https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_33ebf539af7a9f44a99d1d58f_o.jpg
Çin Neft Universitetinin vitse-prezidenti cənab Li Jingyenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
BANM rektoru Elmar Qasımov ilə görüşdə iki universitet arasında qarşılıqlı əlaqələrin gücləndirilməsinin önəmini vurğulanıb. BANM-ın 20 tələbəsinin Çin Neft Universitetinin yay məktəbində iştirak etməsi xatırlanıb və hər il tələbə mübadiləsinin həyata keçirilməsi barədə razılığa gəlinib.
Elmar Qasımov süni intellekt və bərpa olunan enerji sahəsində mentorluq dəstəyi göstərilməsini xahiş edərək, bu sahələrdə təcrübə mübadiləsinin önəmini vurğulayıb. Eyni zamanda, bərpa olunan enerji üzrə yeni bir magistr proqramının yaradılması və dayanıqlı enerji sahəsində əməkdaşlıq məsələləri də gündəmə gətirilib.
Təhsil və elmi tədqiqat sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, alim və akademik mübadiləsinin artırılması təklifi də diqqətə çatdırılıb. Həmçinin, elmi-tədqiqat laboratoriyalarının açılması və əldə edilən təcrübənin tələbələr tərəfindən gələcəkdə tətbiq edilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Çıxışında cənab Li Jingye iki universitet arasında mövcud olan əlaqələrdən məmnunluğunu ifadə edərək, birgə fəaliyyət üçün daha çox əməkdaşın Çinə göndərilməsi təklifini irəli sürüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_33ebf539af7a9f44a99d1d58f_o.jpg
A delegation led by Vice President of the China University of Petroleum Mr. Li Jingye visited Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
During the meeting of the delegation with BHOS Rector Mr. Elmar Gasimov, the importance of strengthening relations between the two universities was emphasized. It was noted that 20 BHOS students took part in the summer school of the China University of Petroleum. The sides reached an agreement to conduct annual student exchanges.
Elmar Gasimov asked his Chinese colleagues to provide mentoring support to BHOS in the field of artificial intelligence and renewable energy, emphasizing the importance of exchanging experience in these areas.
The sides discussed the creation of a new master's program on renewable energy sources and cooperation in the field of sustainable energy. A proposal was made to develop cooperation in the field of education and scientific research and to increase the exchange of scientists and teachers. The sides also discussed issues related to the opening of research laboratories and the further application of the experience gained by students.
In his speech, Mr. Li Jingye expressed satisfaction with the current relations between the two universities and proposed to send more local staff to China for joint activities.
At the end of the meeting, Mr. Li Jingye was presented with a plaque “Honorary Guest of Baku Higher Oil School.”