https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_56849723685a88b359a1112da_o.jpg
Yeni təhsil proqramlarının hazırlanması məqsədilə yaradılmış Komissiyanın Təbiət ixtisasları üzrə İşçi qrupunun Bakı Dövlət Universitetində (BDU) növbəti iclası keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyevin həmsədrliyi ilə keçirilən iclasda alt işçi qrupların sədrləri iştirak ediblər.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Təbiət ixtisasları qrupunun hər bir ixtisası üzrə alt işçi qrupları tərəfindən əmək bazarının tələbləri, müasir dövrün çağırışları, dünyanın tanınmış univesitetlərinin bu sahədə təcrübəsi əsasında ixtisaslaşmaların yeni siyahısı tərtib olunub. Bu zaman sənaye-biznes nümayəndələrinin, digər ali təhsil və elmi tədqiqat müəssisələrinin, dövlət qurumlarının da rəyi nəzərə alınıb.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) vitse-prezidenti, texnika elmləri doktoru, professor, akademik Rasim Əliquliyev qeyd edib ki, alt qrupların iclaslarında kompüter elmləri, fizika, hidrometeorologiya, mexanika, riyaziyyat, kimya, coğrafiya, statistika, ekologiya, biologiya, biotexnologiya, geologiya ixtisasları üzrə ixtisaslaşmaların siyahısına yenidən baxılıb. Dünyada gedən proseslərin inkişaf tempindən geri qalan ixtisaslaşmaların ləğv olunması, müasir çağırışlara cavab verən yeni ixtisaslaşmaların yaradılması təklif olunub, bəzi ixtisaslaşmaların adlarında redaktələr aparılıb.
İclasda kompüter elmləri, fizika, hidrometeorologiya, mexanika, riyaziyyat, kimya, coğrafiya, statistika, ekologiya, biologiya, biotexnologiya, geologiya ixtisasları üzrə yeni ixtisaslaşmaların siyahısı ilə bağlı ilkin müzakirələr aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-03/_innews_56849723685a88b359a1112da_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось очередное заседание рабочей группы Комиссии по естественным специальностям, созданной для подготовки новых образовательных программ.
В заседании под сопредседательством ректора БГУ Эльчина Бабаева и генерального директора Института информационных технологий Министерства науки и образования Расима Алигулиева приняли участие члены рабочей группы.
Ректор Эльчин Бабаев сообщил, что по каждой специальности группы естественных наук рабочие подгруппы составили новый перечень специализаций с учетом потребностей рынка труда, вызовов времени и опыта известных вузов мира в этой области. При этом учитывались также мнения представителей промышленности и бизнеса, других вузов и научно-исследовательских учреждений, государственных органов.
Генеральный директор Расим Алигулиев отметил, что на заседаниях подгруппы заново рассмотрен перечень специализаций по специальностям компьютерные науки, физика, гидрометеорология, механика, математика, химия, география, статистика, экология, биология, биотехнология и геология. Предлагалось упразднить специализации, отстающие от темпов развития процессов, происходящих в мире, создать новые специализации, отвечающие современным вызовам, а также отредактировать наименования некоторых специализаций. На заседании состоялись предварительные обсуждения перечня новых специализаций по компьютерным наукам, физике, гидрометеорологии, механике, математике, химии, географии, статистике, экологии, биологии, биотехнологии и геологии.