https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_30e10cace2a8a209d36190cd0_o.jpg
Martın 17-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ilə görüşüb.
Əvvəlcə tərəflər arasında təkbətək görüş olub. Görüşün sonunda Valentina Matviyenko Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya Rusiya Federasiyasının "Dostluq" ordenini təqdim edib.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam edib. Görüşdə Azərbaycan ilə Rusiya arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Spiker Sahibə Qafarova parlamentlərimiz arasındakı əlaqələrin rolunu qeyd edərək, ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın müxtəlif aspektlərinə dair fikirlərini bildirib, bu kontekstdə parlament üzvlərinin fəaliyyətinin əhəmiyyətinə toxunub. Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Rusiya Federasiyasının Federal Məclisinin Parlamentlərarası Əməkdaşlıq Komissiyasının rolu vurğulanıb.
Rusiya Federal Məclisi Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko ölkəmizə səfəri və paytaxt Bakının sürətli inkişafı haqqında müsbət təəssüratlarını bölüşüb. O, Prezident İlham Əliyevlə görüşünü və aparılmış müzakirələri məmnunluqla qeyd edib. Həmçinin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva ilə humanitar əlaqələrin bütün istiqamətləri üzrə apardığı fikir mübadiləsindən danışıb.
Federasiya Şurasının sədri görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin Rusiyada da geniş qeyd olunduğunu bildirib, bu dahi şəxsiyyətin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı misilsiz xidmətlərini vurğulayıb.
Valentina Matviyenko həmçinin, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə artan rolunu qeyd edib. Vurğulanıb ki, Azərbaycan beynəlxalq tədbirləri, mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq edən forumları, həmçinin, nəhəng iqtisadi layihələri uğurla həyata keçirir. O, bütün təzyiqlərə baxmayaraq, böyük iştirakçı sayının təmin olunduğu və mühüm nəticələrin əldə edildiyi COP29-un uğurla reallaşdırıldığını vurğulayıb, öz təbriklərini çatdırıb. O cümlədən, COP29 çərçivəsində təşkil olunmuş Parlament Toplantısının əhəmiyyətindən danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_30e10cace2a8a209d36190cd0_o.jpg
17-го марта спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с находящейся у нас в стране с визитом спикером Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко.
Вначале состоялась встреча с глазу на глаз, в окончание которой Валентина Матвиенко вручила спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой орден «Дружбы» Российской Федерации.
Затем началась встреча с участием делегаций. На ней поднимались вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Россией в политической, экономической, гуманитарной и иных плоскостях.
Спикер Сагиба Гафарова коснулась роли наших межпарламентских связей, прежде чем поделиться мыслями о различных аспектах двустороннего и многостороннего сотрудничества и затронуть в этом контексте важность деятельности парламентариев двух сторон. Была подчёркнута и роль Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Федерального собрания Российской Федерации.
Спикер Совета Федерации Федерального собрания Российской Федерации Валентина Матвиенко поделилась благоприятными впечатлениями от визита в нашу страну и от стремительного развития столицы – Баку. Она также с удовлетворением упомянула встречу и беседу с Президентом Ильхамом Алиевым, а также обмен мнениями с Первой вице-президентом Мехрибан Алиевой обо всех направлениях гуманитарных связей.
Спикер Совета Федерации отметила широкое празднование в России 100-летнего юбилея выдающегося политика и государственного деятеля Гейдара Алиева, подчеркнув, при этом, несравненные заслуги этой гениальной личности перед азербайджанским государством и его народом.
Валентина Матвиенко говорила о растущей под руководством Президента Ильхама Алиева международной роли Азербайджана. Как она подчеркнула, Азербайджан с успехом реализовывает международные мероприятия, способствующие межкультурному диалогу форумы и колоссальные экономические проекты. Несмотря на всё давление, конференция COP29 была проведена с участием множества делегатов, и дала существеннейшие результаты, с чем Валентина Матвиенко поздравила азербайджанскую сторону. Кроме того, она отметила важность проведённой в рамках COP29 Парламентской встречи.