https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_04ddd90ca5cbd589435a41ba6_o.jpg
Qısa videoların izlənməsi və yaradılması üçün aparıcı platforma olan TikTok, baharın gəlişini simvolizə edən Novruz bayramını Azərbaycan istifadəçiləri ilə birlikdə qeyd edir.
TikTok genişmiqyaslı onlayn bayram festivalına çevrilir: xüsusi #Novruz2025 həştəqi ilə Azərbaycanın müxtəlif guşələrindən olan istifadəçilər bayramı necə qeyd etdiklərini nümayiş edə, bayram süfrəsi üçün reseptlərini bölüşə və ya maraqlı ənənələrdən danışa bilərlər.
Onlayn festival Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilir.
Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti TikTok yaradıcıları üçün tükənməz ilham mənbəyinə çevrilib. Onlar orijinal və maraqlı videolar yaradaraq, ölkə daxilində və xaricində milyonlarla istifadəçinin marağına səbəb olublar. Məsələn, #Azərbaycan həştəqi ilə artıq 156 mindən çox video, #Azerbaijaniculture həştəqi ilə isə 2.4 mindən çox paylaşım edilib.
Novruz bayramı TikTok-da platforma istifadəçilərini bir araya gətirəcək və milli ənənələrin gözəlliyini daha parlaq şəkildə nümayiş etdirəcək. Onlayn festival martın 21-dən, aprelin 30-dək xüsusi #Novruz2025 həştəqi altında keçiriləcək: TikTok platforma istifadəçilərini milli bayram, onun xüsusiyyətləri və adətləri barədə videolar çəkməyə dəvət edir. İstifadəçilər videolar üçün istənilən mövzunu seçə bilərlər – mətbəxdən milli geyimə, əfsanələr və ənənələrdən musiqi və rəqslərə qədər.
Ən kreativ videoroliklərin müəllifləri layihənin tərəfdaşı – kurort şəhəri Sea Breeze Resort tərəfindən mükafatlandırılacaq:
1-ci yer – DREAM Fest 2025 festivalının bütün günləri üçün fan-zonaya 2 bilet,
2-ci yer – Xəzər dənizi sahilində yerləşən Sea Breeze Resort-da 2 günlük yaşayış üçün vauçer,
3-cü yer – Bakıda yerləşən Crocus Fitness fitnes-klublarından birinə 6 aylıq üzvlük kartı.
Layihə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Novruz bayramına həsr olunmuş onlayn festivalın qalibləri 16 aprel tarixində elan ediləcək.
"Novruz Bayramı adətlərinin bir vacib amili odur ki, xoş münasibət, doğmalıq, həmrəylik hissləri yada salınır, yenidən canlandırılır. Küsülülərin bayramda barışması, yaşlı qohumlara baş çəkilməsi, tanıdıqların və hətta tanımadıqlarınla sövqat bölüşülməsi – bunlar hamısı insanlar arasındaki əlaqələrin daha möhkəm və sadaqətli olmasına xidmət edir. Online platformalar vasitəsilə həmin bayram hisslərini qat-qat daha da geniş dairəyə ötürmək, məsafədən asılı olmayaraq dünyanın hər bir yeri ilə öz sadə və səmimi sevincini bölüşmək möcüzəsi mümkün olur. TikTok-da Novruz – qədim mərasimlərə qoşulan daha bir şən adət olacaq bəlkə də?" – deyə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət nazirinin müşaviri Cahangir Səlimxanov şərh verib.
"Novruzun qeyd edilməsi Azərbaycanın zəngin mədəni irsinin bir hissəsidir. Bu il istifadəçilərə genişmiqyaslı virtual festivala qoşulmaq və harada olmalarından asılı olmayaraq bayramın bir hissəsi olduqlarını hiss etmək imkanı yarada bildiyimiz üçün sevinirik. Bu təşəbbüs Azərbaycanda ilk dəfə həyata keçirilir və əminik ki, milli mədəniyyətin həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə tanıdılması baxımından mühüm addım olacaq", – deyə TikTok-un Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə əməliyyatlar rəhbəri Səif Mücahid bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_04ddd90ca5cbd589435a41ba6_o.jpg
TikTok, ведущая платформа для просмотра и создания коротких видеороликов, отмечает праздник начала весны Новруз вместе со своим сообществом в Азербайджане.
TikTok стал площадкой для масштабного праздничного онлайн-фестиваля: по специальному хештегу #Novruz2025 пользователи со всего Азербайджана могут показать, как они отмечают праздник в разных уголках страны, поделиться рецептами праздничных угощений или рассказать об интересных традициях.
Онлайн-фестиваль проходит при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики.
Богатая культура Азербайджана стала неиссякаемым источником вдохновения для авторов TikTok, которые создают аутентичные и увлекательные видеоролики, находящие отклик у миллионов пользователей платформы как в стране, так и за ее пределами. Например, по хэштегу #azərbaycan пользователи создали уже более 156 тысяч видео, а по тегу #azerbaijaniculture - более 2.4 тысяч публикаций.
Праздник весны Новруз в TikTok объединит сообщество платформы со всей страны и еще ярче раскроет красоту национальных традиций. Онлайн-фестиваль пройдет c 21 марта по 3 апреля под специальным хэштегом #Novruz2025: TikTok приглашает пользователей платформы снять видеоролики о национальном празднике, его особенностях и обычаях. Пользователи могут выбрать самые разные темы для видео: от кулинарии до национального костюма, от легенд и традиций до музыки и танцев.
Авторы самых креативных видеороликов получат призы от партнера проекта – города-курорта Sea Breeze:
1 место - 2 билета в фан-зону на все дни фестиваля DREAM Fest 2025,
2 место - ваучер на 2-дневное проживание в апартаментах Sea Breeze Resort на побережье Каспийского моря,
3 место - полугодовая карта в один из фитнес-клубов Crocus Fitness в Баку.
Проект проходит при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики, а итоги и победители онлайн-фестиваля в честь Новруза будут объявлены 16 апреля.
«Важный аспект традиций праздника Новруз заключается в том, что вспоминаются и возрождаются чувства как доброжелательности, родства и солидарности. Примирение поссорившихся, посещение пожилых родственников, обмен праздничными угощениями с близкими и даже незнакомыми людьми – всё это способствует укреплению и искренности человеческих связей. Благодаря онлайн-платформам можно передавать эти праздничные эмоции гораздо более широкой аудитории и делиться своей искренней радостью с людьми по всему миру, независимо от расстояния. Станет ли Новруз в TikTok еще одной радостной традицией, дополняющей древние обряды?» – прокомментировал Джахангир Салимханов, советник министра культуры Азербайджанской Республики.
«Празднование Новруза является частью богатого культурного наследия Азербайджана. Мы рады, что в этом году мы можем дать возможность пользователям присоединиться к масштабному виртуальному фестивалю и почувствовать себя частью праздника, где бы они ни находились. Такая инициатива запускается в Азербайджане впервые, и, мы уверены, станет важным шагом в продвижении национальной культуры страны как локально, так и на международной арене», - прокомментировал Саиф Муджахид, руководитель операционного отдела TikTok в Восточной Европе и Центральной Азии.