https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_ebf74699d275a2c52c865233d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin tələbələrinə “Heyvan ekologiyası” fənninin mühazirə dərsi Bakı Zooloji Parkında innovativ tədris metodları ilə keçirilib.
Tələbələrə zooparkda məskunlaşan müxtəlif heyvan növləri, onların həyat tərzi, ekoloji xüsusiyyətləri və etologiyası barədə məlumat verilib. Həmçinin, tələbələrə sürünənlər sinfinə mənsub olan saqqallı aqama, adi boa, eublefar, həşəratlar sinfinə aid Madaqaskar tarakanı və bir çox heyvan növləri ilə əyani şəkildə tanış olmaq fürsəti yaradılıb.
Sonra tələbələr parkın ərazisindəki Azərbaycanın yerli fauna nümunələri, müxtəlif coğrafi bölgələrə məxsus heyvan növləri ilə tanış olublar. Onlara Azərbaycanın “Qırmızı Kitab”ına daxil, nəsli kəsilmək üzrə olan növlərin mühafizəsi, populyasiyalar üçün ekoloji təhlükələrin aradan qaldırılması, ərazidə həyata keçirilən reintroduksiya proqramı haqqında da məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_ebf74699d275a2c52c865233d_o.jpg
В Бакинском зоологическом парке для студентов факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) проведена лекция по предмету «Экология животных» с применением инновационных методов обучения.
Студентам рассказали о видах животных, обитающих в зоопарке, их образе жизни, экологических особенностях и этологии. Студенты также имели возможность наглядно ознакомиться с бородатой агамой, обыкновенным удавом, эублефаром, мадагаскарским тараканом и многими другими видами животных и насекомых.
Затем студентов на территории парка ознакомили с представителями фауны Азербайджана, видами животных из разных географических регионов страны. Гости также проинформированы о защите исчезающих видов животных, занесенных в «Красную книгу» Азербайджана, устранении экологических угроз популяциям и реализуемой на территории парка программе реинтродукции.