https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e05e889c7d4667359f0cc877e_o.jpg
Aprelin 18-də Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində Müstəqil Dövlətlər Birliyinə üzv olan dövlətlərin Parlamentlərarası Assambleyası çərçivəsində 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti tədbirlərdə iştirak edib.
MDB PA-nın 58-ci plenar iclasının iştirakçıları əvvəlcə Piskaryov memorial məzarlığını ziyarət ediblər. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və MDB-yə üzv dövlətlərin parlament sədrləri memorial məzarlıqda "Ana vətən" abidəsi qarşısına gül çələngləri qoyublar.
Sonra Tavriya sarayında 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş konsert təşkil olunub. Plenar iclas iştirakçıları konserti izləyiblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e05e889c7d4667359f0cc877e_o.jpg
Events honouring the 80th anniversary of the Victory over the Fascism in 1941-1945 were held under the aegis of the Inter-Parliamentary Assembly of the Member-States of the Commonwealth of Independent States in St Petersburg on 18 April. The parliamentary delegation led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova joined the events.
First, the delegates of the 58th Plenary Meeting of the Inter-Parliamentary Assembly visited the Piskaryovskoye Memorial Cemetery. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and Heads of Parliaments of the CIS Member-States laid floral wreaths at the Motherland Monument at the Memorial Cemetery.
There was a concert at the Tauride Palace then to celebrate the Victory over the Fascism in 1941-1945. The participants of the Plenary Meeting were in the audience enjoying the performances.