https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e5d5e243a769769c8f6cc1c37_o.jpg
Aprelin 15-dən 28-dək “π-Puppid” meteor yağışı müşahidə olunacaq. Meteor yağışının maksimum fəallığı aprelin 23-nə təsadüf edəcək.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, “π-Puppid” (Pi-Göyərtə) meteor yağışı 1972-ci ildə kəşf edilən “26P/Grigg-Skjellerup” kometi ilə əlaqələndirilir. Radiantı (mənbəyi) Puppid (Göyərtə) bürcündə olduğu üçün bu adı alıb. Bu yağış 1977 və 1982-ci illərdə fəal olub, həmin vaxt saatda təxminən 40 meteor müşahidə edilib. 1983-cü ildə isə təxminən saatda 13 meteor qeydə alınıb. Sonrakı illərdə fəallıq aşağı olub. Lakin bu meteor yağışının fəallığı yenə də yüksək ola bilər. Meteorların sürəti təqribən 18 km/s olacaq.
“π-Puppid” meteor yağışını Bakıda təxminən axşam saat 19:30-dan 20:00-a kimi cənub-qərb istiqamətində üfüqdə müşahidə etmək mümkün olacaq. Bu meteor yağışı əsasən Cənub yarımkürəsində müşahidə olunacaq.

Астрофизики БГУ: «Будет наблюдаться метеорный поток «π-Puppid»»
Астрофизики БГУ: «Будет наблюдаться метеорный поток «π-Puppid»» Астрофизики БГУ: «Будет наблюдаться метеорный поток «π-Puppid»»
Метеорный поток «π-Puppid» будет наблюдаться с 15 по 28 апреля. Максимальная активность метеорного потока придется на 23 апреля.
По информации кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета, метеорный поток «π-Puppid» связан с кометой «26P/Grigg-Skjellerup», открытой в 1972 году. Свое название он получил потому, что его радиант (источник) находится в созвездии Кормы (лат. Puppis).
Этот поток был активен в 1977 и 1982 годах, когда наблюдалось около 40 метеоров в час. В 1983 году было зафиксировано около 13 метеоров в час. В последующие годы активность потока была низкой. Однако активность этого метеоритного дождя все еще может быть высокой. Скорость метеоров составит около 18 км/ч.
Метеорный поток «π-Puppid» будет виден в Баку примерно с 19:30 до 20:00 на юго-западном горизонте. Этот метеоритный дождь будет наблюдаться в основном в Южном полушарии.