https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_4a3cb51c13a5843895a1e89c3_o.jpg
Aprelin ortalarından sonuna qədər güclü Lirid meteor yağışı müşahidə ediləcək. Lirid meteor axınının maksimumu aprelin 22-də, Bakı vaxtı ilə saat 22:04-də olacaq. Bu zaman saatda 18-20 meteorun müşahidə ediləcəyi gözlənilir.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, Lirid meteor seli bəzən gözlənilməz aktivlik artımı ilə müşahidəçiləri heyrətləndirir. Belə hallarda saatda 100 meteor müşahidə edilə bilər – bu cür aktivlik 1803, 1922, 1945, 1982 və 1985-ci illərdə qeydə alınıb. Belə aktivlik artımlarını əvvəlcədən dəqiq proqnozlaşdırmaq çətindir, lakin məhz bu qeyri-müəyyənlik Liridləri çox maraqlı müşahidə obyektinə çevirir. Meteor selini aktiv olduğu digər günlərdə də müşahidə etmək olar, lakin həmin günlərdə meteor sayı maksimumdan aşağı olacaq. Lirid meteoru ağ işıq saçır və saniyədə 49 km sürətlə hərəkət edir.
Bakıda meteor seli qeyd edilən günlərdə hər axşam saat 20:18-dən sonra müşahidə edilə bilər. Meteor yağışının radiantı (mənbəyi) ən yüksək nöqtəsinə sübh açıldıqdan sonra – təxminən 05:00-da çatacaq. Buna görə də ən yaxşı müşahidə şəraiti sübhə yaxın saatlarda yaranacaq. Yerin fırlanması səbəbindən həmin vaxt Bakı gələn meteorların hərəkəti istiqamətində olacaq, bu da maksimum sayda meteor müşahidə etməyə imkan verəcək. Bakıda radiant nöqtəsi maksimum 83° yüksəklikdə olacaq. Bu zaman saatda təxminən 17 meteor müşahidə edilə bilər.
Lirid meteor seli C/1861 G1 (Tetçer) adlı uzunperiodlu komet ilə əlaqəlidir. Bu komet 5 aprel 1861-ci ildə həvəskar-astronom A. E. Tetçer tərəfindən kəşf edilib. Komet hər 415 ildən bir Günəş ətrafında dövr edir və hərəkəti zamanı toz və qaz hissəcikləri buraxır. Yer hər il aprel ayında bu qalıq axınından keçdiyi üçün Lirid meteor yağışı müşahidə edilir. Bu hissəciklər Yer atmosferində yanaraq, göydə qaçan işıqlı parıltılar əmələ gətirir.
Liridlər ən qədim meteor yağışlarından biridir. Bu yağışı təxminən 2700 ildir ki, müşahidə edirlər. Onun ilk müşahidəsini eramızdan əvvəl 687-ci ildə çinli astronomlar aparıblar.
Gecə saatlarında qaranlıq, işıq çirklənməsindən uzaq yerlərdə müşahidə aparmaq bu möhtəşəm kosmik hadisəni izləmək üçün ən yaxşı üsuldur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_4a3cb51c13a5843895a1e89c3_o.jpg
С середины до конца апреля будет наблюдаться мощный метеорный поток Лириды. Максимум метеорного потока Лириды придется на 22 апреля в 22:04 по бакинскому времени. В это время ожидается наблюдение 18-20 метеоров в час.
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), метеорный поток Лириды иногда удивляет наблюдателей неожиданным усилением активности. В таких случаях можно наблюдать до 100 метеоров в час — такая активность была зафиксирована в 1803, 1922, 1945, 1982 и 1985 годах. Подобные всплески активности трудно предсказать, но именно эта неопределенность делает Лириды столь интересным объектом наблюдения. Метеорный поток излучает белый свет и движется со скоростью 49 км в секунду.
Метеоритный дождь можно будет наблюдать в Баку каждый вечер после 20:18. Радиант (источник) метеорного потока достигнет наивысшей точки примерно в 05:00. Поэтому наилучшие условия для наблюдения будут в предрассветные часы. Из-за вращения Земли Баку в это время будет находиться в направлении прибывающих метеоров, что позволит наблюдать максимальное количество метеоров. Максимальная высота радианта в Баку составит 83°. В это время можно наблюдать около 17 метеоров в час.
Метеорный поток Лириды связан с долгопериодической кометой C/1861 G1 (Тэтчер). Эта комета была открыта в 1861 году астрономом-любителем А. Э. Тэтчером. Комета совершает оборот вокруг Солнца каждые 415 лет и во время своего движения выбрасывает частицы пыли и газа. Метеорный поток Лириды наблюдается каждый год в апреле, когда Земля проходит через этот остаточный поток. Эти частицы сгорают в атмосфере Земли, создавая яркие вспышки, пронизывающие небо.
Лириды — один из древнейших метеорных потоков. Этот дождь наблюдается уже около 2700 лет. Первое наблюдение за ним было сделано китайскими астрономами в 687 году до нашей эры.