https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a495c6edaa8039c9ee49d2190_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteylinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş olub.
Qonaqları salamlayan rektor Elçin Babayev ölkəmizin ərəb dövlətləri ilə uğurlu əməkdaşlıq, dostluq münasibətlərinə malik olduğunu qeyd edib. O bildirib ki, ərəb ölkələri ilə əlaqələrin təməli Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub, hazırda bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla inkişaf etdirilir. Azərbaycan və ərəb dövlətləri beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərir.
Rektor Şərqşünaslıq fakültəsinin BDU-nun ən qədim fakültələrindən olduğunu diqqətə çatdırıb, fakültədə ərəb dilinin tədrisi, bu sahədə qazanılan uğurlar barədə məlumat verib. Rektor BDU-nun digər sahələr üzrə də əməkdaşlığa açıq olduğunu bildirib, ərəb ölkələrinin universitetləri ilə memorandumların imzalanması, ikili diplom proqramlarının hazırlanmasının əhəmiyyətindən söhbət açıb.
Səfir İssam bin Saleh əl-Cuteyli Azərbaycanla Səudiyyə Ərəbistanı arasında elm, təhsil sahəsindəki əməkdaşlığın ikitərəfli əlaqələrə böyük töhfə verdiyini vurğulayıb. Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələri ilə BDU arasında əlaqələrin yaradılmasının hər iki universitet üçün geniş perspektivlər aça biləcəyini qeyd edib.
Görüşdə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığında fəaliyyət göstərən universitetlərlə BDU arasında əlaqələrin yaradılması, memorandumların imzalanması, ikili diplom proqramlarının, tələbə-müəllim mübadiləsinin təşkili ilə bağlı müzakirələr aparılıb, ortaq layihələrin həyata keçirilməsinə dair təkliflər irəli sürülüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a495c6edaa8039c9ee49d2190_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с делегацией во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Саудовская Аравия (КСА) Иссамом бин Салехом аль-Джутейли.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что у нашей страны с арабскими государствами сложились отношения успешного сотрудничества и дружбы. Он сообщил, что основу отношений с арабскими странами заложил великий лидер Гейдар Алиев, а в настоящее время эту политику успешно развивает Президент Ильхам Алиев. Азербайджан и арабские государства оказывают друг другу взаимную поддержку в рамках международных организаций. Ректор отметил, что факультет востоковедения является одним из старейших факультетов БГУ, и предоставил информацию о преподавании арабского языка на факультете и достигнутых в этой области успехах. Ректор заявил, что БГУ открыт для интеграции по другим направлениям, и рассказал о важности подписания меморандумов с вузами арабских стран и развития программ двойных дипломов.
Посол Иссам бин Салех аль-Джутейли подчеркнул, что сотрудничество между Азербайджаном и Саудовской Аравией в сферах науки и образования внесло большой вклад в двусторонние отношения. Гость отметил, что установление связей между вузами, действующими в КСА, и БГУ может открыть широкие перспективы для обоих сторон.
На встрече обсуждались вопросы установления связей между вузами, действующими в КСА и БГУ, подписания меморандумов, организации программ двойных дипломов, обмена студентами и преподавателями, а также предложения по реализации совместных проектов.