https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_fcb9162294746f95cf31fa27e_o.jpg
İsveçrənin Lozanna şəhərində Azərbaycan və Polşa Milli Antidopinq agentlikləri arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin icraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və Polşa Milli Antidopinq Agentliyinin rəhbəri Mixal Rinkovski imzalayıblar.
Memorandum çərçivəsində hər iki agentlik antidopinq sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsini, elmi tədqiqatların və təhsil təşəbbüslərinin gücləndirilməsini, innovativ yanaşmaların tətbiqini və praktiki bilik mübadiləsini təşviq edəcək. Əməkdaşlıq nəticələrin emalı, testetmə, təhsil və digər sahələri əhatə edəcək, Ümumdünya Antidopinq Məcəlləsinə və Beynəlxalq Standartlara uyğun fəaliyyətin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verəcək.
Bundan əlavə, Memorandum çərçivəsində gələcəkdə müxtəlif sahələri əhatə edən spesifik ikitərəfli müqavilələrin imzalanması da planlaşdırılır ki, bu da əməkdaşlığın davamlı və sistemli şəkildə inkişafını təmin edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_fcb9162294746f95cf31fa27e_o.jpg
The anti-doping agencies of Azerbaijan and Poland have signed a Memorandum of Understanding (MoU) to enhance collaboration in the fight against doping in sport.
The MoU was signed by Dr. Tahmina Taghi-zada, CEO of the Azerbaijan National Antidoping Agency (AMADA), and Dr. Michał Rynkowski, Director of the Polish Anti-Doping Agency (POLADA).
Under this agreement, both agencies will work to deepen cooperation in anti-doping efforts, strengthen scientific research and educational initiatives, foster the application of innovative approaches, and facilitate the exchange of best practices. The collaboration will encompass key areas such as results management, testing, and education, contributing to the continuous advancement of anti-doping activities in alignment with the World Anti-Doping Code and International Standards.
Furthermore, the memorandum paves the way for future bilateral agreements covering various areas of mutual interest, ensuring a structured and long-term approach to cooperation.