https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_33ebf539af7a9f44a99d1d58f_o.jpg
Çin Neft Universitetinin vitse-prezidenti cənab Li Jingyenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
BANM rektoru Elmar Qasımov ilə görüşdə iki universitet arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsinin önəmini vurğulanıb. BANM-ın 20 tələbəsinin Çin Neft Universitetinin yay məktəbində iştirak etməsi xatırlanıb və hər il tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Elmar Qasımov süni intellekt və bərpa olunan enerji sahəsində mentorluq dəstəyi göstərilməsini xahiş edərək, bu sahələrdə təcrübə mübadiləsinin önəmini vurğulayıb. Eyni zamanda, bərpa olunan enerji üzrə yeni bir magistr proqramının yaradılması və dayanıqlı enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də gündəmə gətirilib.
Təhsil və elmi tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, alim və akademik mübadiləsinin artırılması təklifi də diqqətə çatdırılıb. Həmçinin, elmi-tədqiqat laboratoriyalarının açılması və əldə edilən təcrübənin tələbələr tərəfindən gələcəkdə tətbiq edilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Çıxışında cənab Li Jingye iki universitet arasında mövcud olan əlaqələrdən məmnunluğunu ifadə edərək, birgə fəaliyyət üçün daha çox əməkdaşın Çinə göndərilməsi təklifini irəli sürüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_33ebf539af7a9f44a99d1d58f_o.jpg
Делегация во главе с вице-президентом Китайского нефтяного университета г-ном Ли посетила Бакинскую высшую школу нефти (БВШН) SOCAR.
В ходе встречи делегации с ректором БВШН г-ном Эльмаром Гасымовым была подчеркнута важность укрепления взаимоотношений между двумя вузами. Было отмечено, что 20 студентов БВШН приняли участие в летней школе, организованной Китайским нефтяным университетом. На встрече была достигнута договоренность о проведении ежегодных студенческих обменов.
Эльмар Гасымов попросил китайских коллег оказать БВШН менторскую поддержку в сфере искусственного интеллекта и возобновляемой энергетики, подчеркнув важность обмена опытом в этих областях.
Стороны обсудили вопросы создания новой магистерской программы по возобновляемым источникам энергии и сотрудничества в области устойчивой энергетики. Было высказано предложение о развитии сотрудничества в сфере образования и научных исследований, а также об увеличении обмена учеными и преподавателями. Стороны также обсудили вопросы, касающиеся открытия научно-исследовательских лабораторий и дальнейшего применения полученного опыта студентами.
В своей речи г-н Ли выразил удовлетворение существующими отношениями между двумя университетами и предложил увеличить количество местных сотрудников, отправляемых в Китай для совместной деятельности.