https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_829336737da0529da94f1f111_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım və deportasiyalarla bağlı tədqiqatların aparılması, müxtəlif yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla tədbirlərin keçirilməsinə xüsusi önəm verir. Aprelin 9-u və 11-də Türkiyə Respublikasında BDU, “Zəfər” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyi, Dokuz Eylül Universiteti, Anadolu Universiteti, İzmir-Azərbaycan Dərnəyi, Eskişehir-Azərbaycan Dərnəyinin birgə təşkilatçılğı ilə “Erməni problemi və XX əsrdə azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım və deportasiyalar” adlı konfrans keçiriləcək.
Aprelin 9-da Dokuz Eylül Universiteti, aprelin 11-də isə Anadolu Universitetində keçiriləcək konfransda adıçəkilən təşkilatların nümayəndələri açılış çıxışları edəcək, panel müzakirələrdə BDU-dan və Türkiyə universitetlərindən alimlərin ermənilər tərəfindən törədilən soyqırımı və deportasiyalar haqqında məruzələri dinləniləcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_829336737da0529da94f1f111_o.jpg
9 и 11 апреля в Турции пройдет конференция на тему «Армянская проблема, геноцид и депортации, совершенные против азербайджанцев в XX веке».
Мероприятие пройдет при совместной организации Бакинского государственного университета (БГУ), Общественного объединения поддержки семей шехидов Zəfər, Университета Докуз Эйлюль, Университета Анадолу, Ассоциации Измир-Азербайджан, Ассоциации Эскишехир-Азербайджан.
На конференции, которая пройдет в Университете Докуз Эйлюль 9 апреля и в Анатолийском университете 11 апреля, прозвучат вступительные речи, а в панельных дискуссиях будут представлены доклады ученых БГУ и Турции о геноциде и депортациях, совершенных армянами.