https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_f2a8d0816e083b2e1c9f3dcee_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbələri Xəyalə Miriyeva və Fatimə Nəsirova “CLIMASEL” layihəsi ilə Əbu-Dabidə keçirilən Beynəlxalq Startap Yarışmasında Azərbaycanı təmsil ediblər.
Binalar üçün ağıllı panellərin istehsalını hədəfləyən “CLIMASEL” layihəsi Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən təşkil edilən milli turun qalibi olub.
Nəticə etibarilə, startap “AIM Congress”də dünyanın 100-dən çox ölkəsindən olan startaplarla birgə xarici investorlara təqdim olunub.
Layihə yarışma çərçivəsində geniş tanıtım imkanı, sərgi stendi və investisiya qazanmaq şansı əldə edib.

BHOS students represent Azerbaijan at competition in Abu Dhabi
BHOS students represent Azerbaijan at competition in Abu Dhabi BHOS students represent Azerbaijan at competition in Abu Dhabi
Third-year students of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR Khayala Miriyeva and Fatima Nasirova represented Azerbaijan at the International Startup Competition held in Abu Dhabi.
The CLIMASEL project, developed by these students to produce smart panels for buildings, became the winner of the national round organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
The CLIMASEL startup, along with other startups from more than 100 countries, were presented to foreign investors at the AIM Congress.
The project had the opportunity to gain wide advertising and win investments within the framework of the competition.