Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib
Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasının müzakirələrində çıxış edib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Özbəkistan Respublikasına işgüzar səfəri davam edir. Azərbaycan parlamentinin spikeri aprelin 7-də Parlamentlərarası İttifaqın “Sosial inkişaf və ədalət naminə parlament fəaliyyətləri” mövzusuna həsr edilmiş 150-ci Assambleyasının müzakirələrində iştirak edib.
Assambleyanın bu gün keçirilən iclasında Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev çıxış edib. Dövlət başçısı müzakirə olunan mövzunun aktuallığı, sosial inkişaf məqsədlərinə nail olunmasında qanunvericilik orqanlarının rolu, həmçinin parlamentlər arasında əməkdaşlığın, beynəlxalq parlament təşkilatlarının qlobal çağırışların aradan qaldırılmasına töhfələri haqqında fikirlərini səsləndirib.
Qeyd edək ki, Milli Məclisin sədri Özbəkistana işgüzar səfəri çərçivəsində Asiya Parlament Assambleyasının Koordinasiya Şurasının iclasında çıxış edib, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin dördüncü konfransına sədrlik edib. Azərbaycan parlamentinin spikeri, həmçinin bir sıra ölkələrin qanunvericilik orqanlarının rəhbərləri ilə də görüşlər keçirib.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на дебатах на 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на дебатах на 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на дебатах на 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова продолжает рабочий визит в Республику Узбекистан. 7 апреля спикер азербайджанского парламента приняла участие в дебатах на 150-й Ассамблеи Межпарламентского Союза на тему "Парламентская деятельность во имя социального развития и справедливости".
На сегодняшнем заседании Ассамблеи выступил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. Глава государства высказался об актуальности обсуждаемой темы, роли законодательных органов в достижении целей социального развития, а также о вкладе межпарламентского сотрудничества и международных парламентских организаций в решение глобальных вызовов.
Следует отметить, что в рамках рабочего визита в Узбекистан спикер Милли Меджлиса выступила на заседании Координационного совета Азиатской Парламентской Ассамблеи и председательствовала на четвёртой конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения. Спикер азербайджанского парламента также провела ряд встреч с руководителями законодательных органов других стран.