https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_ff692d056229f99aa9796083a_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) birgə təşkilatçılığı ilə 22-23 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Bakı şəhərində “Müasir din təhsili modelləri ənənələr və qlobal çağırışlar kontekstində” mövzusunda beynəlxalq simpozium keçiriləcək. Simpoziumun məqsədi Azərbaycanda və dünyada din təhsili sahəsində mövcud vəziyyətin müzakirəsi, qarşıya çıxan problemlərin təhlili, onların həlli ilə bağlı təkliflərin irəli sürülməsinin təmin edilməsi, bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislər arasında tədqiqat işləri, məlumat və təcrübə mübadiləsi üçün platforma yaradılmasıdır.
Simpoziumun mövzuları:
1. Din təhsili: tarix, ənənə və müasirlik
2. Dünyəvi dövlətdə din təhsili
3. Din təhsili, tolerantlıq və multikulturalizm
4. Din təhsili və əxlaqi dəyərlər
5. Din təhsili modelləri
6. Din təhsilinə müxtəlif yanaşmalar
7. Din təhsilinin konstitusional və hüquqi əsasları
8. Din təhsili və ictimai inkişaf
9. Postsovet məkanında din təhsili problemləri və perspektivlər
10. Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin rolu
11. Prezident İlham Əliyev və Azərbaycanda din təhsili
12. Dini savadsızlığın yaranma səbəbləri, doğurduğu fəsadlar (dini fanatizm, xurafat, radikalizm, ekstremizm) və onlarla mübarizə üsulları
13. Ənənəvi və yeni mediada din təhsili
14. Süni intellekt və din təhsili
15. Formal təhsildə, ailədə və ibadət yerlərində din təhsili
16. Sosial xidmət sahələrində din təhsili
Tezislərin qəbul qaydaları:
1. Tezislərin ümumi həcmi 400-500 sözdən ibarət olmalıdır.
2. Təqdim olunan yazının əvvəlində tezisin adından sonra müəllifin adı, elmi dərəcəsi və ya elmi adı, işlədiyi (təmsil etdiyi) müəssisə, vəzifəsi, şəhər və ölkə, elektron poçt ünvanı və ORCID-kod göstərilməlidir.
3. Sonda tezisin yazıldığı dildə 5 açar söz verilməlidir.
4. Tezisin mətni “A4” formatında, 12 ölçülü hərflərlə, “Arial” şriftlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafədə, 1 intervalla olmalıdır.
5. Tezislər Azərbaycan, türk, ingilis, rus və ya ərəb dillərində qəbul olunur.
6. Müəlliflər tezisləri göndərmək üçün https://symposium.ait.edu.az/ saytında qeydiyyatdan keçib şəxsi kabinet yaratmalıdırlar. Tezislər yalnız sayt üzərindən qəbul edilir. Daxil olan tezislərin dəyərləndirilməsi zamanı ikitərəfli anonim rəy prosesi tətbiq olunur.
Tezislərin göndərilməsi üçün son tarix: 26.05.2025
Tezislərin qəbul olunduğunun bildiriləcəyi tarix: 26.06.2025
Məqalələrin qəbul qaydaları:
1. Məqalələr əvvəllər hər hansı bir mənbədə dərc edilməmiş və dəyərləndirmədə olmayan yeni tədqiqatlar olmalıdır.
2. Məqalələr Azərbaycan, türk, ingilis, rus və ya ərəb dillərində qəbul olunur.
3. Müəlliflər məqalələri göndərmək üçün https://symposium.ait.edu.az/ saytında qeydiyyatdan keçib şəxsi kabinet yaratmalıdırlar. Məqalələr yalnız sayt üzərindən qəbul edilir. Daxil olan məqalələrin dəyərləndirilməsi zamanı ikitərəfli anonim rəy prosesi tətbiq olunur.
4. Məqalənin mətni “A4” formatında, 12 ölçülü hərflərlə, “Arial” şriftlə, yuxarıdan və aşağıdan 2 sm, soldan 3 sm, sağdan 1 sm məsafədə, 1 intervalla olmalıdır.
5. Məqalənin ümumi həcmi 3000-5000 sözdən ibarət olmalıdır.
6. Təqdim olunan araşdırmanın əvvəlində məqalənin adından sonra müəllifin adı, elmi dərəcəsi və ya elmi adı, işlədiyi (təmsil etdiyi) müəssisə, vəzifəsi, şəhər və ölkə, elektron poçt ünvanı və ORCID-kod göstərilməlidir.
7. Daha sonra məqalə yazılan dildə xülasə verilməli və açar sözlər qeyd edilməlidir. Xülasələrin həcminin 200-250, açar sözlərin isə 5-8 sözdən ibarət olması tələb olunur. Açar sözlər ümumidən-xüsusiyə doğru sıralanmalıdır.
Xülasə və açar sözlər məqalənin yazıldığı dildən əlavə ingilis dilində də verilməlidir. Xülasədə məqalənin və müəllifin adı, elmi dərəcəsi və ya elmi adı, işlədiyi (təmsil etdiyi) müəssisə, vəzifəsi, şəhər və ölkə, elektron poçt ünvanı və ORCID-kod tam göstərilməlidir. Məqalənin yazıldığı və ingilis dillərində olan xülasə və açar sözlər girişdən əvvəl yerləşdirilməlidir. Müəllifin gəldiyi elmi nəticə, işin yeniliyi, əhəmiyyəti və s. xülasədə yığcam şəkildə qeyd olunmalıdır.
