https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_27c11e1942c2c8ea9c4923397_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının rolu xüsusi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimiz yeni mərhələyə daxil olub və hazırda ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə “Azərbaycan Milli Məclisi ilə Özbəkistan Ali Məclisinin Senatı arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2024-2025-ci illər üçün praktiki tədbirlər planı”nda (Yol xəritəsi) cari il üçün nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafında parlamentlərin roluna da diqqət yetirilərək, qanunverici orqanlarımız arasında sıx təmasların mövcud olduğu bildirilib.
Tənzilə Narbayeva cari ilin aprel ayında Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində təşkil olunan Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasında iştirakına görə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya minnətdarlığını ifadə edərək, Daşkənd şəhərində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin konfransının uğurla təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova PAİ-nin 150-ci Assambleyasının uğurla təşkili və Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürlərini ifadə edərək, özünün bu tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Özbəkistana səfərini və orada keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Özbəkistan parlamentləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin mütəmadi xarakter daşıdığını deyərək, bu səfərlərin və yüksək səviyyəli təmasların qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyini söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_27c11e1942c2c8ea9c4923397_o.jpg
В рамках рабочего визита в Российскую Федерацию спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой.
На встрече было выражено удовлетворение динамичным развитием отношений между нашими дружественными и братскими странами, при этом, особо подчёркивалась роль глав государств в углублении двусторонних связей. Отмечалось, что, благодаря твёрдой политической воле президентов Азербайджана и Узбекистана, двусторонние отношения вышли на новый этап, и в настоящее время наши страны успешно сотрудничают во многих сферах.
Также, состоялся всесторонний обмен мнениями о мероприятиях, предусмотренных на текущий год в рамках «Плана практических мероприятий (Дорожной карты) по развитию межпарламентского сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджана и Сенатом Олий Мажлиса Узбекистана на 2024–2025 годы».
В ходе беседы было уделено внимание роли парламентов в развитии азербайджано-узбекских отношений, при этом, подчёркнуто наличие тесных контактов между нашими законодательными органами.
Танзила Нарбаева выразила благодарность спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой за участие в 150-й Ассамблее Межпарламентского Союза в апреле текущего года в столице Узбекистана городе Ташкенте. Она также поздравила с успешной организацией в Ташкенте конференции Парламентской Сети Движения Неприсоединения.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выразила признательность за успешную организацию 150-й Ассамблеи Межпарламентского Союза и за сердечный приём, оказанный на высоком уровне азербайджанской делегации. Она с удовлетворением вспомнила свой визит в Узбекистан с целью участия в том мероприятии, а также проведённые в его рамках встречи.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что встречные визиты между парламентами Азербайджана и Узбекистана носят регулярный характер и служат дальнейшему углублению сотрудничества между нашими законодательными органами.