Qazaxıstan Prezidenti Prezident Kasım-Jomart Tokayev Avropa İttifaqının Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi – Avropa Komissiyasının Vitse-Prezidenti Kaya Kallas ilə görüşüb.
Tərəflər söhbət zamanı Qazaxıstan ilə Avropa İttifaqı arasında hərtərəfli əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Xüsusi diqqət enerji, sənaye, rəqəmsallaşma kimi prioritet sahələrdə ticarət-iqtisadi tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə və Transxəzər nəqliyyat dəhlizinin inkişafına yönəlmiş iri infrastruktur layihələrinin reallaşdırılmasına ayrılıb.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев встретился с Верховным представителем Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности – Вице-президентом Европейской Комиссии Каей Каллас
В ходе беседы были обсуждены перспективы всестороннего сотрудничества между Казахстаном и Европейским Союзом.
Особое внимание уделено расширению торгово-экономического партнерства в приоритетных областях, таких как энергетика, промышленность, цифровизация, а также реализация крупных инфраструктурных проектов, направленных на развитие Транскаспийского транспортного коридора.