Sentyabrın 16-da Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatlarının Ermənistanın Londondakı səfirliyi qarşısında keçirdiyi aksiyada yerli ictimaiyyətin nümayəndələri də iştirak edib.
Onların arasında britaniyalı siyasi şərhçi və jurnalist Niel Uatson da olub. O, aksiya zamanı jurnalistlərə açıqlama verərək, Azərbaycanın dövlət sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi genişmiqyaslı təxribatı pisləyib.
“Biz bir daha Ermənistanın Azərbaycana qarşı yürütdüyü təcavüzkar siyasətin və bu təcavüz nəticəsində azərbaycanlıların həyatını itirməsinin şahidi olduq. Biz bu gün burada həmçinin Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını minalamasına etiraz etmək üçün yığışmışıq” – deyə N.Uatson qeyd edib.
Qeyd edək ki, piketdə “Ermənistan hücum edir, Azərbaycan sərhədlərini qoruyur!”, “Ermənistan sülhə yox deyib, müharibəni seçir!”, “Azərbaycan ədalət tələb edir!”, “Ermənistan, minalanmanı dayandır!”, “Minalar mülki insanları öldürür!”, “Azərbaycan torpaqlarının minalanması müharibə cinayətidir!” kimi şüarlar səsləndirilib, işğalçı siyasətə son qoyulması və bölgədə sülhün bərqərar olması üçün çağırışlar edilib.

В акции, проведенной 16 сентября функционирующими в Великобритании азербайджанскими диаспорскими организациями перед посольством Армении в Лондоне, приняли участие и представители местной общественности.
Среди них находился и британский политический обозреватель и журналист Ниэль Уатсон. Выступив в ходе акции с заявлением перед журналистами, он осудил широкомасштабную провокацию, совершенную армянскими вооруженными силами на государственной границе Азербайджана.
«Мы еще раз стали свидетелями осуществляемой Арменией агрессорской политики против Азербайджана и гибели азербайджанцев в результате этой агрессии. Сегодня мы собрались здесь также для того, чтобы выразить протест против минирования азербайджанских земель», - сказал Н.Уатсон.
Отметим, что в ходе пикета наши соотечественники скандировали такие лозунги, как «Армения нападает, Азербайджан защищает свои границы!», «Армения не желает мира и выбирает войну!», «Азербайджан требует справедливости!», «Армения, останови минирование!», «Мины убивают гражданское население!», «Минирование азербайджанских земель – военное преступление!», звучали призывы к прекращению захватнической политики и утверждению мира в регионе.