https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c36ab0a671aa84f2ad541a1b7_o.jpg
İspaniya Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Jose Pedro Torrubianun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
BANM rektoru Elmar Qasımov və İspaniya nümayəndə heyətinin üzvləri arasında akademik və təhsil sahələrində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzusu müzakirə edilib.
Görüşdə İspaniyanın Türkiyədəki səfirliyinin Təhsil proqramları şöbəsinin müdiri cənab Cilberto Terente Fernández, İspaniya Krallığının Elm, İnnovasiyalar və Universitetlər Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Təhsilin Beynəlmiləlləşməsi üzrə İspan Xidmətinin (SEPIE) Texniki məsləhətçisi Ana Kornexo Róman və İspaniyanın Xaen Universitetinin prorektoru Karmen Conti də iştirak ediblər.
Enerji keçidinin sürətləndirilməsi, tədqiqat və innovasiyalar, süni intellekt, akademik mübadilələr və tələbə dərəcələrinin birgə mobilliyi kimi strateji sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı müzakirə olunub. Təhsil və ekspert əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyətin vacibliyi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c36ab0a671aa84f2ad541a1b7_o.jpg
A delegation led by the Chargé d'Affaires of the Embassy of the Kingdom of Spain in the Republic of Azerbaijan, Jose Pedro Torrubia, visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
As part of the visit, the delegation met with BHOS Rector Elmar Gasimov. During the meeting, prospects for expanding mutual cooperation in the academic and educational spheres were discussed.
The meeting was also attended by Head of the Educational Programs Department of the Spanish Embassy in Turkey Gilberto Terente Fernandez, Technical Adviser at the Spanish Service for the Internationalization of Education (SEPIE) under the Ministry of Science, Innovation and Universities of the Kingdom of Spain Ana Cornejo Roman and Vice-Rector of the University of Jaén (Spain) Carmen Conti.
The sides discussed prospects for developing cooperation in such strategic areas as the acceleration of the energy transition, research and innovation, artificial intelligence and mutual academic mobility. They emphasized the importance of joint work on the expansion of educational and expert cooperation.