8. Elmi araşdırmaların yazılma üsullarına uyğun olaraq, daha sonra giriş, ən azı 2 (iki) yarımbaşlıq, nəticə və ədəbiyyat siyahısı olmalıdır.
9. Mövzu ilə bağlı elmi mənbələrə istinadlar vacibdir. Məqalədə istinadlar göstərildiyi yerdən sonra mötərizə içərisində müəllifin soyadı, nəşr ili və səhifənin nömrəsi ardıcıl verilməlidir. Nümunə: (Bünyadov, 2007, 17-21).
10. Ədəbiyyat siyahısında verilən hər bir istinad haqqında məlumat bu formatda yerləşdirilməlidir: Müəllif (soyadı, inisialları). Nəşr ili. Əsərin adı. Şəhər: nəşriyyatın adı. (Həcmi). Nümunə: İsmayılov, G. (2014). Tolerantlıq: bildiklərimiz və bilmədiklərimiz. Bakı: Nurlar NPM. (240 s.).

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_ff692d056229f99aa9796083a_o.jpg
The International Symposium on “Modern Models of Religious Education in the Context of Traditions and Global Challenges” will be held with the joint organization of the Azerbaijan Institute of Theology and the Foundation for the Promotion of Moral Values, operating under the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan on October 22-23, 2025. The aims of the symposium are: to discuss the current situation in the field of religious education in Azerbaijan and the world; to analyze the problems encountered and make proposals for their solution; to create a platform for research work, exchange of information and experience between scientists and specialists, working in this direction.
The themes of the Symposium:
1. Religious Education: History, Traditions and Modernity.
2. Religious Education in a Secular State.
3. Religious Education, Tolerance and Multiculturalism.
4. Religious Education and Moral Values.
5. Models of Religious Education.
6. Different Approaches to Religious Education.
7. Constitutional and Legal Frameworks of Religious Education.
8. Religious Education and Social Development.
9. Problems and Perspectives of Religious Education in the Post-Soviet Space.
10. The Role of the Great Leader Heydar Aliyev in the Regulation of State-Religious Relations in Azerbaijan.
11. President Ilham Aliyev and Religious Education in Azerbaijan.
12. Causes for the Formation of Religious Illiteracy, Its Consequences (Religious Fanaticism, Superstition, Radicalism, and Extremism) and Methods of Combating Them.
13. Religious Education in Traditional and New Media.
14. Artificial Intelligence and Religious Education.
15. Religious Education in Formal Education, Family and Places of Worship.
16. Religious Education in the Fields of Social Services.
Rules for the Acceptance of Theses
1. The total volume of the theses should be 400-500 words.
2. At the beginning of the submitted thesis, after the title, the author’s name, academic degree or academic title, the institution he/she works for (represents), his/her position, city and country, e-mail address and ORCID code should be indicated.
3. At the end of the thesis, 5 keywords in the language in which the thesis is written must be indicated.
4. The text of the thesis must be in A4 format, in a 12-point font, Arial font, 2 cm at the top and bottom, 3 cm on the left, 1 cm on the right, with 1 interval.
5. The theses are accepted in the Azerbaijani, Turkish, English, Russian or Arabic languages.
6. For submission of the theses, authors must register on the website https://symposium.ait.edu.az/ and create a personal account. The theses are accepted only through the website. In evaluating the submitted theses, a bilateral anonymous peer review process is applied.
The deadline for submission: 26.05.2025.
The acceptance notification date: 26.06.2025.
Rules for the Acceptance of Articles:
1. Articles must be new research, not previously published in any source and not under peer review.
2. Articles are accepted in the Azerbaijani, Turkish, English, Russian or Arabic languages.
3. For submission of the articles, authors must register on the website https://symposium.ait.edu.az/ and create a personal account. The articles are accepted only through the website. In evaluating the submitted articles, a bilateral anonymous peer review process is applied.
4. The text of the article must be in A4 format, in a 12-point font, Arial font, 2 cm at the top and bottom, 3 cm on the left, 1 cm on the right, with 1 interval.
5. The total volume of the article should be 3000-5000 words.
6. At the beginning of the submitted research work, after the title, the author’s name, academic degree or academic title, the institution he/she works for (represents), his/her position, city and country, e-mail address and ORCID code should be indicated.
7. Furthermore, an abstract should be provided in the language in which the article is written and the keywords should be noted. The abstract should contain 200-250 words, and the keywords – 5-8 words. The keywords should be listed from general to specific.
The abstract and keywords should be provided not only in the language of the article, but also in English. The abstracts should include full name of the article and author, academic degree or academic title, the institution he/she works for (represents), his/her position, city and country, e-mail address and ORCID code. The abstracts and the keywords in the language of the article and in English should be placed before the introduction. The author’s scientific conclusion, the novelty, importance of the research, etc., should be briefly introduced in the abstract.
8. In accordance with the methodology of writing a scientific study, then there must be an introduction, at least 2 (two) subheadings, a conclusion and a list of references.
9. References to scientific sources on the topic are important. After the reference, the author’s name, year of publication and page number should be indicated in consecutive order in the brackets. Example: (Bunyadov, 2007, 17-21.)
10. Information about each link in the bibliography should be placed in the following format: Author (name, initials); Year of publication; Title of the work; City: Name of the publishing house (Volume). Example: Ismailov G. (2014). Tolerance: what we know and what we do not know. Baku: NPM Nurlar. (240 p.)