Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri davam edir. Azərbaycan parlamentinin spikeri aprelin 7-də Parlamentlərarası İttifaqın “Sosial inkişaf və ədalət naminə parlament fəaliyyətləri” mövzusuna həsr edilmiş 150-ci Assambleyasının müzakirələrində iştirak edib.
Assambleyanın bu gün keçirilən iclasında Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev çıxış edib. Dövlət başçısı müzakirə olunan mövzunun aktuallığı, sosial inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında qanunvericilik orqanlarının rolu, həmçinin parlamentlər arasında əməkdaşlığın, beynəlxalq parlament təşkilatlarının qlobal çağırışların aradan qaldırılmasına töhfələri haqqında fikirlərini səsləndirib.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri Özbəkistana işgüzar səfəri çərçivəsində Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya Şurasının iclasında çıxış edib, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin dördüncü konfransına sədrlik edib. Azərbaycan parlamentinin spikeri, həmçinin bir sıra ölkələrin qanunvericilik orqanlarının rəhbərləri ilə də görüşlər keçirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_593cda6a25961894699132400_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova continues her working visit to the Republic of Uzbekistan. On 7th April, the Speaker of the Azerbaijani Parliament participated in debates at the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union, themed 'Parliamentary Activity for Social Development and Justice'.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took the floor at the Assembly session today. The Head of State spoke about the relevance of the topic under discussion, the role of legislative bodies in achieving social development goals, as well as the contribution of inter-parliamentary cooperation and international parliamentary organisations to addressing global challenges.
It should be mentioned that as part of her working visit to Uzbekistan, the Speaker of the Milli Majlis has addressed the meeting of the Coordination Council of the Asian Parliamentary Assembly and presided over the fourth conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement. The Speaker of the Azerbaijani Parliament has also held a number of meetings with heads of legislative bodies of other countries.