https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a89211392f75fbf80fc25f366_o.jpg
“AzInTelecom” MMC rəqəmsal identifikasiya sahəsində növbəti innovativ həllini istifadəyə verib. “SİMA KYC Videoyazı” adlanan və SİMA Rəqəmsal Həllər Platformasına daxil olan məhsul məsafədən video formatda şəxsiyyətin təsdiqi imkanlarını təqdim edir.
“SİMA KYC Videoyazı” həlli dövlət və özəl qurumların istifadəçilərlə daha sürətli və təhlükəsiz əlaqə qurmasına imkan verir. Bu məhsul, eyni zamanda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının “Məsafədən bank hesabının açılması” tələblərinə tam uyğundur. “SİMA KYC Videoyazı” həllini öz xidmətlərinə inteqrasiya edən qurumlar ikifaktorlu autentifikasiya ilə yüksək təhlükəsizlik təmin edəcək, istifadəçi fəaliyyətini və identifikasiya prosesini izləyə biləcək. Vətəndaşlar isə heç yerə getmədən, vaxt itirmədən məsafədən xidmət almaq və əməliyyatları icra etmək imkanı qazanacaqlar.
“SİMA KYC Videoyazı” ilə şəxsiyyətin təsdiqlənməsi mobil cihaz və kompüter vasitəsilə həyata keçirilir. Proses zamanı istifadəçi əvvəlcə şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodu və seriya nömrəsini müvafiq xanaya daxil edir. Daha sonra kamera qarşısında özünü təqdim edib ekranda əks olunan təsdiq mətnini səsləndirir. Videoyazı əsasında biometrik eyniləşdirmə həyata keçirilir. Məhsulu inteqrasiya etmiş qurumun tələbindən asılı olaraq, vətəndaşın şəxsiyyəti avtomatik sistem tərəfindən təsdiq olunur.
“SİMA KYC Videoyazı” həllinin əsas üstünlüyü süni intellekt vasitəsilə real vaxt rejimində biometrik eyniləşdirmə apara bilməsidir. Bu həll istifadəçi təcrübəsini sadələşdirərək vətəndaşlara vaxt və resurslara qənaət imkanı yaradır. “SİMA KYC Videoyazı” məhsulu ilə bağlı ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_a89211392f75fbf80fc25f366_o.jpg
ООО "AzInTelecom" представило очередное инновационное решение в области цифровой идентификации. "SİMA KYC" Видеозапись является частью Платформы Цифровых Решений SİMA и предоставляет возможность удалённой идентификации личности в видеоформате.
Решение "SİMA KYC" Видеозапись позволяет государственным и частным учреждениям устанавливать надёжное и быстрое взаимодействие с пользователями. Продукт разработан с учётом всех требований Центрального банка Азербайджанской Республики по удалённому открытию банковских счетов. Учреждения, интегрировавшие решение "SİMA KYC" Видеозапись в свои сервисы, смогут обеспечить высокий уровень безопасности с помощью двухфакторной аутентификации, отслеживать пользовательскую активность и контролировать процесс идентификации. В то же время граждане смогут получать услуги и совершать операции удалённо, без необходимости посещения центров обслуживания.
С помощью "SİMA KYC" Видеозапись проверка личности осуществляется через мобильное устройство или компьютер. В процессе пользователь сначала вводит PIN-код и серийный номер своего удостоверения личности в соответствующие поля. Далее пользователь представляется перед камерой и вслух зачитывает текст подтверждения, отображаемый на экране. На основе видеозаписи проводится биометрическая идентификация. В зависимости от требований интегрирующего учреждения личность пользователя может быть автоматически подтверждена системой.
Главным преимуществом решения "SİMA KYC" Видеозапись является его способность выполнять биометрическую идентификацию в режиме реального времени с использованием искусственного интеллекта. Данное решение улучшает пользовательский опыт и позволяет гражданам экономить время и ресурсы. Более подробную информацию о "SİMA KYC" Видеозапись можно получить на сайте sima.az или позвонив в контактный-центр "157".