https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e4d6a478cdc240f79328a0fec_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Şərqşünaslıq fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini Nigar İsmayılzadə Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan və 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunan Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyasının dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu, vətəndaşlarımızın layiqli həyat səviyyəsini, dünya ölkələri ilə dostluq və əmin-amanlıq şəraitində əməkdaşlığını təmin etmək kimi ali niyyətlərin həyata keçirilməsi üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynadığını deyib.
Sonra Milli Məclisin üzvü, Asiya Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin sədri Rizvan Nəbiyev “Beynəlxlaq münasibətlər müstəvisində parlament diplomatiyasının rolu” mövzusunda məruzə edib. Klassik diplomatiya və parlament diplomatiyası haqqında məlumat verən millət vəkili parlamentlərin xarici siyasət kursunda yeri, beynəlxalq siyasi hədəflərin təbliği istiqamətində vəzifələrindən söz açıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müasir Azərbaycan diplomatiyası qüdrətli və qalib ölkəmizin milli maraqlarını qətiyyətlə müdafiə edir, dünyanın və regionun lider dövlətinə çevrilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir: “Artıq Azərbaycanda beynəlxalq və regional təşkilatların parlament şəbəkələrinin toplantılarının keçirilməsi ənənəsi formalaşıb. Eyni zamanda dünyanın ən müxtəlif ölkələrinin parlament nümayəndələri ölkəmizə səfər edir. Dünya ölkələrinin parlamentləri ilə sıx əməkdaşlıq və dostluq münasibətləri formalaşır. Təbii ki, bu cür əlaqələrin qurulması ölkələr arasında münasibətlərin inkişafına xidmət etməklə yanaşı, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında, ölkəmizin beynəlxalq platformalarda dəstəklənməsində təsirli amildir. Azərbaycanın qanunverici orqanı olan Milli Məclis beynəlxalq platformalarda aktiv iş aparır və ölkəmizin haqlı mövqeyinin dünyada tanıdılmasında xüsusi rol oynayır”.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan məruzədə diplomatiya sahəsində maraqlı məqamlara toxunulduğunu, görüşün tələbələr üçün faydalı olacağını bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_e4d6a478cdc240f79328a0fec_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное «Году Конституции и суверенитета».
Заместитель декана факультета Нигяр Исмаилзаде отметила, что первая Конституция Азербайджанской Республики, подготовленная под руководством великого лидера Гейдара Алиева и принятая 12 ноября 1995 года, сыграла важную законодательную основу для реализации самых лучших намерений нашего государства, таких как защита его независимости, суверенитета и территориальной целостности, построение правового, светского государства, обеспечение сотрудничества со странами мира в дружественной и мирной обстановке.
Затем с докладом на тему «Роль парламентской дипломатии в международных отношениях» выступил депутат Милли Меджлиса, председатель делегации Азербайджана в Азиатской парламентской ассамблее Ризван Набиев. Депутат рассказал о роли парламентов во внешней политике и их обязанностях по продвижению международных политических целей. Он отметил, что азербайджанская дипломатия решительно отстаивает национальные интересы нашей могущественной и победившей страны и успешно работает над становлением ее в качестве ведущего государства в мире и регионе: «В Азербайджане уже сложилась традиция проведения заседаний парламентских сетей международных и региональных организаций. Нашу страну посещают представители парламентов разных стран. С парламентами стран всего мира складываются отношения тесного сотрудничества и дружбы. Подобные отношения являются действенным фактором донесения азербайджанских реалий до мира и поддержки нашей страны на международных площадках. Милли Меджлис активно работает на международных площадках и играет особую роль в продвижении справедливого положения нашей страны в мире», - подытожил депутат.
Декан факультета Айдан Хандан отметила, что в докладе затронуты интересные моменты в области дипломатии и что встреча будет полезна для студентов.