlərin meydana çıxmasına gətirib. Bu istiqamətlərdən biri də “İqtisadi fizika”, başqa sözlə “Ekonofizika”dır. O qeyd edib ki, “Ekonofizika” termini ilk dəfə 1997-ci ildə maliyyə məlumatlarının təhlilinə statistik fizikanın üsullarının tətbiq olunduğu işlərin ümumi icmalında işlənib. 1998-ci ildən etibarən Avropa və Şimali Amerikada mütəmadi olaraq ekonofizika üzrə konfranslar keçirilir. Həmin konfranslarda iqtisadi proseslərin idarə olunmasına fizikanın qanunlarının tətbiqinə dair elmi araşdırmaların nəticələri təqdim olunub. Maarif Cəfərov bildirib ki, hazırda bir çox aparıcı universitetlərdə ekonofizika üzrə mütəxəssis hazırlığı aparılır və bu ixtisas gələcəyin ixtisası hesab olunur. O, həmin ali təhsil müəssisələrində ekonofizika ixtisası üzrə tədris prosesinin xüsusiyyətləri barədə danışıb, həmin ixtisas çərçivəsində keçilən mövzuları sadalayıb, termodinamikanın, statistik fizikanın, kvant fizikasının qanunlarının iqtisadi proseslərin öyrənilməsinə tətbiqi barədə nümunələri göstərib. O, BDU-nun magistratura təhsil pilləsində bu ixtisas üzrə kadr hazırlığı üçün görülməli olan işlərdən danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_f84505fb14c4c628adfa941c8_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар по проблемам экономической физики, посвященный 27 марта – Дню науки.
Семинар организован совместно физическим факультетом и факультетом международных отношений и экономики вуза.
Сначала деканы факультетов Бахтияр Пашаев и Лачин Абышлы рассказали об актуальности темы и важности совместной деятельности факультетов.
Затем профессор Маариф Джафаров - заведующий кафедрой химической физики наноматериалов физического факультета, выступил с докладом на тему «Настоящее и будущее экономической физики». Спикер отметил особое значение междисциплинарной интеграции. Применение знаний, связанных с физикой и законами физики, к другим областям науки привело к появлению новых направлений. Одним из таких направлений является «Экономическая физика», иначе говоря, «Эконофизика». Он отметил, что термин «эконофизика» впервые был введен в 1997 году в работах, в которых методы статистической физики применялись к анализу финансовых данных. С 1998 года в Европе и Северной Америке проводятся конференции по эконофизике. На этих конференциях представлены результаты исследований по применению законов физики к управлению экономическими процессами. Маариф Джафаров сообщил, что ведущие вузы мира готовят специалистов по эконофизике, и эта специальность считается специальностью будущего. Он рассказал об особенностях образовательного процесса по данной специальности, перечислил темы, охватываемые данной специальностью, а также привел примеры применения законов термодинамики, статистической физики и квантовой физики к изучению экономических процессов. Ученый рассказал о работе, которую необходимо провести по подготовке кадров по этой специальности в БГУ.