https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_106765178abbb1ead0aa05fe0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 15-də ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Milli Müdafiə Komitəsinin sədri Hulusi Akar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamına uyğun olaraq uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, qardaş ölkələrimizin bütün məsələlərdə bir yerdə olduğu və bir-birini dəstəklədiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, dövlət başçılarımızın davamlı təmasları strateji müttəfiqliyimizin hər gün yeni amillərlə zənginləşdiyini göstərir. 2021-ci ilin iyununda imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi ardıcıl şəkildə həyata keçirilir.
Görüşdə qeyd olunub ki, qardaş ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında da əlaqələr uğurla inkişaf edir. Qanunverici orqanların rəhbərləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilən görüşləri, deputatların davamlı təmasları və qarşılıqlı dəstəyi bunu bir daha sübut edir.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Milli Müdafiə Komitəsinin sədri Hulusi Akar Şuşa və Xankəndiyə səfəri haqqında təəssüratlarını bölüşərək, həmin ərazilərdə böyük inkişaf və quruculuq işlərinin şahidi olduqlarını bildirib.
Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın işğal altında qalmasının bölgədə çox ağır fəsadlar yaratdığını deyən Hulusi Akar ATƏT, Avropa İttifaqı kimi təşkilatların baxışlarının nə qədər zərərli olduğunu söyləyib. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasının regionda yeni reallıqlar yaratdığını söyləyərək, Ermənistanın sülh sazişini imzalamaq üçün lazımi iradə göstərməsini və Azərbaycanın və Türkiyənin uzatdığı sülh əlini tutmasını arzuladığını bildirib.
Hulusi Akar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti ilə bağlı mövqeyini çox yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayaraq, bu məsələdə də Azərbaycanın dövlət başçısının qəti iradəsinin şahidi olduqlarını deyib.
Spiker Sahibə Qafarova TBMM-in komitə sədrinin Şuşa və Xankəndiyə səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirləri məmnunluqla qeyd edərək, bildirib ki, Şuşa həqiqətən də təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün Türk dünyası üçün bir bayraq, simvoldur. Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi bütün Türk dünyasının qələbəsidir və qardaş ölkələrimizin birliyinin daha da gücləndirilməsində mühüm amildir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün dünyada olduqca gərgin proseslərin baş verdiyini, ölkələrimizin müxtəlif təzyiqlərlə və ikili standartlarla üzləşdiyini xatırladaraq, regionda müxtəlif ölkələrin və dairələrin öz gizli planlarını həyata keçirməyə çalışdıqlarını bildirib. Bu baxımdan Azərbaycan-Türkiyə birliyinin regional sabitlik, təhlükəsizlik üçün olduqca mühüm amil olduğu qeyd edilib. Eyni zamanda, belə proseslərin qarşısının alınmasında da Türk dünyasının birliyinin, əməkdaşlığının vacibliyi ifadə edilib. Vurğulanıb ki, bu məsələlərdə müdafiə və təhlükəsizlik sahəsinin əhəmiyyəti böyükdür. Müntəzəm müzakirələr davam etdirilməli, bu sahədə ölkələrimizin əməkdaşlığının artırılmasına parlamentlərimizin birgə dəstəyi gücləndirilməlidir. Milli Məclisin sədri bu mənada, TÜRKPA üzv parlamentlərinin müdafiə və təhlükəsizlik üzrə komitələri sədrlərinin ikinci iclasının həm TÜRKPA-nın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə, həm də ölkələrimizin müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində birgə fəaliyyətinin dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
TBMM-in komitə sədri müdafiə, təhlükəsizlik, müdafiə sənayesinin inkişafında Azərbaycan və Türkiyənin böyük yol qət etdiklərini və ölkələrimizin bu istiqamətdə atdığı addımların heç bir üçüncü ölkəyə qarşı yönəlmədiyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_106765178abbb1ead0aa05fe0_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 15-го апреля провела встречу с находящимся у нас в стране с визитом председателем Комитета национальной обороны Великого Национального Собрания Турции Хулуси Акаром.
На встрече отмечался продолжающийся прогресс азербайджано-турецких отношений согласно изречению Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева «Один народ — два государства». Было подчёркнуто, что наши братские страны всегда вместе и всегда поддерживают друг друга во всех вопросах.
Постоянные контакты глав наших государств говорят о том, что наше стратегическое союзничество ежедневно обогащается новыми элементами. Кроме того, методично реализовывается подписанная в июне 2021 года Шушинская декларация.
Далее было замечено успешное развитие наших межпарламентских связей в духе высокоуровневых отношений между двумя братскими странами. Это ещё раз подтверждают встречные визиты глав законодательных органов, встречи в рамках международных организаций, а также постоянные контакты и взаимоподдержка депутатов.
Председатель Комитета национальной обороны Великого Национального Собрания Турции Хулуси Акар поделился своими впечатлениями от поездки в Шушу и Ханкенди, сказав, что стал свидетелем значительного развития и масштабных строительных работ в этих районах.
Как отметил Хулуси Акар, почти 30-летняя оккупация азербайджанских территорий нанесла региону серьёзный урон, а отношение таких организаций, как ОБСЕ и Европейский Союз, были чрезвычайно вредны. Он подчеркнул, что освобождение азербайджанских земель под руководством Президента Ильхама Алиева создало новые реалии в регионе, выразив надежду на то, что Армения проявит необходимую волю для подписания мирного соглашения и примет протянутую ей Азербайджаном и Турцией руку мира.
Хулуси Акар также высоко оценил позицию Президента Азербайджана Ильхама Алиева по Турецкой Республике Северного Кипра, отметив, что вновь стал свидетелем решительной воли азербайджанского лидера и в этом вопросе.
Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением отметила высказывания, сделанные председателем комитета Великого Национального Собрания Турции в ходе посещения Шуши и Ханкенди. Как она подчеркнула, Шуша – символ и стяг не только для Азербайджана, но и для всего Тюркского мира. Освобождение Азербайджаном своих территорий от оккупации стало победой всего Тюркского мира, а ныне является важным фактором в дальнейшем укреплении единства братских стран.
Спикер Сагиба Гафарова сказала далее, что в мире сегодня происходят весьма напряжённые процессы, а наши государства сталкиваются с различными формами давления и двойными стандартами. Различные государства и круги стремятся реализовать свои тайные планы в регионе. В этом контексте было подчёркнута исключительная роль союза Азербайджана и Турции в региональной стабильности и безопасности. Также была отмечена необходимость единства и сотрудничества Тюркского мира в предотвращении подобных процессов.
Вопросы обороны и безопасности имеют большое значение в этом деле. Необходимо регулярно обсуждать и усиливать парламентскую поддержку сотрудничеству стран в данной сфере. Спикер парламента заявила о своей уверенности в том, что второе заседание глав комитетов по обороне и безопасности парламентов-членов ТЮРКПА внесёт свой вклад и в расширение деятельности организации, и в углубление совместной деятельности наших стран в области обороны и безопасности.
По словам председателя комитета ВНСТ, Азербайджан и Турция достигли значительного прогресса в развитии обороны, безопасности и оборонной промышленности, а предпринимаемые нашими странами в этом направлении шаги не направлены против какой-либо третьей стороны.