https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c98de9929ba4a497fca9f2672_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Qara Dəniz Universitetləri Şəbəkəsinin (BSUN) üzvləri, Dünya İncəsənət və Elm Akademiyası və Qara Dəniz Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsinin tərəfdaşları ilə birgə universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki rolu mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib.
Seminarda Azərbaycanı təmsil edən BSUN üzv universitetlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
BANM-ın rektoru Elmar Qasımov açılış nitqində universitetlərin sülh və təhlükəsizliyin təşviqindəki mühüm rolunu vurğulayıb. O, təhsil müəssisələrinin dünyada sabitlik və inkişafın təmin olunmasında oynadığı strateji rola diqqət çəkib və beynəlxalq əməkdaşlığın artırılmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
BSUN-un Baş Katibi Prof. Eden Mamutun moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirələrində Qafqazdan Balkanlara qədər uzanan geniş Qara Dəniz regionunda insan təhlükəsizliyi problemləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Prezidenti və Baş İcraçı Direktoru Dr. Garry Cakobs, 1996-2000-ci illərdə Rumıniyanın sabiq Prezidenti Emil Konstantınesku, İnterAction Şurasının Baş Direktoru Dr. Coanna Nös, Qlobal Təhlükəsizlik İnstitutunun Prezidenti və Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Qəyyumu Conatan Granoff, Dünya Ətraf Mühit və Resurs İqtisadçıları Assosiasiyaları Şurasının Prezidenti və BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Həlləri Şəbəkəsi üzrə Qlobal İqlim Mərkəzinin sədri Prof. Dr. Fibe Koundouri, Saloniki Aristotel Universitetinin İdarə Heyətinin üzvü Prof. Dr. Qriqoris Zarotiadis, ‘BRIDGES Sustainability’ Elm Koalisiyasının Qurucu İcraçı Direktoru Stiven Hartmann, Dünya İncəsənət və Elm Akademiyasının Baş Katibi Canani Ramanathan və Cənubi Afrikalı naşir, müəllif və Dünya Universitetləri Konsorsiumunun əməkdaşı Qrant Şrayber spiker qismində iştirak ediblər.
Açıq formatda keçirilən panel müzakirələrində iştirakçılar regionda sülh və təhlükəsizliyin təşviqi üçün sistemli və multidisiplinar yanaşmaların tətbiqinin vacibliyi barədə fikirlərini bölüşüblər. Eyni zamanda, gələcəkdə universitetlərarası əməkdaşlığın əsas prioritet mövzuları üzrə razılığa gəliblər.
1998-ci ildə yaradılan BSUN Qara Dəniz regionunun universitetləri arasında əməkdaşlığı gücləndirən və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlığının sektoral dialoq tərəfdaşı olan bir platformadır. Eyni zamanda, Avropa Universitetlər Assosiasiyasının üzvü və BMT Akademik Təsir Təşəbbüsünün təsisçi üzvüdür, qlobal çağırışlara həll yolları tapmaq üçün gənclərin və tədqiqatçılarının potensialını istifadə edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c98de9929ba4a497fca9f2672_o.jpg
В Бакинской высшей школе нефти (БВШН) SOCAR прошел международный семинар, посвященный роли университетов в содействии миру и безопасности.
Мероприятие было организовано совместно БВШН, членами Сети университетов Черного моря (BSUN) и партнерами Всемирной академии искусств и наук и Сети решений по устойчивому развитию Черного моря. Семинар прошел в рамках XII Глобального Бакинского форума, организованного Международным центром Низами Гянджеви.
В мероприятии также приняли участие представители университетов-членов BSUN из Азербайджана.
В своей вступительной речи ректор БВШН Эльмар Гасымов подчеркнул важную роль университетов в содействии миру и безопасности. Он также подчеркнул стратегическую роль образовательных учреждений в обеспечении стабильности и развития в мире и отметил важность укрепления международного сотрудничества.
В ходе панельных дискуссий, модератором которых выступил генеральный секретарь BSUN профессор Эден Мамут, состоялся обмен мнениями по вопросам безопасности человека в обширном Черноморском регионе, простирающемся от Кавказа до Балкан.
Спикерами на мероприятии были президент и генеральный директор Всемирной академии искусств и наук д-р Гарри Джейкобс, бывший президент Румынии (1996–2000) Эмиль Константинеску, генеральный директор InterAction Council д-р Джоанна Нерс, президент Института глобальной безопасности и попечитель Всемирной академии искусств и наук Джонатан Гранофф, президент Европейской ассоциации экономистов в области охраны окружающей среды и ресурсов и председатель Глобального климатического центра Сети ООН по решениям в области устойчивого развития проф. д-р Фиби Кундури, член Совета директоров Университета Аристотеля в Салониках, профессор доктор Григорис Заротиадис, исполнительный директор-основатель Коалиции ученых в области устойчивого развития BRIDGES Стивен Хартман, генеральный секретарь Всемирной академии искусств и наук Джанани Раманатан и Южноафриканский издатель, автор и научный сотрудник Консорциума мировых университетов Грант Шрайбер.
В ходе открытых панельных дискуссий участники обменялись мнениями о важности применения системных и междисциплинарных подходов для укрепления мира и безопасности в регионе. Были также согласованы основные приоритетные темы для будущего межуниверситетского сотрудничества.
Основанная в 1998 году, BSUN является платформой, которая укрепляет сотрудничество между университетами в Черноморском регионе и является партнером по секторальному диалогу в рамках Черноморского экономического сотрудничества. Она также является членом Европейской ассоциации университетов и одним из основателей инициативы ООН "Академическое воздействие", направленной на использование потенциала молодежи и исследователей для поиска решений глобальных проблем.