https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_de5e0993fb383a165c79ed306_o.jpg
Aprelin 2-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin (ÇKP MK) üzvü, Mərkəzi Komitənin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Lu Tzançaunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini Milli Məclisdə salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə edən spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edir və xüsusi əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdə daim qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirilir. Azərbaycan hər zaman birmənalı olaraq “Vahid Çin” siyasətini və Çinin ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Azərbaycan da Çinin ölkəmizin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə dəstəyini yüksək qiymətləndirir və ölkələrimiz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin maraqlarını müdafiə edirlər.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin dərinləşməsində və inkişafında ən yüksək səviyyədə həyata keçirilən səfərlərin və dövlət başçıları arasında keçirilən görüşlərin mühüm rolu qeyd edilib. Bildirilib ki, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan əlaqələrimiz Prezident İlham Əliyev və Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpin tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Görüşdə ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlığın yaradılmasına dair Birgə Bəyannamənin, qarşılıqlı etimada əsaslanan yüksək səviyyəli siyasi dialoqun əhəmiyyəti, Yeni Azərbaycan Partiyası və Çin Kommunist Partiyası arasında qurulan müntəzəm təmasların ikitərəfli münasibətlərin inkişafında rolu, iqtisadi, ticari, bərpa olunan enerji və digər sahələrdə əməkdaşlığın perspektivləri, Azərbaycanın Çin Xalq Respublikası sədrinin irəli sürdüyü “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünü dəstəkləyən ilk ölkə kimi bu istiqamətdə həyata keçirdiyi layihələr barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Qeyd edilib ki, eyni zamanda “Orta Dəhliz”in inkişafı istiqamətində birgə əməkdaşlıq həyata keçirilir və regionda kommunikasiyaların açılması, “Zəngəzur dəhlizi” təşəbbüsünün həyata keçirilməsi Azərbaycanın “Bir kəmər, bir yol” təşəbbüsünə növbəti töhfəsi olacaq.
Söhbət zamanı humanitar, elm, təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, iki ölkə arasında mədəni və humanitar mübadilənin əsas hərəkətverici qüvvəsi olan Heydər Əliyev Fondu və Xarici Ölkələrlə Dostluq üzrə Çin Xalq Assosiasiyası arasında əlaqələrin inkişafının ölkələrimizə verdiyi töhfələr vurğulanıb.
Azərbaycan və Çin arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışan spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, Milli Məclis Çindən olan həmkarları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Bu sahədə Milli Məclisdə Çinlə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu uğurla fəaliyyət göstərir və Çin parlamenti ilə müxtəlif səviyyələrdə münasibətləri daha da inkişaf etdirməkdə maraqlıyıq.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin (ÇKP MK) üzvü, Mərkəzi Komitənin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Lu Tzançau Azərbaycana səfər etmək arzusunun həyata keçməsindən məmnunluğunu bildirib. Qonaq ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafı, diplomatik münasibətlərimizin yaradılmasından ötən müddət ərzində görülmüş işlər, bu sahədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri, “Bir kəmər, bir yol” layihəsinin həyata keçirilməsində birgə fəaliyyət, yaşıl iqtisadiyyata keçid və ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Bildirilib ki, qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında Çinin Kommunist Partiyası ilə Azərbaycanın Yeni Azərbaycan Partiyası arasında əlaqələr xüsusi rola malikdir və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, dünyadakı təhlükəsizlik çağırışlarına qarşı həmrəyliyin gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Söhbət zamanı qonaq Azərbaycanın “Vahid Çin” siyasətinə verdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə edib, ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında əlaqələrin perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə YAP sədrinin müavini və Mərkəzi Aparatının rəhbəri Tahir Budaqov, Milli Məclisin deputatları və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_de5e0993fb383a165c79ed306_o.jpg
2-го апреля спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с прибывшей в нашу страну делегацией во главе с Лу Цзаньчао, членом Центрального комитета Коммунистической партии Китая и заведующим Отделом международных отношений ЦК КПК.
Приветствовав гостя и возглавляемую им делегацию, спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением отметила высокий уровень взаимоотношений между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой.
Было сказано, что наши государства успешно сотрудничают во многих сферах и постоянно демонстрируют взаимную поддержку по вопросам особой важности. Азербайджан всегда однозначно поддерживал политику «Единого Китая» и территориальную целостность Китая. Азербайджан также высоко ценит поддержку Китая своим территориальной целостности и суверенитету; наши государства защищают интересы друг друга в рамках международных организаций.
В ходе беседы отмечалась существенная роль визитов на высшем уровне и встреч глав государств в углублении и развитии отношений между нашими странами во всех сферах. Как было также подчёркнуто, основанные Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым связи успешно продолжаются под руководством Президента Ильхама Алиева и Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Кроме того, собеседники обменялись мнениями о Совместной декларации о налаживании стратегического партнёрства между нашими странами, о значимости политического диалога высокого уровня, опирающегося на взаимодоверие, а также о роли регулярных контактов между партией «Новый Азербайджан» и Коммунистической партией Китая в развитии двусторонних отношений. Рассматривались перспективы сотрудничества в экономической, торговой, возобновляемой энергетике и других сферах, а также проекты, реализуемые Азербайджаном в рамках инициативы «Один пояс, один путь», которую он поддержал первой из стран региона.
Отмечалось и текущее сотрудничество во имя развития «Среднего коридора», а также, что открытие коммуникаций в регионе и реализация инициативы «Зангезурский коридор» станут очередным вкладом Азербайджана в инициативу «Один пояс, один путь».
Затем отмечалось углубление сотрудничества в гуманитарной, научной, образовательной, культурной и других сферах, а также вклад в развитие отношений между нашими странами, вносимый Фондом Гейдара Алиева и Китайской народной ассоциацией дружбы с зарубежными странами – главными движущими силами культурного и гуманитарного обмена между Азербайджаном и Китаем.
Коснувшись важности межпарламентского сотрудничества между Азербайджаном и Китаем, спикер Сагиба Гафарова отметила, что Милли Меджлис придаёт особое значение укреплению взаимодействия с китайскими коллегами. Над этим с успехом работает рабочая группа по межпарламентским связям с Китаем; меж тем, мы заинтересованы в дальнейшем развитии отношений с парламентом Китая на различных уровнях.
Член Центрального комитета Коммунистической партии Китая (ЦК КПК), руководитель Отдела международных отношений ЦК КПК Лу Цзаньчао выразил благодарность за встречу и озвучил радость по поводу своего исполнившегося желания посетить Азербайджан.
Гость поделился мыслями о развитии отношений между нашими странами и парламентами, проделанной с момента установления дипломатических отношений работе, выдающемся вкладе Общенационального лидера Гейдара Алиева в этот процесс, совместной деятельности в реализации инициативы «Один пояс, один путь», переходе к зелёной экономике и перспективах развития двустороннего сотрудничества.
Было сказано, что связи между Коммунистической партией Китая и партией «Новый Азербайджан» играют особую роль в развитии двусторонних отношений и важны для обмена опытом и укрепления солидарности перед лицом глобальных вызовов в сфере безопасности.
Гость поблагодарил Азербайджан за поддержку политики «Единого Китая» и прокомментировал перспективы сотрудничества между нашими странами и парламентами.
Во встрече принимали участие заместитель председателя партии «Новый Азербайджан» и руководитель Центрального аппарата Тахир Будагов, депутаты Милли Меджлиса и другие официальные лица.