https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_106765178abbb1ead0aa05fe0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova aprelin 15-də ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin (TBMM) Milli Müdafiə Komitəsinin sədri Hulusi Akar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə münasibətlərinin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamına uyğun olaraq uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunaraq, qardaş ölkələrimizin bütün məsələlərdə bir yerdə olduğu və bir-birini dəstəklədiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, dövlət başçılarımızın davamlı təmasları strateji müttəfiqliyimizin hər gün yeni amillərlə zənginləşdiyini göstərir. 2021-ci ilin iyununda imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi ardıcıl şəkildə həyata keçirilir.
Görüşdə qeyd olunub ki, qardaş ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli münasibətlərin ruhuna uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında da əlaqələr uğurla inkişaf edir. Qanunverici orqanların rəhbərləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində keçirilən görüşləri, deputatların davamlı təmasları və qarşılıqlı dəstəyi bunu bir daha sübut edir.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Milli Müdafiə Komitəsinin sədri Hulusi Akar Şuşa və Xankəndiyə səfəri haqqında təəssüratlarını bölüşərək, həmin ərazilərdə böyük inkişaf və quruculuq işlərinin şahidi olduqlarını bildirib.
Azərbaycan torpaqlarının 30 ilə yaxın işğal altında qalmasının bölgədə çox ağır fəsadlar yaratdığını deyən Hulusi Akar ATƏT, Avropa İttifaqı kimi təşkilatların baxışlarının nə qədər zərərli olduğunu söyləyib. O, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasının regionda yeni reallıqlar yaratdığını söyləyərək, Ermənistanın sülh sazişini imzalamaq üçün lazımi iradə göstərməsini və Azərbaycanın və Türkiyənin uzatdığı sülh əlini tutmasını arzuladığını bildirib.
Hulusi Akar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti ilə bağlı mövqeyini çox yüksək qiymətləndirdiklərini vurğulayaraq, bu məsələdə də Azərbaycanın dövlət başçısının qəti iradəsinin şahidi olduqlarını deyib.
Spiker Sahibə Qafarova TBMM-in komitə sədrinin Şuşa və Xankəndiyə səfəri zamanı səsləndirdiyi fikirləri məmnunluqla qeyd edərək, bildirib ki, Şuşa həqiqətən də təkcə Azərbaycan üçün deyil, bütün Türk dünyası üçün bir bayraq, simvoldur. Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi bütün Türk dünyasının qələbəsidir və qardaş ölkələrimizin birliyinin daha da gücləndirilməsində mühüm amildir.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün dünyada olduqca gərgin proseslərin baş verdiyini, ölkələrimizin müxtəlif təzyiqlərlə və ikili standartlarla üzləşdiyini xatırladaraq, regionda müxtəlif ölkələrin və dairələrin öz gizli planlarını həyata keçirməyə çalışdıqlarını bildirib. Bu baxımdan Azərbaycan-Türkiyə birliyinin regional sabitlik, təhlükəsizlik üçün olduqca mühüm amil olduğu qeyd edilib. Eyni zamanda, belə proseslərin qarşısının alınmasında da Türk dünyasının birliyinin, əməkdaşlığının vacibliyi ifadə edilib. Vurğulanıb ki, bu məsələlərdə müdafiə və təhlükəsizlik sahəsinin əhəmiyyəti böyükdür. Müntəzəm müzakirələr davam etdirilməli, bu sahədə ölkələrimizin əməkdaşlığının artırılmasına parlamentlərimizin birgə dəstəyi gücləndirilməlidir. Milli Məclisin sədri bu mənada, TÜRKPA üzv parlamentlərinin müdafiə və təhlükəsizlik üzrə komitələri sədrlərinin ikinci iclasının həm TÜRKPA-nın fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsinə, həm də ölkələrimizin müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində birgə fəaliyyətinin dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
TBMM-in komitə sədri müdafiə, təhlükəsizlik, müdafiə sənayesinin inkişafında Azərbaycan və Türkiyənin böyük yol qət etdiklərini və ölkələrimizin bu istiqamətdə atdığı addımların heç bir üçüncü ölkəyə qarşı yönəlmədiyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_106765178abbb1ead0aa05fe0_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with the visiting Chairman of the National Defence Committee of the Great National Assembly of Türkiye Hulusi Akar on 15 April.
The progress of the Azerbaijani-Turkish relations continuing in line with the adage of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev ‘One Nation – Two States’ was mentioned at the meeting. It was said that our fraternal countries are ever together and always support each other in every matter and issue. The constant contacts between our Heads of States indicate the daily enrichment of our strategic alliance with new elements. Besides, the Shusha Declaration, inked in June 2021, is being carried into life methodically.
Next, the successful advancement of our inter-parliamentary relations in the spirit of the high-level relations of the two brotherly states was underlined. That is confirmed, yet again, by the reciprocal visits of the Presidents of Parliament, meetings at international organisations and regular contacts and mutual support of the MPs.
Chairman of the National Defence Committee of the Great National Assembly of Türkiye Hulusi Akar shared the impressions from his trip to Shusha and Khankendi, saying that he had witnessed considerable development and large-scale building work apace in those provinces.
According to Hulusi Akar, the almost 30-year-long occupation of Azerbaijani territories did a serious damage to the region whereas the attitudes of such organisations as OSCE and the European Union had been exceedingly harmful. He stressed that the liberation of the Azerbaijani lands under the leadership of President Ilham Aliyev had given birth to a new reality in the region, and said he hoped that Armenia would execute the necessary will to sign the peace treaty and to accept the hand of peace extended to it by Azerbaijan and Türkiye.
Also, Hulusi Akar lauded the stance of President of Azerbaijan Ilham Aliyev on the Turkish Republic of North Cyprus, saying that he had once again seen the resolute will of the Azerbaijani leader in this matter.
Speaker Sahiba Gafarova mentioned with pleasure the statements that the Chairman of the GNAT Committee had made whilst visiting Shusha and Khankendi. She emphasised that Shusha was a symbol and a banner of not Azerbaijan alone but of the whole Turkic World as well. Azerbaijan’s liberation of her lands from occupation was a victory of the Turkic World at large and is today a serious factor in the continued solidification of the unity of the brotherly countries.
Speaker Sahiba Gafarova went further to broach the very tense processes unfolding around the world today and to say that our states were met with various forms of pressure and with double standards. Various states and circles are striving to carry out their covert plans in the region. The exceptional role of the alliance of Azerbaijan and Türkiye in regional stability and security was brought up in this context. It was said also that it was necessary to have the Turkic World united and co-operative in order to discourage such developments. Defence and security issues are key in this matter. It is necessary to discuss and strengthen regularly the parliamentary backing to the countries’ relevant co-operation. The Speaker of Parliament voiced her confidence that the second meeting of the Chairs of the TurkPA Member Parliaments’ Defence and Security Committees was going to contribute to expansion of the Organisation’s work and to intensification of our countries’ joint defence and security endeavours alike.
According to the Chairman of the GNAT Committee, Azerbaijan and Türkiye have made considerable headway in defence, security and defence industry progress whereas the pertaining steps that our countries are taking are not levelled against any third party.