https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_4df600024d04a85ba9790566b_o.jpg
Azər Əliyev - SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının tam ştatlı müəllimidir.
2016-cı ildə 685 bal toplayaraq BANM-ın Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub.
2023-cü ildə Amerikanın George Washington Universitetinin Kompüter elmləri və Data Analitikası ixtisasından məzun olub.
Hazırda Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərsilah” Müdafiə Sənayesi Holdinqi” QSC-də (yarımştat olaraq) proqram təminatçısı (Software Developer) vəzifəsində çalışır.

Let's get to know the 26-year-old BHOS teacher!
In 2016, Azer Aliyev was enrolled in the Process Automation Engineering Department of BHOS, having scored 685 points.
In 2023, he graduated from the George Washington University in the United States with a degree in Computer Science and Data Analytics.
Azer Aliyev currently works as a Software Developer (part-time) at "Azersilah" Defense Industry Holding CJSC, which operates under the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan.
He gives lectures on Data Structures and Algorithms, as well as the C programming language at BHOS.
The “BHOS1” team Azer Aliyev leads will represent our country at the 2025 ICPC World Finals this year!
During his student years, Azer Aliyev represented our country 4 times in the International Collegiate Programming Contest (ICPC).