https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6f64b072cc8a3c7af59123aca_o.jpg
Azərbaycanda ilk dəfə keçiriləcək UFC (Ultimate Fighting Championship) döyüş gecəsi üçün biletlərin satışına başlandı. Dünyanın ən nüfuzlu qarışıq döyüş növləri təşkilatı olan UFC, 21 iyun tarixində Bakı Kristal Zalını coşduracaq. Biletləri iticket.az platforması üzərindən əldə etmək mümkündür. Turnir Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin təşkilatçılığı ilə həyata keçilir.
Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin baş direktoru Maqsud Fərzullayev: "UFC-nin Bakıya gəlişi Azərbaycanın idman tarixində yeni bir səhifə açır. Azərbaycan beynəlxalq miqyaslı tədbirlərə uğurla ev sahibliyi edir. UFC ilə tərəfdaşlıq ölkəmizin illərdir ki, idman sahəsindəki dinamik inkişafının, ölkə rəhbərliyinin uğurlu idman siyasətinin məntiqi davamıdır.”
M. Fərzullayev, həmçinin turnirin təşkili prosesində dəstəyini əsirgəməyən bütün tərəfdaş və sponsorlara təşəkkürünü bildirib.
Tədbirə maraq olduqca yüksəkdir. Hadisəyə sayılı günlər qalır. Avropa və dünyanın müxtəlif ölkələrindən minlərlə UFC azarkeşi səbirsizliklə bilet əldə etməyə tələsir. Gözlənilən qonaqlar sırasında UFC əfsanəsi Həbib Nurməhəmmədov və döyüşçü Taqir Ulanbekov da var. Gecənin əsas döyüşündə UFC-nin keçmiş yarım ağır çəki üzrə çempionu və reytinq cədvəlində 4-cü pillədə qərarlaşan Camal Hill, 7-ci yerdə olan Xalil Rauntree ilə qarşılaşacaq. Minlərlə MMA azarkeşi Kristal Zalda döyüşçüləri, xüsusilə də azərbaycanlı idmançıları dəstəkləmək üçün bir araya gələcək.
Maqsud Fərzullayev qarşıda ölkənin daha bir mötəbər tədbirə — “Formula 1” Azərbaycan Qran-Prisinə ev sahibliyi edəcəyini də vurğulayıb. “Yarışa 5 aydan az zaman qalıb. Hazırlıq sürətlə davam edir, nəticələr gözlənildiyindən daha yüksəkdir. Bilet alan azarkeşlərin 80 faizdən çoxunu xarici vətəndaşlar təşkil edir.”
Qeyd edək ki, UFC-nin 700 milyondan çox azarkeşi və 300 milyona yaxın sosial media izləyicisi var. Turnirlər 170-dən artıq ölkədə yayımlanır və hər il təxminən bir milyard evi əhatə edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_6f64b072cc8a3c7af59123aca_o.jpg
С 25 апреля начинается продажа билетов на исторический для Азербайджана вечер боёв UFC Fight Night. Самая популярная в мире организация смешанных единоборств впервые проведёт турнир в Баку — событие состоится 21 июня в «Кристалл Холл». Билеты можно будет приобрести с 25 апреля на платформе iticket.az.
Турнир будет организован при поддержке Министерства молодёжи и спорта Азербайджана, а также Операционной компанией Baku City Circuit.
Магсуд Фарзуллаев, генеральный директор Baku City Circuit, подчёркивает:
«Приход UFC в Баку — новая страница в спортивной истории Азербайджана. В нашей стране на протяжении многих лет успешно проходят престижные международные мероприятия. Партнёрство с UFC — логичное продолжение этой динамики. Все эти достижения — результат успешной спортивной политики страны, последовательно проводимой главой государства на протяжении многих лет».
М. Фарзуллаев также выразил благодарность всем партнёрам и спонсорам, оказавшим поддержку в проведении турнира UFC в Баку.
Интерес к мероприятию огромен. Несмотря на то, что до события остаётся совсем немного времени, уже тысячи фанатов из Европы и других уголков мира с нетерпением ожидают возможности приобрести билеты. В числе гостей — легенда UFC Хабиб Нурмагомедов, который прибудет вместе с бойцом Тагиром Уланбековым.
В главном бою вечера сразятся бывший чемпион UFC в полутяжелом весе и 4-й номер рейтинга Джамаал Хилл и 7-й номер табели о рангах Халил Раунтри-младший.
Тысячи фанатов MMA соберутся в «Кристалл Холл», чтобы поддержать бойцов — особенно представителей Азербайджана. Магсуд Фарзуллаев отметил, что впереди ещё одно грандиозное событие — это Гран-при Азербайджана «Формулы-1». «До старта осталось менее пяти месяцев, более 80% зрителей — иностранные болельщики».
Отметим, что UFC — это более 700 миллионов фанатов по всему миру и около 300 миллионов подписчиков в социальных сетях. Турниры этой организации транслируются в более чем 170 странах, ежегодно охватывая почти миллиард жилых домов.