https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_27c11e1942c2c8ea9c4923397_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, əlaqələrimizin dərinləşməsində ölkə başçılarının rolu xüsusi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycan və Özbəkistan prezidentlərinin yüksək iradəsi sayəsində ikitərəfli münasibətlərimiz yeni mərhələyə daxil olub və hazırda ölkələrimiz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər.
Görüşdə “Azərbaycan Milli Məclisi ilə Özbəkistan Ali Məclisinin Senatı arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2024-2025-ci illər üçün praktiki tədbirlər planı”nda (Yol xəritəsi) cari il üçün nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafında parlamentlərin roluna da diqqət yetirilərək, qanunverici orqanlarımız arasında sıx təmasların mövcud olduğu bildirilib.
Tənzilə Narbayeva cari ilin aprel ayında Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərində təşkil olunan Parlamentlərarası İttifaqın 150-ci Assambleyasında iştirakına görə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya minnətdarlığını ifadə edərək, Daşkənd şəhərində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin konfransının uğurla təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova PAİ-nin 150-ci Assambleyasının uğurla təşkili və Azərbaycan nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə təşəkkürlərini ifadə edərək, özünün bu tədbirdə iştirak etmək məqsədilə Özbəkistana səfərini və orada keçirdiyi görüşləri məmnunluqla xatırlayıb. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Özbəkistan parlamentləri səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin mütəmadi xarakter daşıdığını deyərək, bu səfərlərin və yüksək səviyyəli təmasların qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyini söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_27c11e1942c2c8ea9c4923397_o.jpg
In the course of her working visit to the Russian Federation, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva.
As the conversation went on, they expressed content with the dynamic development of relations between our friendly and brotherly countries, with particular emphasis placed on the role of the Heads of State in deepening the bilateral ties. It was remarked that the bilateral relations had entered a new phase and our countries are currently cooperating successfully across many areas thanks to the firm political will of the Presidents of Azerbaijan and Uzbekistan.
A comprehensive exchange of views also took place as to the activities in the plan for the current year pursuant to the ‘Plan of Practical Measures (Roadmap) for the Development of Inter-parliamentary Cooperation between the Milli Majlis of Azerbaijan and the Senate of the Oliy Majlis of Uzbekistan for 2024–2025.’
They then broached the role of the legislatures in the advancement of the Azerbaijani–Uzbek relations, with emphasis on the close contacts between our legislative bodies.
Tanzila Narbayeva expressed her gratitude to Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova for her having taken part in the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in April this year in Toshkent, the capital of Uzbekistan. She also offered her congratulations on the successful arrangement of the conference of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement in Tashkent.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova expressed her appreciation of the successful organisation of the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union and of the cordial and high-level hospitality extended to the Azerbaijani delegation. She recalled fondly the visit she had paid to Uzbekistan to take part in the event as well as the meetings held on its margins.
As Speaker Sahiba Gafarova remarked, reciprocal visits between the parliaments of Azerbaijan and Uzbekistan are held regularly and contribute to the further deepening of cooperation between our legislative bodies.