https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_41adf515ae2b5cf0562bb14af_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın “Sosial inkişaf və ədalət naminə parlament fəaliyyətləri” mövzusuna həsr edilmiş 150-ci Assambleyasında Azərbaycanın sosial siyasət sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər haqqında geniş məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, hökumətimizin yanaşmasına əsasən, güclü iqtisadi baza sosial siyasətin daha effektiv həyata keçirilməsinə imkan verir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dediyi kimi: “Siyasətimizin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayanır və sosial ədalət prinsipləri bizim üçün hər zaman önəmli olub.”
Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, bu siyasətin mühüm nailiyyətləri sırasında işsizlik və yoxsulluq səviyyəsinin 5.5 faizə endirilməsi var. O deyib ki, son beş ildə qəbul olunmuş dörd sosial islahat paketi əhalinin 40 faizini əhatə edib – minimum əməkhaqqı 2.7 dəfə, əməkhaqqı fondu 2.6 dəfə, sosial müavinət və pensiya ödənişləri isə 5 dəfə artırılıb. Bu gün hökumətimiz milli inkişaf strategiyalarını Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uyğunlaşdırıb. “Azərbaycan 2030: Sosial-iqtisadi inkişaf üzrə Milli Prioritetlər” sənədi sosial ədalətə əsaslanan dinamik və inklüziv cəmiyyətin yaradılmasını beş milli inkişaf prioritetindən biri kimi təsbit edib.
Milli Məclisin sədri həmçinin bildirib ki, sosial inkişafın ümumi çərçivəsi Konstitusiyamızla müəyyən olunub. Bu yanaşmaya uyğun olaraq, parlamentimiz sosial inkişafın müxtəlif sahələrini əhatə edən əsas qanunları qəbul etmişdir. Mövcud qanunlara dəyişikliklərin edilməsi də daim diqqət mərkəzindədir, çünki qanunvericilik dinamik və davamlı inkişaf edən bir prosesdir.

Sahiba Gafarova provided information on Azerbaijan's achievements in the field of social policy at the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union Sahiba Gafarova provided information on Azerbaijan's achievements in the field of social policy at the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova thoroughly informed her audience about Azerbaijan's achievements in the field of social policy in her speech at the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union (IPU) "Parliamentary Activities for Social Development and Justice" held in Toshkent.
As Speaker Sahiba Gafarova said, the approach of our government implies that a strong economic foundation allows for better implementation of social policy. As stated by President of the Republic of Azerbaijan, His Excellency, Mr Ilham Aliyev, “Our policy is centered around the people of Azerbaijan and the principles of social justice have always been important to us”.
The noteworthy achievement of this policy include significant reduction of the level of unemployment and poverty to 5.5 percent. The four social reform packages adopted in the last five years covered forty percent of population, with the minimum wage being increased two point seven times, the salary fund two point six, social benefits and pension payments five times. Our Government has harmonised national development strategies with the Sustainable Development Goals by today. The document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" identified the creation of a dynamic and inclusive society based on social justice as one of the five national development priorities.
The Speaker of the Milli Majlis also noted that the general framework of social development is defined by our Constitution. In line with this approach, our Parliament has adopted a number of fundamental laws covering various spheres of social development. Amending the existing legislation is also constantly in the centre of attention given that lawmaking is a dynamic and continuously evolving process.