https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_fe55f74f2352c5b651a0fe627_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin və BDU-nun nəzdində Konfutsi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Çin Dili Günü qeyd olunub.
Əvvəlcə Çin mədəniyyətinə aid xüsusi rəqs ifa olunub.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan 20 aprel - Beynəlxalq Çin Dili Gününün BMT-nin İctimai İnformasiya Departamentinin təklifi əsasında 2010-cu ildə təsis edildiyini, bu təşəbbüsün mədəni müxtəlifliyi, BMT-də altı rəsmi dildən bərabər istifadəni təşviq etmək məqsədi daşıdığını bildirib. Dekan Şərqşünaslıq fakültəsində Çin dilinin tədrisi barədə də məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU-da 2004-cü ildən Çin üzrə “Regionşünaslıq” ixtisası açılıb. 2011-ci ildən isə Çinin Anhui Universiteti ilə əməkdaşlıq nəticəsində BDU-nun nəzdində Konfutsi İnstitutu fəaliyyətə başlayıb. İnstitutda Çin dili, Çin mədəniyyətinin təbliği və öyrənilməsi sahəsində mühüm işlər görülür. “Çin körpüsü” adlı Çin dili üzrə beynəlxalq yarış təşkil olunur. 2022-ci ildən isə Şərqşünaslıq fakültəsində “Çin filologiyası” ixtisası açılıb. 2023-cü il dekabrın 8-də BDU, Çin Təhsil Nazirliyinin Dil Təhsili və Əməkdaşlıq Mərkəzi və Anhui Universiteti arasında “Beynəlxalq Çin dili təhsili” birgə bakalavr proqramı üzrə üçtərəfli müqavilə imzalanıb.
BDU-nun nəzdində Konfutsi İnstitutunun direktoru Vanq Haoqianq isə qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi qurumun əsas məqsədi Çin dilinin əsaslarının keyfiyyətli tədrisi, təhsil sahəsində Azərbaycan və Çin arasında əməkdaşlığın, elmi və mədəni mübadilənin genişləndirilməsidir.
Tələbələr Çin dilində Beynəlxalq Çin Dili Gününün əhəmiyyətini çatdırıblar. Sonra Çin mədəniyyəti yarmarkasında Çin kalliqrafiyası, oyunlar, rəssamlıq kimi fəaliyyət növlərinə dair nümunələr sərgilənib.

В БГУ отметили Международный день китайского языка В БГУ отметили Международный день китайского языка
Международный день китайского языка отметили при организации факультета востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) и Института Конфуция при БГУ.
Сначала был исполнен специальный танец, связанный с китайской культурой.
Декан факультета Айдан Хандан сообщила, что Международный день китайского языка был учрежден ООН в 2010 году и что эта инициатива направлена ​​на содействие культурному разнообразию и равноправному использованию шести официальных языков в ООН. Декан также предоставила информацию о преподавании китайского языка на факультете. Она отметила, что специальность «Регионоведение» по Китаю открыта в БГУ с 2004 года. С 2011 года при поддержке Аньхойского университета Китая при БГУ действует Институт Конфуция. Институт проводит важную работу в области популяризации и изучения китайского языка и культуры. Организуется международный конкурс по китайскому языку под названием «Китайский мост». С 2022 года на факультете открыта специальность «Китайская филология». В 2023 году подписано соглашение между БГУ, Центром языкового образования и сотрудничества Министерства образования КНР и Аньхойским университетом по совместной бакалаврской программе «Международное обучение китайскому языку».
Директор Института Конфуция при БГУ Ванг Хаогианг отметил, что основной целью руководимого им учреждения является обучение основам китайского языка, расширение сотрудничества между Азербайджаном и Китаем в сфере образования, а также расширение научного и культурного обмена.
Далее студенты факультета на китайском языке донесли важность Международного дня китайского языка.
На ярмарке китайской культуры были представлены образцы таких видов деятельности, как китайская каллиграфия, игры и живопись.