https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b325e8a21865a6f0e39286984_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Zoologiya və fiziologiya kafedrasının dissertantı Ramin Həşimovun “Azərbaycanda sürünənlərin Ophisops elegans, Lacerta strigata, Tenuidactylus caspius (Reptilia, Sauria) növlərinə ekoloji amillərin təsiri və onların sitoloji-histoloji tədqiqi” mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Seminarda respublikamızda biomüxtəlifliyin qorunması və ekosistemlərin öyrənilməsi baxımından mühüm sayılan kərtənkələ növlərinin yaşayış mühiti, ekoloji amillərə uyğunlaşma mexanizmləri və toxuma səviyyəsindəki dəyişiklikləri müzakirə olunub. Müxtəlif ekosistemlərdən toplanmış nümunələr üzərində aparılan tədqiqatlar nəticəsində urbanizasiyanın, temperatur dəyişkənliyinin və digər amillərin bu növlərin morfoloji və histoloji quruluşuna təsiri ətraflı təqdim olunub.
Ramin Həşimovun apardığı araşdırmalar sübut edib ki, uzunmüddətli sabit isti şəraitdə bəzi növlərdə parazitlərin aktivləşməsi müşahidə olunur, ekosistemin orta illik temperaturu isə kərtənkələlərin morfometrik göstəricilərinə birbaşa təsir göstərir. BDU-nun dissertantı əldə olunan nəticələr, həmçinin, bu növlərin yayılma arealında baş verən dəyişikliklərə dair mühüm məlumatları təqdim edib.
Seminar iştirakçıları mövzu ilə bağlı elmi diskussiya aparıb, araşdırmanın nəzəri və tətbiqi baxımdan əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_b325e8a21865a6f0e39286984_o.jpg
Состоялся научный семинар диссертанта биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Рамина Гашимова на тему «Влияние экологических факторов на виды пресмыкающихся Ophisops elegans, Lacerta strigata, Tenuidactylus caspius (Reptilia, Sauria) в Азербайджане и их цитологическое и гистологическое исследование».
На семинаре обсуждались среда обитания видов ящериц, механизмы адаптации к факторам окружающей среды и изменения на тканевом уровне.
В результате исследований подробно представлено влияние урбанизации, колебаний температуры и других факторов на морфологическую и гистологическую структуру этих видов. Исследования, проведенные Рамином Гашимовым, доказали, что в обстановках длительных стабильных теплых условий у некоторых видов наблюдается активизация паразитов, а среднегодовая температура экосистемы напрямую влияет на морфометрические показатели ящериц. Диссертант БГУ представил полученные результаты, а также информацию об изменении ареала распространения этих видов.
Участники семинара провели научную дискуссию по теме и подчеркнули важность исследования как с теоретической, так и с практической точки зрения.