https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6886c7536acb5a187848a05de_o.jpg
Aprelin 16-da ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşvilinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Milli Məclisdə olub.
Əvvəlcə Gürcüstan Prezidenti Milli Məclisin plenar iclas zalında olub. Sonra qonaq Heydər Əliyev xatirə zalındakı eksponatlarla tanış olaraq, buradakı Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. Daha sonra tərəflər arasında geniş tərkibdə görüş keçirilib.
Gürcüstan Prezidentini və rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini Azərbaycanın Milli Məclisində səmimi salamlayan spiker Sahibə Qafarova bir müddət əvvəl Gürcüstana rəsmi səfəri zamanı Gürcüstanın dövlət başçısı ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb.
Parlamentin sədri Mixeil Kavelaşvilinin Gürcüstan Prezidenti kimi ilk xarici səfərini Azərbaycan Respublikasına etməsini xalqlarımız arasında dostluğun, qardaşlığın növbəti təzahürü kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bu, eyni zamanda, Azərbaycan-Gürcüstan strateji tərəfdaşlığının bir göstəricisidir. Spiker bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə öz töhfəsini verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Gürcüstanla əlaqələrdən danışarkən, xalqlarımızın bütün dövrlərdə həmişə dostluq, qardaşlıq, mehriban qonşuluq şəraitində yaşadıqlarını və bu gün də belə olduğunu vurğulayıb. Bu amilin münasibətlərimizin təməlində dayandığını söyləyib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi, ölkələrimiz arasındakı siyasi əlaqələr bütün qonşular üçün nümunə ola bilər. Bildirilib ki, ikitərəfli əməkdaşlıqla yanaşı, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında bir sıra sahələri əhatə edən çox uğurlu üçtərəfli əməkdaşlıq formatı da mövcuddur.
İki ölkə arasında parlamentlərarası əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri bu sahədə qarşılıqlı dostluq qruplarının rolunu xüsusi qeyd edib, parlament komitələri arasında əməkdaşlığın vacibliyindən danışıb, deputatlarımızın beynəlxalq parlament təşkilatlarında da sıx əməkdaşlıq etdiklərini vurğulayıb. Spiker bəzi beynəlxalq qurumların ölkələrimizə qarşı qərəzli münasibəti fonunda, parlamentlərimizin beynəlxalq səviyyədə əməkdaşlığının xüsusilə aktual olduğunu qeyd edib.
Söhbətdə spiker Azərbaycanın sülh gündəliyinə sadiq olduğunu diqqətə çatdıraraq, Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmasının region üçün böyük perspektivlər açacağına inamını ifadə edib.
Səmimi görüş üçün təşəkkürünü bildirən Gürcüstan Prezidenti Mixeil Kavelaşvili Prezident kimi ilk xarici səfərini Azərbaycana etməsinin önəmini qeyd edib.
O, Prezident İlham Əliyevlə bu gün keçirdiyi görüş barədə təəssüratlarını bölüşüb. Bildirib ki, bu çox əhəmiyyətli görüş oldu və qarşılıqlı əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi baxımından çox faydalı idi. Prezident Mixeil Kavelaşvili Gürcüstan-Azərbaycan əlaqələrinin və strateji tərəfdaşlığının digər ölkələrə bir nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb. O, qeyd edib ki, son illər ölkələrimiz bir sıra çağırışlarla üzləşdi, kənar qüvvələrin ölkələrimizin daxili işlərinə qarışmaq cəhdləri bizə onu göstərdi ki, biz milli və ailə dəyərlərimizi, tariximizi, ənənələrimizi müdafiə etməliyik. Bir-birimizi dəstəkləməyimiz vacibdir və böyük əhəmiyyət kəsb edir.
İki ölkənin parlamentlərarası əlaqələrinin də yüksək səviyyədə olduğunu deyən Gürcüstan Prezidenti bu baxımdan qarşılıqlı səfərlərin rolunu qeyd edib.
Görüşdə iki ölkənin gəncləri arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin gələcəyimiz üçün böyük önəm daşıdığı diqqətə çatdırılıb.
