https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c36ab0a671aa84f2ad541a1b7_o.jpg
İspaniya Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Jose Pedro Torrubianun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
BANM rektoru Elmar Qasımov və İspaniya nümayəndə heyətinin üzvləri arasında akademik və təhsil sahələrində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzusu müzakirə edilib.
Görüşdə İspaniyanın Türkiyədəki səfirliyinin Təhsil proqramları şöbəsinin müdiri cənab Cilberto Terente Fernández, İspaniya Krallığının Elm, İnnovasiyalar və Universitetlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Təhsilin Beynəlmiləlləşməsi üzrə İspan Xidmətinin (SEPIE) Texniki məsləhətçisi Ana Kornexo Róman və İspaniyanın Xaen Universitetinin prorektoru Karmen Conti də iştirak ediblər.
Enerji keçidinin sürətləndirilməsi, tədqiqat və innovasiyalar, süni intellekt, akademik mübadilələr və tələbə dərəcələrinin birgə mobilliyi kimi strateji sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub. Təhsil və ekspert əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyətin vacibliyi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c36ab0a671aa84f2ad541a1b7_o.jpg
Делегация во главе с временным поверенным в делах посольства Королевства Испания в Азербайджанской Республике Хосе Педро Торрубией посетила Бакинскую высшую школу нефти (БВШН) SOCAR.
В рамках визита делегация встретилась с ректором БВШН Эльмаром Гасымовым. В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения взаимного сотрудничества в академической и образовательной сферах.
На встрече также присутствовали, руководитель отдела образовательных программ посольства Испании в Турции Жилберто Теренте Фернандес, технический советник Испанской службы интернационализации образования (SEPIE) при Министерстве науки, инноваций и университетов Королевства Испания Ана Корнехо Роман и проректор Университета Хаэна (Испания) Кармен Конти.
Стороны обсудили перспективы развития сотрудничества в таких стратегических областях, как ускорение энергетического перехода, исследования и инновации, искусственный интеллект и взаимная академическая мобильность. Была подчеркнута важность совместной деятельности по расширению образовательного и экспертного сотрудничества.