https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_332b09667ef2068320e11eebe_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş silsilə tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası (AAK) sədrinin müavini, fizika elmləri doktoru, dosent Sakin Cabarov tərəfindən “Elmi dərəcələrin verilməsində elmi əsərlərə qoyulmuş tələblər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Sakin Cabarov Ali Attestasiya Komissiyasının son illərdəki fəaliyyəti, elmi dərəcələrin verilməsində elmi əsərlərə qoyulmuş tələblər barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, elmi dərəcələrin verilməsi üçün elmi əsərlərə qoyulan tələblər konkret elm sahəsinə görə müəyyən edilib. Dəqiq və təbiət, humanitar və ictimai elm sahələri üzrə bu tələblər fərqlidir. Məruzəçi indekslənən jurnallarda dərc olunan elmi əsərlərin daha çox olmasının arzuolunan olduğunu qeyd edib və Azərbaycanda 18-ə yaxın indekslənən jurnalın çap olunduğunu nəzərə çatdırıb. O, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün elmi əsərlərin, o cümlədən indekslənən jurnallarda dərc olunan elmi əsərlərin tələb olunan sayı barədə də iştirakçıları məlumatlandırıb.
AAK sədrinin müavini beynəlxalq konfranslar üçün təqdim edilən elmi məqalələrə də xüsusi diqqət yetirməyin vacibliyini vurğulayıb. O, bəzi hallarda bu məsələyə səthi münasibət bəslənildiyini, formal təşkil olunan konfranslara material təqdim etməyin qeyri-ciddi yanaşma olduğunu bildirib. Sakin Cabarov Ali Attestasiya Komissiyasının rəsmi veb-səhifəsində doktorantları və tədqiqatçıları maraqlandıran bütün məlumatların əks olunduğunu nəzərə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_332b09667ef2068320e11eebe_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Требования к научным работам при присуждении ученых степеней». Семинар провел заместитель председателя Высшей аттестационной комиссии (ВАК), доктор физических наук Сакин Джабаров. Мероприятие приурочено к 27 марта – Дню науки.
Гость предоставил информацию о деятельности Высшей аттестационной комиссии и требованиях, предъявляемых к научным работам при присуждении ученых степеней. Он заявил, что требования к работам на соискание ученых степеней определяются конкретной областью науки. Эти требования различны для областей точных и естественных наук, гуманитарных и общественных наук. Докладчик отметил, что было бы желательно, чтобы больше работ публиковалось в индексируемых журналах, и отметил, что в стране издается около 18 индексируемых журналов. Сакин Джабаров также проинформировал участников о необходимом количестве публикаций, в том числе в индексируемых журналах, для получения степеней доктора философии и доктора наук.
Заместитель председателя ВАК также подчеркнул важность уделения особого внимания статьям, представляемым на международные конференции. Он сказал, что в некоторых случаях к этому вопросу относятся поверхностно, а представление материалов на формально организованные конференции является не серьезным подходом. Сакин Джабаров отметил, что на официальном сайте ВАК размещена вся информация, интересующая докторантов и научных сотрудников.