https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_902cb4e1c657493b9e561a828_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 5-də Asiya Siyasi Partiyalarının Beynəlxalq Konfransının (İCAPP) Daimi Komitəsinin sədri Çunq Eui-yong ilə görüşüb.
Görüşdə İCAPP-ın Asiya regionunda sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığı təşviq edən mühüm bir platforma kimi çıxış etdiyi qeyd olunaraq, bu kimi görüşlərin çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etmək üçün fürsət olduğu bildirilib, həmçinin beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığın vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qarşı tərəfə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi haqqında geniş məlumat verib. Spiker təşkilatın təsis konfransının keçirilməsindən ötən müddət ərzində Şəbəkənin institusional inkişafı istiqamətində Azərbaycanın atdığı addımları daimi Komitənin sədrinin diqqətinə çatdırıb. Vurğulanıb ki, Parlament Şəbəkəsi hazırda beynəlxalq əməkdaşlıq baxımından mühüm bir platformaya çevrilməkdədir.
Söhbət zamanı Parlament Şəbəkəsi ilə İCAAP arasında əməkdaşlıq əlaqələri məmnunluqla qeyd edilərək, bildirilib ki, tərəflər arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Hazırda İCAAP Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsində müşahidəçi statusunda təmsil olunur.
Çunq Eui-yong Azərbaycanın liderliyi ilə Parlament Şəbəkəsinin inkişaf etdiyini qeyd edib. O, ölkəmizə səfərlərini məmnunluqla xatırlayaraq, ölkəmiz və paytaxt Bakı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşüb.
Söhbət zamanı Azərbaycanın hakim partiyası Yeni Azərbaycan Partiyasının İCAAP-da çox fəal təmsil olunduğu da diqqətə çatdırılıb. Sahibə Qafarova YAP-ın İCAAP çərçivəsində fəaliyyətə böyük əhəmiyyət verdiyini və onun fəaliyyətinə hər zaman dəstək olduğunu qeyd edib. Bu təşkilatın təmsilçiləri ölkəmizdə keçirilən seçkiləri müşahidəçi qismində izləyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_902cb4e1c657493b9e561a828_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 5-го апреля встретилась с председателем Постоянного комитета Международной Конференции Азиатских Политических Партий (ICAPP) Чой Ый-Ёном.
Как отмечалось на встрече ICAPP выступает в качестве важной площадки для поощрения мира, безопасности и сотрудничества в Азиатском регионе. Было подчёркнуто, что подобные встречи представляют собой возможность для обсуждения вопросов многостороннего сотрудничества. Кроме того, собеседники коснулись необходимости взаимодействия в рамках международных организаций.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова обстоятельно информировала собеседника о Парламентской сети Движения неприсоединения, созданной по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева. Спикер также довела до сведения председателя Постоянного комитета шаги, предпринятые Азербайджаном с момента проведения учредительной конференции организации с целью институционального развития Сети. Было подчёркнуто, что Парламентская сеть в настоящее время превращается в важную платформу с точки зрения международного сотрудничества.
Также, в ходе беседы с удовлетворением было отмечено сотрудничество между Парламентской сетью и ICAPP, и сказано, что между сторонами подписан Меморандум о взаимопонимании. В настоящее время ICAPP представлен в Парламентской сети Движения Неприсоединения в качестве наблюдателя.
Чон Ый-Ён отметил развитие Парламентской сети под руководством Азербайджана. Он с удовлетворением вспомнил свои визиты в нашу страну и поделился приятными впечатлениями об Азербайджане и столице Баку.
Было упомянуто то, что правящая партия Азербайджана — Партия «Новый Азербайджан» (ПНА) — активно представлена в ICAPP. Сагиба Гафарова подчеркнула большое значение, придаваемое ПНА своей деятельности в рамках ICAPP, и неизменную поддержку им этой организации. Представители ICAPP наблюдали за выборами, проведёнными в нашей стране.