https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e404d4abcd2711853fc1ef36a_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Qazaxıstanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Satbayev adına Qazax Milli Tədqiqat Texniki Universiteti (QMTTU) arasında mövcud əməkdaşlıq çərçivəsində və BDU-nun Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Ali təhsil müəssisələrində Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) tətbiqi” mövzusunda akademik heyət üçün onlayn təlim təşkil olunub.
Təlimin açılışında BDU rektorunun keyfiyyət təminatı üzrə müşaviri Asiman İlyasov universitetlərarası tərəfdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb, bu cür təşəbbüslərin ali təhsil müəssisələrinin akademik və institusional potensialının gücləndirilməsinə mühüm töhfə verdiyini bildirib. O, son illərdə BDU-da DİM-lərin tədris və tədqiqat prosesinə inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətlər haqqında məlumat verib.
Təlim çərçivəsində QMTTU-nun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə Layihə Ofisinin baş meneceri Aliya Jaksılıkova, meneceri Rustam Axmetov, eləcə də İnstitusional və elmi-metodik tədqiqatlar şöbəsinin müdiri Emil Andekin təqdimatlarla çıxış ediblər. Təqdimatlarda ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin formalaşmasında DİM-lərin inteqrasiyasının mühüm rolu xüsusi vurğulanıb.
Təlim interaktiv müzakirələrlə davam edib. İştirakçılar DİM-lərin tədris, tədqiqat və ictimai xidmət fəaliyyətlərinə inteqrasiyası, bu sahədə qabaqcıl təcrübələr barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e404d4abcd2711853fc1ef36a_o.jpg
В рамках сотрудничества между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Казахским национальным исследовательским техническим университетом имени К. И. Сатпаева (КазНИТУ, Казахстан) было организовано онлайн-обучение для профессорско-преподавательского состава на тему «Внедрение Целей устойчивого развития (ЦУР) в высших учебных заведениях».
Организатором мероприятия выступил Центр обеспечения качества БГУ.
Советник ректора БГУ Асиман Ильясов подчеркнул важность межвузовского партнерства, отметив, что подобные инициативы вносят существенный вклад в укрепление академического и институционального потенциала вузов. Он предоставил информацию о мероприятиях, направленных на интеграцию ЦУР в учебный и исследовательский процесс в БГУ.
В рамках тренинга с докладами выступили сотрудники КазНИТУ Алия Жаксылыкова, Рустам Ахметов и Эмиль Андекин. В выступлениях особо подчеркивалась важная роль интеграции ЦУР в формировании позиций вузов в международных рейтингах.
Обучение продолжилось интерактивными обсуждениями. Участники обменялись мнениями по вопросам интеграции ЦУР в учебную, исследовательскую деятельность и сферу общественных услуг, а также по передовому опыту в этой области.