https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4f6af2f7525b80c7d9f299a9d_o.jpg
“Kaspersky Digital Footprint Intelligence” komandası qaranlıq şəbəkədə (darknet) dərc olunan oğurluq loq fayllarını təhlil edib. Aşkar edilmiş məlumatlar arasında üç tanınmış xidmətin hesabları var: “Roblox”, “Discord” və “Netflix”. Təhlillər göstərib ki, dünya üzrə bu saytlarda hesabları stilerlər tərəfindən oğurlanan istifadəçilərin 7%-i qeydiyyatdan keçmək üçün korporativ elektron poçtdan istifadə edib. Tam hesabatla buradan tanış ola bilərsiniz.
Kaspersky mütəxəssisləri müəyyən ediblər ki, iş hesabları alış-veriş platformaları və sosial şəbəkələrdə də geniş istifadə olunur. Bank işçiləri tez-tez yayım (steam) xidmətlərində, bəzi hallarda isə oyun platformalarında və böyüklər üçün saytlarda qeydiyyatdan keçərkən korporativ e-poçtu qeyd edirlər. Şirkətin mütəxəssisləri işlə bağlı e-poçtdan istifadə etməklə üçüncü tərəfin resurslarında şəxsi hesabların yaradılmasının korporativ təhlükəsizliyin pozulması və hesabların oğurlanması riskini artırması barədə xəbərdarlıq edir.
“Kənar xidmətlərdə şəxsi məqsədlər üçün qeydiyyatdan keçərkən korporativ e-poçtdan istifadə etmək çox təhlükəli bir təcrübədir. Birincisi, istifadəçi iş yerini dəyişdiyi təqdirdə hesaba girişdən məhrum ola bilər. İkincisi, məlumat sızması təkcə onun üçün deyil, həm də şirkət üçün çətinliklər yarada bilər. Hətta istifadəçi bir neçə xidmətdə fərqli, amma oxşar şifrələr təyin etsə də, məsələn, 2025 kombinasiyasını təkrarlamaqla bütün hesab məlumatlarının, o cümlədən korporativ məlumatların təhlükə altına düşmə ehtimalını artırır”, – deyə “Kaspersky Digital Footprint Intelligence”in eksperti Sergey Şerbel qeyd edir.
“Üçüncü tərəfin xidmətlərində qeydiyyatdan keçmək üçün korporativ e-poçtdan istifadə həm işçi, həm də şirkət üçün ciddi nəticələrə səbəb ola bilər. Bu cür saytlarda məlumat sızması, xüsusilə şifrələr oxşar olduqda, korporativ sistemləra müdaxilə riskini artırır. 2023-cü ildə apardığımız tədqiqat göstərdi ki, Azərbaycanda işçilərin üçdə biri şəxsi və iş hesabları üçün eyni şifrələrdən istifadə edir. Bu isə korporativ məlumatların ələ keçirilməsi ehtimalını xeyli artırır. Biz şəxsi hesablar üçün ayrıca e-poçt ünvanlarından və güclü şifrələrdən istifadə etməyi, həmçinin korporativ məlumatların qorunması üçün çoxfaktorlu autentifikasiyanı aktivləşdirməyi tövsiyə edirik”, – deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Daha ətraflı məlumatı “Kaspersky Digital Footprint Intelligence”in hesabatından baxın.
Təcavüzkarlar istifadəçi məlumatlarına giriş əldə edərsə, Kaspersky aşağıdakıları tövsiyə edir:
- Oğurlanmış hesablar üçün şifrələri dəyişin və bu hesablardakı hər hansı şübhəli fəaliyyəti nəzarətdə saxlayın;
- Bütün cihazlarda tam təhlükəsizlik yoxlamasını həyata keçirin, aşkar edilmiş zərərli proqramları silin.
Korporativ istifadəçilərə tövsiyə olunur:
- Müştərilər və ya işçilər üçün təhlükə törətməzdən əvvəl oğurlanmış hesabları aşkar etmək üçün kölgə resurslarını yaxından izləyin; “Kaspersky Digital Footprint Intelligence” bu cür tapşırıqlar üçün uyğundur: həll təcavüzkarların şirkət haqqında malik olduuqları məlumatları izləməyə, potensial hücum vektorlarını müəyyən etməyə və vaxtında qabaqlayıcı tədbirlər görməyə kömək edir;
- İşçilərin təhlükəsizlik prinsiplərini artırın, o cümlədən müntəzəm təlimlər və biliklərin yoxlanılmasını həyata keçirin;

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_4f6af2f7525b80c7d9f299a9d_o.jpg
Команда Kaspersky Digital Footprint Intelligence проанализировала лог-файлы стилеров, опубликованные в даркнете. Среди обнаруженных данных были учётные записи трёх популярных сервисов: Roblox, Discord и Netflix. Оказалось, что во всём мире 7% пользователей, чьи аккаунты на этих площадках были украдены стилерами, использовали для регистрации корпоративную электронную почту. Полный отчёт доступен по ссылке.
Эксперты «Лаборатории Касперского» выяснили, что рабочие аккаунты также широко используются на маркетплейсах и в социальных сетях. Сотрудники банков часто указывают корпоративную почту при регистрации на стриминговых сервисах, а в некоторых случаях — на игровых платформах и сайтах для взрослых. Специалисты компании предупреждают, что создание личных аккаунтов на сторонних ресурсах с помощью бизнес-почты увеличивает риск нарушения корпоративной безопасности и кражи учётных записей.
«Использовать корпоративную почту для регистрации на внешних сервисах в личных целях — очень опасная практика. Во-первых, пользователь может лишиться доступа к аккаунту, если сменит работу. Во-вторых, утечка данных может создать сложности не только для него, но и для компании. Даже если пользователь устанавливает разные, но похожие пароли в нескольких сервисах, например повторяет комбинацию 2025, это увеличивает вероятность компрометации всех учётных данных, в том числе корпоративных», — объясняет Сергей Щербель, эксперт Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
«Использование корпоративной почты для регистрации на сторонних сервисах может привести к серьезным последствиям как для сотрудника, так и для компании. Утечка данных на таких площадках повышает риски взлома корпоративных систем, особенно если пароли схожи. Наше исследование, проведенное в 2023 году, показало, что треть работников в Азербайджане используют одинаковые пароли для личных и рабочих аккаунтов, что значительно увеличивает вероятность компрометации корпоративных данных. Мы рекомендуем использовать для личных аккаунтов отдельные адреса электронной почты и надежные пароли, а также применять многофакторную аутентификацию для защиты корпоративных данных», — отмечает Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Подробности — в полном отчёте Kaspersky Digital Footprint Intelligence.
Если злоумышленники получили доступ к данным пользователя, «Лаборатория Касперского» рекомендует следующее:
- изменить пароли от скомпрометированных учётных записей и отслеживать любую подозрительную активность в этих аккаунтах;
- запустить полную проверку безопасности на всех устройствах, удалив все обнаруженные вредоносные программы.
Бизнесу рекомендуется:
- внимательно мониторить теневые ресурсы, чтобы вовремя обнаружить скомпрометированные учётные записи, прежде чем они начнут представлять угрозу для клиентов или сотрудников; для таких задач подходит Kaspersky Digital Footprint Intelligence: решение помогает бизнесу отслеживать, что злоумышленники уже знают о компании, определять потенциальные векторы атак и своевременно принимать защитные меры;
- повышать уровень осведомлённости сотрудников о принципах безопасности, в том числе регулярно проводить обучение и проверку знаний;