https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e05e889c7d4667359f0cc877e_o.jpg
Aprelin 18-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv olan dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyası çərçivəsində 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti tədbirlərdə iştirak edib.
MDB PA-nın 58-ci plenar iclasının iştirakçıları əvvəlcə Piskaryov memorial məzarlığını ziyarət ediblər. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və MDB-yə üzv dövlətlərin parlament sədrləri memorial məzarlıqda "Ana vətən" abidəsi qarşısına gül çələngləri qoyublar.
Sonra Tavriya sarayında 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş konsert təşkil olunub. Plenar iclas iştirakçıları konserti izləyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e05e889c7d4667359f0cc877e_o.jpg
18-го апреля в Санкт-Петербурге под эгидой Межпарламентской Ассамблеи государств-членов Содружества Независимых Государств были проведены мероприятия в ознаменование 80-летия Победы над фашизмом в 1941-1945-м годах. К мероприятиям присоединилась парламентская делегация во главе со спикером Милли Меджлиса Сагибой Гафаровой.
Вначале делегаты 58-го пленарного заседания Межпарламентской Ассамблеи посетили Пискарёвское мемориальное кладбище. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и главы парламентов государств-членов СНГ возложили венки из цветов к памятнику «Родина-мать» на Мемориальном кладбище.
Затем в Таврическом дворце был проведён концерт в честь Победы над фашизмом в 1941-1945-м годах. Участники пленарного заседания были зрителями концертных выступлений.