https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_de9cb6d95e7bfb702586acc85_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin “Su bioehtiyatları” ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri Yevlax rayonunda yerləşən “AzVarvara” MMC şirkətində istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Azərbaycanın ən böyük nərəyetişdirmə mərkəzlərindən biri olan “AzVarvara” MMC 280 hektar ərazidə fəaliyyət göstərir. Bu təsərrüfatda eyni anda 1400 tondan çox bölgə balığı, Azərbaycanın endemik nərəcinsli balıqları, həm də Cökə balığı, Sibir nərəsi və müxtəlif hibrid növlər yetişdirilir. Müəssisənin illik istehsal gücü 35 ton qara kürü və 350 ton nərəcinsli balıq ətidir.
Tələbələr istehsalat təcrübəsi zamanı balıqyetişdirmə prosesinin müxtəlif mərhələləri ilə yaxından tanış olublar. Onlara balıqların hormonal inyeksiyasından başlayaraq, sürfə və körpə balıqların yetişdirilməsi, yemlənməsi və ümumi infrastruktur barədə ətraflı məlumat verilib. Təcrübə zamanı tələbələr nəzəri biliklərini real şəraitdə tətbiq edərək, sahə üzrə mühüm praktiki bacarıqlar qazanıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_de9cb6d95e7bfb702586acc85_o.jpg
Студенты биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) проходят производственную практику на предприятии ООО AZVarvara, расположенном в Евлахском районе.
ООО AZVarvara — один из крупнейших племенных центров в Азербайджане, функционирует на площади 280 гектаров. На этом хозяйстве одновременно выращивается более 1400 тонн региональной рыбы, видов осетровых, эндемичных для Азербайджана, а также лаймовой рыбы, сибирского осетра и различных гибридных видов. Годовая производственная мощность предприятия составляет 35 тонн черной икры и 350 тонн мяса осетровых пород.
В ходе стажировки студенты познакомились с различными этапами процесса выращивания рыбы. Им была предоставлена подробная информация, начиная от гормональных инъекций рыбе до выращивания личинок и мальков, их кормления и общей инфраструктуры. В ходе стажировки студенты применили свои теоретические знания в реальных условиях и приобрели важные практические навыки в этой области.