https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_be618a41335380f5e5acf4be4_o.jpg
Martın 13-də Fransanın Strasburq şəhərində, Avropa Şurasının Agora binasında Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA) üzrə Ad Hoc Avropa Komitəsinin (CAHAMA) 67-ci iclası keçirilib. Yüksək səviyyəli toplantıda Avropa ölkələrinin nümayəndələri antidopinq sahəsində aktual məsələləri müzakirə edib, qitənin koordinasiya olunmuş mövqeyini formalaşdırıb və WADA-nın qarşıdakı İcraiyyə Komitəsinin iclasına hazırlıq aparıblar.
Toplantı gündəliyin qəbul edilməsi və CAHAMA-nın 66-cı iclasının hesabatının təsdiqlənməsi ilə işə başlayıb. Nümayəndələr gələcək görüşlərin cədvəlini nəzərdən keçirib və Katiblikdən antidopinq sahəsindəki əsas yeniliklər barədə məlumat alıblar. Müzakirələr zamanı strateji prioritetlərə toxunulub, Avropa ölkələrinin qlobal antidopinq siyasətinin formalaşdırılmasındakı birgə rolunun gücləndirilməsi xüsusi vurğulanıb.
Mötəbər tədbirdə ölkəmizi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Nümayəndi heyəti iclasda fəal iştirak edib, müzakirələrə qoşulub və əsas antidopinq strategiyalarının formalaşdırılmasına töhfə verib.
İclasın əsas məqamlarından biri CAHAMA-nın rəhbər vəzifələrinə seçkilərin keçirilməsi olub. Belə ki, Fransa İdman Nazirliyinin Etika, dürüstlük və profilaktik siyasətlər bürosunun müavini Amandine Karton sədr, Yunanıstan Milli Antidopinq Agentliyinin rəhbəri Qriqorios Leon sədr müavini, AMADA-nın icraçı direktorunun müavini Rüfət Efendiyev isə gender bərabərliyi üzrə məruzəçi vəzifəsinə seçiliblər. Seçkilər CAHAMA-nın güclü idarəçilik, inklüzivlik və gender bərabərliyinə sadiqliyini bir daha nümayiş etdirir.
Xüsusi ixtisaslaşmış bir qurum kimi CAHAMA Avropa Mədəniyyət Konvensiyasına qoşulmuş dövlətlərin antidopinq siyasəti üzrə mövqelərini əlaqələndirmək istiqamətində mühüm rol oynayır. Avropa ölkələrinin vahid mövqeyini təmin etməklə, komitə WADA-nın qərar qəbuletmə prosesində təsir imkanlarını gücləndirir, ədalətli və şəffaf qlobal antidopinq sisteminin inkişafına töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_be618a41335380f5e5acf4be4_o.jpg
The 67th meeting of the Ad Hoc European Committee for the World Anti-Doping Agency (CAHAMA) convened on March 13, 2025, at the Council of Europe’s Agora building in Strasbourg, France. This high-level gathering brought together European representatives to address pressing anti-doping matters, refine coordinated European positions, and prepare for the upcoming WADA Executive Committee meeting.
The session commenced with the adoption of the agenda and the approval of the report from the 66th CAHAMA meeting. Delegates reviewed the schedule of future meetings and received updates from the Secretariat regarding key developments in the anti-doping landscape. Discussions also covered strategic priorities, reinforcing Europe’s collective role in shaping global anti-doping policies.
The Azerbaijani delegation, led by AMADA CEO, Dr. Tahmina Taghi-zada, actively participated in the meeting, engaging in discussions and contributing to the formulation of key anti-doping strategies.
A pivotal part of the meeting was the election of CAHAMA leadership. Amandine Carton (France) was elected Chair, Grigorios Leon (Greece) assumed the role of Vice-Chair, and Rufat Efendiyev (Azerbaijan) was appointed as Gender Equality Rapporteur. Their election underscores CAHAMA’s commitment to strong governance, inclusivity, and gender equality in anti-doping policy-making.
As a specialized body, CAHAMA plays a vital role in coordinating the positions of the States Parties to the European Cultural Convention on anti-doping policy. By fostering unity and ensuring a well-defined European stance, the committee strengthens its influence within WADA’s decision-making processes, contributing to the advancement of a fair and transparent global anti-doping system.