https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5aadd929e09d67e29177220df_o.jpg
2-4 aprel tarixlərində paytaxtımızda keçirilən FIG “Gimnastika hamı üçün” kollokviumunun açılış mərasimi baş tutub. Bu kollokvium Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının təşkilatçılığı ilə UNESCO-nun himayədarlığı altında həyata keçirilir. 3 gün müddətində davam edəcək tədbirdə beynəlxalq ekspertlər, məşqçilər və gimnastika həvəskarları bir araya gələrək təcrübə mübadiləsi aparacaq, müasir inkişaf strategiyalarını müzakirə edəcəklər. Tədbir idmanın cəmiyyətə inteqrasiyası, sağlam həyat tərzinin təbliği və gimnastikanın daha geniş auditoriya üçün əlçatan olması kimi mövzulara diqqət yetirəcək. 39 ölkədən 52 nümayəndənin iştirak etdiyi tədbir bu növ üzrə ölkəmizdə keçirilən ilk kollokviumdur.
İlk olaraq Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının "Gimnastika hamı üçün" Komitəsinin prezidenti Roqerio Valerio kollokviumun rəsmi açılışını edərək bütün iştirakçıları salamlayıb.
Açılışında çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov Azərbaycanda 2013-ci ildən etibarən inkişaf etdirilən bu növün hazırda Bakıda və regionlarda sürətlə yayıldığını, keçirilən “Challange” tədbirlərini xüsusi vurğulayıb. Həmçinin nazir kollokvium çərçivəsində ölkəmizə səfər edən Beynəlxalq Gimnastika Federasiyasının “Gimnastika hamı üçün” növü üzrə komitə sədri Roqerio Valerio ilə görüş zamanı gimnastikanın inkişafı, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və bu sahədə təcrübə mübadiləsini müzakirə edib.
Açılış mərasimində çıxış edən UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Seymur Fətəliyev gimnastikanın inklüziv və əhatəli inkişafının vacibliyini vurğulayıb. Bu tədbirin təşkil edilməsinin gimnastikanın daha geniş kütlələrə yayılmasına və sağlam həyat tərzinin təşviqinə geniş imkanlar açdığını bildirib. Həmçinin o, bu kollokvium çərçivəsində aparılan müzakirələrin və mübadilə edilən təcrübələrin gimnastikanın qlobal səviyyədə daha geniş yayılmasına və idmanın hər kəs üçün əlçatan olmasına mühüm töhfə verdiyini, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının hər zaman idmanın inkişafı ilə bağlı layihələrə dəstək verməyə hazır olduğunu qeyd edib.
Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının Baş katibi Fatimə Şəfizadə də çıxışı zamanı kollokvium müddətində keçiriləcək seminarların və müzakirələrin bu gimnastika növünün gələcək inkişafı üçün vacibliyini vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_5aadd929e09d67e29177220df_o.jpg
2-4 апреля в нашей столице прошла церемония открытия коллоквиума FIG по "Гимнастике для всех". Данное мероприятие организовано Федерацией гимнастики Азербайджана под эгидой ЮНЕСКО. В ходе трехдневного мероприятия международные эксперты, тренеры и любители гимнастики смогут обменяться необходимым опытом и обсудить современные стратегии развития. Мероприятие будет посвящено таким темам, как интеграция спорта в общество, пропаганда здорового образа жизни и обеспечение доступности гимнастики для более широкой аудитории. Данное мероприятие, в котором принимают участие 52 представителя из 39 стран, является первым коллоквиумом подобного типа, проводимым в Баку.
Официально открытым коллоквиум объявил президент комитета «Гимнастика для всех» Международной федерации гимнастики Рожерио Валерио, который поприветствовал участников.
Выступая на открытии, министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов подчеркнул, что данная спортивная дисциплина, развивающаяся в стране с 2013 года, в настоящее время быстро распространяется в Баку и регионах, особо отметив при этом проводимые мероприятия «Challenge». Вопросы развития гимнастики, расширения международного сотрудничества и обмена опытом в этой сфере министр также обсудил в ходе встречи с председателем комитета по "Гимнастике для всех" Международной федерации гимнастики Рожерио Валерио.
Выступая на церемонии открытия, генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Сеймур Фаталиев подчеркнул важность всестороннего развития гимнастики. По его словам, организация этого мероприятия открыла широкие возможности для распространения гимнастики среди более широкой аудитории и пропаганды здорового образа жизни. Он также отметил, что дискуссии и полученный опыт в рамках этого коллоквиума, внесут важный вклад в более широкое распространение гимнастики на мировом уровне и сделают этот вид спорта доступным для всех, а также то, что Национальная комиссия Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО всегда готова поддерживать проекты, связанные с развитием спорта.
Генеральный секретарь Федерации гимнастики Азербайджана Фатима Шафизаде также подчеркнула важность семинаров и дискуссий, которые пройдут в ходе коллоквиума, для дальнейшего развития этого вида гимнастики.