Bank Respublika ölkənin bank sektorunun liderlərindən biri statusunu bir daha təsdiqləyib.
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika, 2025-ci ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabata əsasən, Bank Respublika ölkənin bank sektorunun liderlərindən biri olduğunu bir daha təsdiqləyib və fəaliyyətinin əsas istiqamətlərində dayanıqlı artım nümayiş etdirib.
Əldə olunan nəticələr müştəriyə yönəlik strategiya, rəqəmsal texnologiyalara aktiv investisiyalar, risklərin effektiv idarə olunması və biznes modelinin şaxələndirilməsi sayəsində mümkün olub.
Belə ki, Bank ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bütün əsas maliyyə göstəriciləri üzrə artım nümayiş etdirərək nəzərəçarpacaq müsbət nəticələr əldə edib:
2025-ci ilin birinci rübü üzrə əsas maliyyə göstəriciləri:
- Aktivlər 6,6% artaraq 2,2 milyard manata çatıb
- Məcmu kapital 32,4% artaraq 234,6 milyon manata yüksəlib
- Kredit portfeli 26,3% artaraq 1,5 milyard manata çatıb
- Xalis faiz gəlirləri 18,4% artaraq 40,93 milyon manat təşkil edib
- Xalis əməliyyat mənfəəti 7,9% artaraq 18,22 milyon manata çatıb
- Xalis mənfəət 7,1% artaraq 14,47 milyon manat təşkil edib
- I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı — 9,55% (norma 6,5%)
- Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı — 14,07% (norma 12,5%)
- Leverec əmsalı — 7,00% (norma 5%)
“Birinci rübdə bütün əsas maliyyə göstəriciləri üzrə əldə etdiyimiz artım bizim uzunmüddətli strategiyamızın nəticəsidir. Bu strategiya yeniliklərə, dayanıqlığa və müştərilər tərəfindən yüksək etimadın təmin olunmasına əsaslanır. Biz rəqəmsal həlləri inkişaf etdirməyə və həm pərakəndə, həm də korporativ bankçılıq sahəsində mövqelərimizi möhkəmləndirməyə davam edəcəyik” — deyə Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov qeyd edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2025-ci ilin birinci rübü ərzində Bank Respublika, müştəri xidmətinin keyfiyyətini artırmaq və məhsul çeşidini genişləndirmək məqsədilə bir sıra strateji təşəbbüsləri uğurla həyata keçirib. Xüsusilə rəqəmsal transformasiya sahəsində atılan addımlar, bank xidmətlərinin əlçatanlığını və operativliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.

Банк Республика еще раз подтвердил свой статус одного из лидеров банковского сектора страны.
Банк Республика, один из ведущих банков Азербайджана, опубликовал финансовые результаты за первый квартал 2025 года. Согласно отчету, Банк подтвердил статус одного из лидеров банковского сектора страны, продемонстрировав устойчивый рост по всем основным направлениям деятельности.
Достигнутые результаты стали возможны благодаря стратегической ориентации на клиента, активным инвестициям в цифровые технологии, эффективному управлению рисками и диверсификации бизнес-модели.
Так, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года Банк показал прирост по всем основным финансовым показателям и достиг значительных положительных результатов.
Основные финансовые показатели за I квартал 2025 года:
- Активы увеличились на 6,6%, составив 2,2 млрд манатов
- Совокупный капитал вырос на 32,4%, достигнув 234,6 млн манатов
- Кредитный портфель увеличился на 26,3% и составил 1,5 млрд манатов
- Чистый процентный доход составил 40,93 млн манатов, увеличившись на 18,4%
- Чистая операционная прибыль выросла на 7,9%, достигнув 18,22 млн манатов
- Чистая прибыль составила 14,47 млн манатов, увеличившись на 7,1%
- Коэффициент адекватности капитала I уровня — 9,55% (при нормативе 6,5%)
- Коэффициент совокупной адекватности капитала — 14,07% (при нормативе 12,5%)
- Коэффициент левереджа — 7,00% (при нормативе 5%)
«Рост по всем ключевым показателям отражает результат нашей долгосрочной стратегии, основанной на инновациях, устойчивости и высоком уровне доверия со стороны клиентов. Мы продолжим развивать цифровые решения и укреплять наши позиции как в розничном, так и в корпоративном банкинге» — отметил Тариэль Исмайлов, Председатель Правления «Банка Республика»
Стоит отметить что, в течение первого квартала 2025 года Банк Республика успешно реализовал ряд стратегических инициатив, направленных на улучшение качества обслуживания и расширение продуктовой линейки. Особое внимание уделялось цифровой трансформации, что позволило значительно повысить доступность и оперативность банковских услуг.