Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb
Aprelin 9-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Macarıstanın sədrliyi ilə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması tərəfindən “Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisi açılıb. Açılış mərasimində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma çıxış edərək sərginin əsas mahiyyət və əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar. Tədbirin bədii hissəsində tarzən İbrahim Babayev və balaban ustası Anar Vəlizadə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər.
“Gələcəkdə nə geyinəcəyik?” sərgisində Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platformasına üzv ölkələrin (Avstriya, Çexiya, Macarıstan, Slovakiya), həmçinin Azərbaycanın modelyer-dizaynerlərinin əl işləri nümayiş olunur.
Birgə sərgidə moda və dizayn sahəsində təhsil alan 28 istedadlı tələbənin müxtəlif texnikalarda, təkrar emal olunmuş və təbii materiallardan hazırladıqları unikal geyimlər yer alır. Müəlliflər bu geyimlərlə biomaterialların, tekstilin transformasiya potensialını göstərir, ənənəvi tullantı anlayışına qarşı çıxırlar. Onlar müasir dizaynda orijinallıq, intuisiya, müstəqil düşüncə və tənqidi təfəkkürün rolunu, həmçinin təkrar emalı artırmaqla moda sənayesinin ətraf mühitə mənfi təsirlərini azaltmağın mümkünlüyünü diqqətə çatdırırlar.
Dayanıqlılıq və moda arasındakı əlaqəni araşdıran, müxtəlif yanaşma və həll yolları təqdim edən layihə Mərkəzi Avropa Mədəniyyət Platforması, Macarıstanın ölkəmizdəki səfirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.

9 апреля, Центральноевропейская культурная платформа под председательством Венгрии представила в Азербайджанском национальном музее ковра выставку «Что мы будем одевать в будущем?». Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова и Чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Азербайджане Тамаш Йозеф Торма выступили с речью о цели и значимости выставки. Художественная часть мероприятия была представлена музыкальными композициями в исполнении тариста Ибрагима Бабаева и балабаниста Анара Велизаде.
Затем, гости ознакомились с выставкой.
На выставке «Что мы будем одевать в будущем?» представлены ручные работы дизайнеров-модельеров из стран-членов Центральноевропейской культурной платформы (Австрии, Чехии, Венгрии, Словакии) и Азербайджана.
28 талантливых студентов, получающих образование в сфере моды и дизайна представили на совместной выставке уникальные образцы одежды, изготовленные из натуральных переработанных материалов с использованием различных техник. Своими работами дизайнеры-модельеры демонстрируют трансформационный потенциал биоматериалов и текстиля, выступая против традиционного понятия отходов. Они также привлекают внимание к роли оригинальности, интуиции, независимого и критического мышления в современном дизайне, а так же указывают на возможность повышения экологичности индустрии моды путем масштабирования повторной переработки.
Проект, изучающий связи между устойчивостью и модой, открывающий различные подходы и пути решения организован Центральноевропейской культурной платформой, Посольством Венгрии в АР и Азербайджанским национальным музеем ковра.