https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_62ab90237aac0a51c5f915547_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi Kitabxanası “EBSCOHost” şirkətinin uzunmüddətli və önəmli tərəfdaşıdır. Buna görə də şirkət Universitetin tədqiqatçıları və oxucularına “EBSCO-da süni intellekt” (“EBSCO AI Insights”) sistemindən istifadə imkanı yaradıb.
Bu sistem BDU-da fəaliyyət göstərən Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumuna (Az.KİK) üzv olan, ölkənin EBSCO məlumat bazası və “EBSCO Discovery Service”dən istifadə hüququ qazanan 15 ali təhsil müəssisəsinin tədqiqatçı və istifadəçiləri üçün də əlçatan və təkmilləşdirilmiş sistemdir.
EBSCO süni intellekt imkanlarını kitabxanalara transformasiya edərək, tədqiqat prosesini dəyişdirməyi və məqalələri nəzərdən keçirməyə sərf olunan vaxtı azaltmağı nəzərdə tutur. İstifadəçilər sistemin süni intellektə əsaslanan xüsusiyyəti və müəllif hüququ ilə süni intellektin qarşılıqlı əlaqəsi haqqında ətraflı məlumat əldə etməklə yanaşı, təqdim edilən videoçarxla tanış ola bilərlər.
Süni intellekt sistemindən istifadə etmək üçün BDU-nun Elmi Kitabxanasının rəsmi internet səhifəsindən http://elibrary.bsu.edu.az/ linki vasitəsilə “Tammətnli məlumat bazaları” bölməsindən “EBSCO AI Insights” sətrini sıxaraq daxil olmaq lazımdır.

Читатели Научной библиотеки БГУ могут воспользоваться системой «Искусственный интеллект в EBSCO»
Читатели Научной библиотеки БГУ могут воспользоваться системой «Искусственный интеллект в EBSCO» Читатели Научной библиотеки БГУ могут воспользоваться системой «Искусственный интеллект в EBSCO»
Научная библиотека Бакинского государственного университета (БГУ) является давним и важным партнером компании EBSCOHost. Поэтому компания создала возможность для исследователей и читателей вуза использовать систему «Искусственный интеллект в EBSCO» («EBSCO AI Insights»).
Данная система также доступна и усовершенствована для исследователей и пользователей 15 вузов, являющихся членами Азербайджанского библиотечно-информационного консорциума (Az.KIK), действующего при БГУ и имеющего право пользоваться базой данных EBSCO и «EBSCO Discovery Service» страны.
Для использования системой искусственного интеллекта необходимо зайти на официальный сайт Научной библиотеки БГУ по ссылке http://elibrary.bsu.edu.az/ и в разделе «Полнотекстовые базы данных» нажать на строку «EBSCO AI Insights».