https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_707b094a9bd34a912ca7a9b00_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Özbəkistanın Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Abdulqafor Kirgizbayev ilə görüş olub.
Rektor Elçin Babayev BDU-nun beynəlxalq əlaqələrində türkdilli dövlətlərin ali məktəbləri ilə münasibətlərin önəmli yer tutduğunu, son illər Özbəkistanın nüfuzlu elm və təhsil müəssisələri ilə sıx əlaqələrin yaradıldığını və inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O, BDU ilə Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universiteti arasında iki il əvvəl imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib, təhsil sahəsi ilə yanaşı, xüsusilə müxtəlif elm sahələri üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılmasının, ikili diplom proqramlarının imzalanmasının zəruri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Abdulqafor Kirgizbayev elm və təhsil sahəsində ortaq layihələrin hər iki universitetin inkişafına fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib, pedaqogika, psixologiya istiqamətləri üzrə geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu deyib.
Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında ikili diplom proqramlarının inkişaf etdirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsinin sürətləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_707b094a9bd34a912ca7a9b00_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с ректором Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами (Узбекистан) Абдулгафором Киргизбаевым.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что в международных связях БГУ важную роль играют отношения с вузами тюркоязычных стран, а также, что в последние годы налажены и развиваются тесные связи с научными и образовательными учреждениями Узбекистана. Он отметил важность соглашения между БГУ и Ташкентским государственным педагогическим университетом в развитии связей, а также обратил внимание на необходимость проведения совместных исследований в научных областях и подписания программ двойных дипломов.
Ректор Ташкентского государственного педагогического университета Абдулгафор Киргизбаев выразил уверенность, что совместные проекты пойдут на пользу развитию обоих вузов, и сообщил о широких возможностях сотрудничества в области педагогики и психологии.
На встрече обсуждались вопросы развития программ двойных дипломов между двумя вузами, ускорения обмена преподавателями и студентами, а также реализации совместных проектов.