Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb
Aprelin 9-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Macarıstanın sədrliyi ilə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması tərəfindən “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb. Açılış mərasimində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma çıxış edərək sərginin əsas mahiyyət və əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar. Tədbirin bədii hissəsində tarzən İbrahim Babayev və balaban ustası Anar Vəlizadə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər.
“Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisində Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platformasına üzv ölkələrin (Avstriya, Çexiya, Macarıstan, Slovakiya), həmçinin Azərbaycanın modelyer-dizaynerlərinin əl işləri nümayiş olunur.
Birgə sərgidə moda və dizayn sahəsində təhsil alan 28 istedadlı tələbənin müxtəlif texnikalarda, təkrar emal olunmuş və təbii materiallardan hazırladıqları unikal geyimlər yer alır. Müəlliflər bu geyimlərlə biomaterialların, tekstilin transformasiya potensialını göstərir, ənənəvi tullantı anlayışına qarşı çıxırlar. Onlar müasir dizaynda orijinallıq, intuisiya, müstəqil düşüncə və tənqidi təfəkkürün rolunu, həmçinin təkrar emalı artırmaqla moda sənayesinin ətraf mühitə mənfi təsirlərini azaltmağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırırlar.
Dayanıqlılıq və moda arasındakı əlaqəni araşdıran, müxtəlif yanaşma və həll yolları təqdim edən layihə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması, Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.

On April 9, the Azerbaijan National Carpet Museum hosted the exhibition What Will We Wear in the Future? which was realized in cooperation with the “Culture – Central Europe” Platform (PCCE). Amina Melikova, the Director of the Azerbaijan National Carpet Museum and Tamas Jozsef Torma, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Azerbaijan made speeches where they highlighted the objective and significance of the exhibition. The artistic part of the event featured musical compositions by the tar player Ibrahim Babayev and balaban player Anar Valizade.
Then, the guests got acquainted with the exhibition.
This year, the exhibition What Will We Wear in the Future? held under the Hungarian presidency of PCCE, features the works of fashion designers from member states (Austria, Czech Republic, Hungary, Slovakia) and Azerbaijan in the world-famous museum in Baku.
The masterpieces made with different techniques, recycled and natural materials created by 28 talented students of fashion and design are shown during the joint exhibition. The authors demonstrate the transformation potentials of biomaterials and textiles in their works, challenging the traditional concept of waste products. They draw attention to the role of originality, intuition, independent and critical thinking in contemporary design, as well as the ecological benefits that the fashion industry can contribute to environmental protection through recycling.
The project that explores the relationship between sustainability and fashion, presenting different approaches and solutions, is organized by the PCCE counries, the Embassy of Hungary in the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan National Carpet Museum.