https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_597ec24bb257980e2beaf8c1a_o.jpg
Azərbaycanda onlayn təhsil platforması olan “Rəqəmsal məktəb” fəaliyyətə başlayıb. İlkin mərhələdə Bakı məktəbləri üçün tətbiq edilən platformaya “digital.login” vahid giriş sistemi üzərindən “SİMA İmza” ilə giriş təmin edilib.
Platformada “Şagird”, “Valideyn”, “Müəllim” və “Məktəb rəhbəri” üçün fərdi kabinetlər mövcuddur. Bu da hər bir istifadəçi qrupunun ehtiyaclarına uyğun fərdi funksionallıq təqdim edir. Platformada şagirdlər dərslər və ev tapşırıqları ilə tanışolma, valideynlər övladlarının dərsləri ilə bağlı fəaliyyət və nəticələrinin izlənilməsi, müəllimlər elektron jurnal platformasına çıxış, məktəb rəhbərləri isə tədrisin effektivliyi, qiymətləndirmə və s. kimi imkanlar əldə edəcəklər.
“Rəqəmsal məktəb” platforması təhsil sistemində müasir texnologiyaların tətbiqi ilə yanaşı, tədris və idarəetmə proseslərini təkmilləşdirmək, həmçinin təhsildə şəffaflığı artırmaq məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir. Daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_597ec24bb257980e2beaf8c1a_o.jpg
В Азербайджане запущена образовательная онлайн-платформа «Цифровая Школа» (www.reqemsal.edu.az). На первом этапе она доступна для школ Баку, а вход осуществляется через единую систему доступа digital.login с использованием «SİMA İmza».
На платформе предусмотрены личные кабинеты для «Ученика», «Родителя», «Учителя» и «Руководителя школы», что предоставляет каждому пользователю получить соответствующий функционал. На платформе ученики могут ознакомиться с расписанием уроков и домашним заданием, родители — отслеживать учебную деятельность и успеваемость детей, учителя — пользоваться электронным журналом, а руководители школ — контролировать эффективность преподавания, процесс оценивания и другие параметры.
Платформа «Цифровая Школа» направлена на усовершенствование образовательного и управленческого процессов путем внедрения современных технологий, а также на повышение прозрачности в системе образования.
Следует отметить, что цифровая подпись нового поколения SİMA значительно снижает зависимость граждан от центров обслуживания, а также помогает организациям сократить нагрузку и расходы. Данное цифровое решение доступно через мобильное приложение «SİMA İmza», которое предоставляется гражданам бесплатно. Более подробную информацию можно найти на сайте sima.az или позвонив в контактный центр по номеру 157.