Prezident Mixeil Kavelaşvili Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin mətni üzrə razılaşmanın əldə olunmasını alqışladıqlarını və tezliklə sülh müqaviləsinin imzalanacağına inandıqlarını diqqətə çatdırıb. O, bildirib ki, sülh müqaviləsinin imzalanması regionda sülh və sabitliyi təmin edəcək.
Cənubi Qafqaz regionunun böyük potensialının olduğunu vurğulayan Gürcüstanın dövlət başçısı bu potensialdan geniş istifadə olunmasının vacibliyini söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6886c7536acb5a187848a05de_o.jpg
16-го апреля находящаяся у нас в стране с официальным визитом делегация во главе с Президентом Грузии Михеилом Кавелашвили побывала в Милли Меджлисе.
Вначале Президент Грузии посетил зал пленарных заседаний Милли Меджлиса. Затем гость ознакомился с экспонатами в зале памяти Гейдара Алиева, и оставил в Памятной книге прочувствованные слова. Вслед за этим стороны провели встречу в расширенном составе.
Спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сагиба Гафарова сердечно поприветствовала Президента Грузии и возглавляемую им делегацию в Милли Меджлисе Азербайджана, и с удовлетворением вспомнила свою встречу с Президентом Грузии в ходе официального визита в Грузию некоторое время назад.
Спикер парламента оценила первый зарубежный визит Михаила Кавелашвили в качестве Президента Грузии в Азербайджан как очередное проявление дружбы и братства наших народов. Она отметила, что это также является показателем стратегического партнёрства между Азербайджаном и Грузией. Спикер с уверенностью заявила, что этот визит внесёт свой вклад в укрепление и расширение отношений между нашими странами.
Говоря о связях с Грузией, спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что наши народы всегда жили в условиях дружбы, братства и хорошего соседства, и живут также и сегодня. Она отметила, что этот фактор является основой наших отношений.
Спикер обратила внимание на то, что, как отмечал Президент Азербайджана Ильхам Алиев, политические отношения между нашими странами могут служить примером для всех соседей. Как она также добавила, помимо двустороннего сотрудничества, существует и успешный трёхсторонний формат сотрудничества, охватывающий ряд областей, между Азербайджаном, Грузией и Турцией.
Коснувшись затем высокого уровня парламентских связей между двумя странами, спикер Милли Меджлиса особо отметила роль групп дружбы, подчеркнув также значение сотрудничества между парламентскими комитетами. По её словам, наши депутаты активно сотрудничают в международных парламентских организациях. На фоне предвзятого отношения некоторых международных организаций к нашим странам особенно актуально сотрудничество наших парламентов на международной арене, подчеркнула спикер.
Спикер подчеркнула неизменную приверженность Азербайджана собственной повестке мира, выразив уверенность в том, что подписание мирного соглашения с Арменией откроет большие перспективы для региона.
Президент Грузии Михеил Кавелашвили, поблагодарив за оказанный тёплый приём, затронул важность своего первого официального визита в Азербайджан в качестве президента.
Он поделился своими впечатлениями от сегодняшней встречи с Президентом Ильхамом Алиевым, подчеркнув, что состоялась чрезвычайно важная и полезная для дальнейшего углубления связей беседа. Президент Кавелашвили сказал также, что отношения между Грузией и Азербайджаном, а также их стратегическое партнёрство являются примером для других стран. В последние годы наши страны сталкивались с рядом вызовов, а попытки внешних сил вмешиваться во внутренние дела наших стран показали нам, что мы должны защищать наши национальные и семейные ценности, нашу историю и традиции. Важно поддерживать друг друга; это имеет большое значение.
Президент Грузии указал и на высокий уровень парламентских связей между двумя странами, подчеркнув роль встречных визитов в данном контексте.
В ходе встречи подчёркивалось большое значение укрепления связей между молодежью двух стран для нашего будущего.
Президент Михеил Кавелашвили приветствовал согласование текста мирного договора между Азербайджаном и Арменией, заявив с уверенностью, что мирный договор будет подписан в ближайшее время. Как он сказал, подписание мирного договора обеспечит мир и стабильность в регионе.
Далее, Президент Грузии подчеркнул огромный потенциал Южного Кавказа и отметил важность широкого использования этого потенциала.