Azərbaycan daha bir mühüm beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi edəcək. Belə ki, 2025-ci ilin 13-15 may tarixlərində Bakıda “Azərbaycan Hava Yolları”nın (AZAL) dəstəyi ilə IATA-nın (Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası) Aviasiya Enerji Forumu keçiriləcək.
Aviasiya Enerji Forumu (AEF) qlobal aviasiya sənayesinin enerji və dayanıqlılıq məsələlərinə həsr edilən ən nüfuzlu platformalardan biridir. Tədbir Qafqazda ilk dəfə keçiriləcək və aviasiya sənayesinin mühüm məsələlərinin müzakirəsi, eləcə də gələcək enerji strategiyalarının müəyyənləşdirilməsi məqsədini daşıyacaq. Bununla yanaşı, Azərbaycanın aviasiya və enerji sahələrində beynəlxalq mövqelərinin gücləndirilməsi və əməkdaşlıqların genişlənməsi baxımından önəmli bir addım olacaq. AZAL üçün bu tədbir ölkəmizin aviasiya diplomatiyasını və enerji gündəmini beynəlxalq səviyyəyə çatdırmaq baxımından yüksək əhəmiyyət daşıyır.
Forumun əsas mövzusunu aviasiya sektorunun karbonsuzlaşdırılması, dayanıqlı yanacaq növlərinin tətbiqi və enerji transformasiyası prosesində aviaşirkətlərin rolu təşkil edəcək. Tədbir zamanı təyyarə yanacağının kommersiya və texniki aspektləri, yanacaq tədarükü zəncirinin çətinlikləri, aviasiya sənayesinin vəziyyəti haqqında hesabatlar və digər mövzular ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılacaq.
Bundan əlavə, AEF çərçivəsində Azərbaycanın yaşıl iqtisadiyyat strategiyası, tranzit və logistika imkanları, eləcə də enerji diplomatiyası kimi prioritet istiqamətlər xüsusi diqqət mərkəzində olacaq.
Qeyd edək ki, tədbirdə 60-a yaxın ölkənin və 65-dan çox aviaşirkətin nümayəndələri, ümumilikdə 700-ə yaxın qeydiyyatdan keçmiş iştirakçı bir araya gələcək.
Beləliklə, Forumda IATA üzvü olan aviaşirkətlərin nümayəndələri, o cümlədən yanacaq alqı-satqısı menecerləri və dayanıqlı inkişaf üzrə ekspertlər, IATA-nın Strateji Tərəfdaşları, yeni və ənənəvi yanacaq təchizatçıları, yanacaq xidmətləri təminatçıları və yanacaq sektorunun rəhbərləri də iştirak edəcək. Qlobal aviasiya yanacaq cəmiyyətinin aparıcı sənaye tədbiri olan AEF yalnız dəvət olunmuş IATA üzvləri və IATA-nın yanacaq sektorundakı strateji tərəfdaşları üçün nəzərdə tutulub.
AEF çərçivəsində iştirakçılar aviasiya və enerji sahəsində panel müzakirələrində, kommersiya və texniki sessiyalarda iştirak edəcək, sərgi iştirakçıları və sponsorlarla görüşəcək, bilik və təcrübə mübadiləsi apararaq yeni əməkdaşlıq imkanları əldə edəcəklər.

Азербайджан готовится к проведению очередного значимого международного мероприятия. С 13 по 15 мая 2025 года при поддержке Azerbaijan Airlines (AZAL) в Баку пройдет Авиационный энергетический форум Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA).
Авиационный энергетический форум (Aviation Energy Forum - AEF) является одной из самых ведущих мировых платформ, посвященных вопросам энергетики и устойчивого развития в авиационной отрасли. Мероприятие впервые пройдет на Кавказе и станет площадкой для обсуждения ключевых вопросов авиационной индустрии, а также определения энергетических стратегий будущего. Кроме того, это станет важным шагом в укреплении международных позиций Азербайджана в авиационном и энергетическом секторах и расширении международного сотрудничества. Для AZAL проведение форума – это важная возможность представить авиационную дипломатию и энергетическую повестку страны на международной арене.
Основной темой форума станет декарбонизация авиационной отрасли, внедрение устойчивых видов топлива и роль авиакомпаний в процессе энергетической трансформации. В рамках мероприятия будут обсуждаться коммерческие и технические аспекты авиатоплива, проблемы в цепочке поставок топлива, исчерпывающие отчеты о состоянии авиационной отрасли и многое другое.
Кроме того, в рамках AEF особое внимание будет уделено таким приоритетным направлениям, как стратегия Азербайджана в области зеленой экономики, его транзитно-логистические возможности и энергетическая дипломатия.
Отмечается, что в форуме примут участие представители около 60 стран и более 65 авиакомпаний, в целом почти 700 зарегистрированных участников.
Так, на Форуме соберутся представители авиакомпаний-членов IATA, менеджеры по закупке топлива, эксперты по устойчивому развитию, стратегические партнеры IATA, поставщики традиционного и альтернативного топлива, компании, предоставляющие топливные услуги, а также руководители топливного сектора. Являясь ведущим отраслевым мероприятием мирового сообщества специалистов по авиационному топливу, конференция AEF открыта только для членов IATA и ее стратегических партнеров, работающих в сфере топливного обеспечения.
В рамках AEF гости Форума примут участие в панельных дискуссиях по авиационной и энергетической тематикам, обменяются знаниями и опытом в ходе коммерческих и технических сессий, а также встретятся с экспонентами и спонсорами, открывая новые возможности для сотрудничества.